SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon 9 z dwoma satelitami internetowymi O3b – Spaceflight Now

Oglądaj relację na żywo z odliczania i startu rakiety Falcon 9 z dwoma satelitami internetowymi O3b mPOWER w piątek, 28 kwietnia. SpaceX próbował wystrzelić rakietę Falcon Heavy później tej nocy, ale odliczanie zostało odwołane w ostatniej chwili. Przed opuszczeniem. Podążaj za nami Świergot.

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral w piątek wieczorem dla SES z parą satelitów internetowych O3b, ale zatrzymanie w ostatniej chwili misji Falcon Heavy później w nocy uniemożliwiło firmie wykonanie podwójnego startu .

Wystrzelenie rakiety Falcon 9 z Cape Canaveral o godzinie 18:12 EDT (2212 UTC) wysłało w kosmos drugą parę satelitów zbudowanych przez Boeinga dla sieci O3b mPOWER firmy SES i usług łączności mobilnej.

Trzy i pół mili na północ SpaceX przygotował rakietę Falcon Heavy – łączącą trzy dopalacze pierwszego stopnia Falcon 9 – aby wynieść ją na orbitę 20 000 mil (około 35 000 kilometrów) nad równikiem. Viasat 3 to amerykański satelita szerokopasmowy wyprodukowany przez firmę Boeing.

Prognozy przewidziały niepewną pogodę w piątek wieczorem dla obu startów, ale SpaceX wykorzystał sprzyjające warunki pogodowe, aby podnieść Falcona 9 z ziemi w piątek wieczorem na misję O3b mPOWER. Start Falcon Heavy był pierwotnie zaplanowany na czwartek wieczorem, ale SpaceX opóźnił lot o 24 godziny z powodu trudnych warunków pogodowych, które nawiedziły Space Coast na Florydzie.

Ostatecznie odliczanie Falcon Heavy zatrzymało się na minutę przed startem, czego SpaceX nie wyjaśnił podczas transmisji z startu w piątek wieczorem. Wstrzymanie w ostatniej chwili wyeliminowało wszelkie szanse, by SpaceX mógł ponownie wystrzelić rakiety w piątek wieczorem, wyznaczając najkrótszy czas między dwiema misjami SpaceX w historii firmy i najszybszy zwrot między dwoma startami klasy orbitalnej. Z Przylądka Canaveral od 1966 roku.

Oddzielne załogi startowe SpaceX obserwowały odliczanie Falcon 9 i Falcon Heavy niemal jednocześnie w piątek wieczorem.

Rakieta Falcon 9 (po lewej) stoi na platformie 40 na Cape Canaveral Space Force Station w celu startu z dwoma satelitami internetowymi O3b mPOWER. W tle Falcon Heavy Pad 39A oznacza start misji Viasat 3 Americas. Źródło: SpaceX

Wystrzelone z Pad 40 na rakiecie Falcon 9 satelity O3b mPOWER będą zapewniać szybkie usługi internetowe na całym świecie z łączem „światłowodowym” dla użytkowników między 50 stopniami szerokości geograficznej północnej i południowej, w oparciu o SES, Luksemburg-O3b platforma należąca do floty. Samoloty, statki wycieczkowe, firmy energetyczne, instytuty badawcze i odległe społeczności mogą pozostawać w kontakcie za pomocą sieci O3b.

READ  PNBB twierdzi, że w Bangalpinong zalanych zostało ponad 450 domów.

Według Boeinga dwa statki kosmiczne O3b na rakiecie Falcon 9 łącznie ważą około 9000 funtów (4100 kilogramów) w systemie startowym. Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wylądował na pokładzie drona na Oceanie Atlantyckim dziewięć minut po wejściu na pokład misji O3b w piątek.

Górny stopień Falcona 9 trzykrotnie uruchomił swój pojedynczy silnik, wystrzeliwując satelity O3b mPOWER na eliptyczną orbitę transferową 4300 mil (prawie 7000 kilometrów) nad Ziemią, nachyloną około 10 stopni w stosunku do równika. Satelity wykorzystują napęd elektryczny, aby osiągnąć swoją ostateczną okrągłą orbitę operacyjną, około 5000 mil (8000 kilometrów) nad równikiem.

SES ma już 20 satelitów pierwszej generacji O3b na średniej orbicie okołoziemskiej. Lecieli w kosmos rosyjskimi rakietami Sojuz w ramach kontraktu na usługi rakietowe z Arianebase.

Nowe satelity O3b mPOWER będą działać na średniej orbicie okołoziemskiej lub MEO, podobnie jak oryginalne satelity O3b. Pierwsze dwa satelity O3b mPOWER zostały wystrzelone na rakiecie Falcon 9 z Przylądka Canaveral w grudniu.

O3b oznacza „pozostałe 3 miliardy”, aby rozpoznać miliardy ludzi, którzy nie mają dostępu do niezawodnych usług internetowych.

Dwa satelity O3b mPOWER, flota nr. 3 i 4 rakieta SpaceX Falcon 9 jest ułożona na konstrukcji platformy startowej przed przymocowaniem do owiewki ładunku. Źródło: SpaceX / SES

Oryginalne satelity O3b, zbudowane prawie dziesięć lat temu przez Thales Alenia Space, miały 10 wiązek użytkownika na statek kosmiczny. Nowe satelity O3b mPOWER, zbudowane na platformie statku kosmicznego Boeing 702, mają ponad 4000 wiązek, które można dostosować, aby skupić pasmo w obszarach o dużym zapotrzebowaniu.

SES koncentruje się na rozwoju satelitów szerokopasmowych dla konstelacji MEO, która umieszcza stacje przekaźnikowe bliżej Ziemi niż na orbicie geostacjonarnej, 22 000 mil nad planetą. Zmniejsza to opóźnienie lub opóźnienie w sygnałach internetowych w porównaniu z satelitami geostacjonarnymi. Tylko trzy satelity geostacjonarne mogą zapewnić globalny zasięg, ale więcej satelitów w ramach testu prywatnego inwestora powinno dotrzeć do całego świata.

READ  RSV: Pandemiczna „luka odpornościowa” może być przyczyną wzrostu przypadków chorób układu oddechowego, twierdzą naukowcy

Ale ta liczba jest wciąż znacznie mniejsza niż setki lub tysiące satelitów internetowych, które firmy takie jak SpaceX i OneWeb wysyłają na niską orbitę okołoziemską. Satelity lecące mniej niż 1000 mil nad Ziemią mają mniejsze opóźnienia niż satelity MEO, ale wymagają znacznie większej liczby statków kosmicznych, aby uzyskać globalny zasięg.

Kolejna para satelitów O3b mPOWER – nie. 5 i 6 – mają zostać wystrzelone jeszcze w tym roku na rakiecie SpaceX Falcon 9. SES zamówił do tej pory 11 satelitów O3b mPOWER od Boeinga, których dostawy zaplanowano na cały 2024 rok na rakietach SpaceX.

Falcon Heavy jest gotowy do szóstego komercyjnego lotu do GEO

Kiedy startuje, misja Falcon Heavy będzie szóstym startem potrójnej rakiety SpaceX od 2018 roku i drugim z pięciu lotów Falcon Heavy, które firma planuje w tym roku. Będzie to pierwszy start Falcon Heavy, w którym SpaceX celowo odrzuca wszystkie trzy dopalacze pierwszego stopnia. SpaceX poświęca wszystkie paliwa rakiety na umieszczenie około 6-tonowego (13 000 funtów) satelity Viasat 3 Americas i jego dwóch współpasażerów na orbicie bliskiej geosynchronii (GEO).

Misja zajmie około czterech i pół godziny, aby osiągnąć docelową orbitę, wymagając trzykrotnego spalenia silnika górnego stopnia. Bezpośrednie wprowadzenie na orbitę geosynchroniczną jest jednym z najtrudniejszych profili misji w branży startowej. Ten wyczyn wymaga wydłużonej żywotności baterii na górnym stopniu i niestandardowego paska szarej farby termicznej na rakiecie, aby zapewnić, że paliwo naftowe nie zamarznie podczas godzin spędzonych w zimnym otoczeniu kosmosu.

Viasat nie ujawnił, ile SpaceX zapłacił za start. Urzędnicy Intelsatu powiedzieli w zeszłym roku, że SpaceX pobierał opłatę za start, w którym wykorzystano wzmacniacz.

Centralny rdzeń jest zupełnie nowy dla misji ViaSat 3 Americas, podczas gdy boczne dopalacze są ponownie wykorzystywane z poprzednich misji SpaceX.

READ  Trwają obrady jury w sprawie Sandy Hook

ViaSat 3 Americas jest pierwszym z trzech satelitów szerokopasmowych nowej generacji dla Viasat, dostarczających sygnały internetowe konsumentom, firmom i rządom o niedostatecznym dostępie. Z siedzibą w Carlsbad w Kalifornii, Viasat ma umowy z Delta Air Lines, American Airlines, United Airlines, Southwest Airlines, JetBlue i innymi komercyjnymi liniami lotniczymi, aby zapewnić pasażerom WiFi podczas lotu.

Satelita ViaSat 3 Americas w fabryce Boeinga w El Segundo w Kalifornii. Źródło: Boeing

Satelita jest wielkości szkolnego autobusu, a jego panele słoneczne będą rozszerzać się na orbicie, generując ponad 30 kilowatów mocy.

Statek kosmiczny ma jeden z największych reflektorów antenowych, jakie kiedykolwiek wysłano w kosmos, i będzie polegał na całkowicie elektrycznym napędzie, aby zapewnić lepsze manewry orbitalne i konserwację stacji. Po oddzieleniu się od rakiety Falcon Heavy, statek kosmiczny użyje swoich silników plazmowych, aby podnieść swoją orbitę do ostatnich 700 mil (1100 kilometrów) na orbitę geostacjonarną, gdzie jego prędkość będzie odpowiadać prędkości obrotowej Ziemi.

Umożliwi to sondzie kosmicznej Viasat 3 Americas krążenie wokół tej samej pozycji geograficznej na równiku na 88,9 stopnia długości geograficznej zachodniej, zapewniając zasięg nad Ameryką Północną i Południową oraz przyległymi oceanami. Dwa satelity, Viasat i Boeing, pracują nad zapewnieniem podobnych usług internetowych w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Małe satelity komunikacyjne Astranis i Gravity Space, oba komercyjne start-upy, wyniosą na orbitę na pokładzie rakiety Falcon Heavy.

Satelita Astronis, nazwany Arcturus, o masie startowej około 660 funtów (300 funtów), zapewni szerokopasmowe usługi internetowe na Alasce. Mikrosatelita Gravity Space umożliwi indonezyjskiej firmie zachowanie praw regulacyjnych do szczeliny orbitalnej z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym na orbicie geostacjonarnej, która zapewnia pozycje geostacjonarne komercyjnym operatorom satelitów.

Napisz do autora.

Śledź Stephena Clarke’a na Twitterze: @Stephen Clark1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *