SpaceX wprowadza kolejny historyczny lot kosmiczny

Astronauci krążyli po orbicie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon przez 16 godzin po wschodzie wigilii o 3:52 nad ranem z Kennedy Space Center na Florydzie. W pełni autonomiczna kapsuła okrążyła Ziemię ponad dziesięć razy, manewrując blisko ISS, zanim o 19:37 czasu ET nawiązała gładki, precyzyjny kontakt w jednym z portów dokujących stacji kosmicznej.

Ta misja, nazwana Crew-4, oznacza powrót zespołu SpaceX do startów z NASA po pierwszym ukończeniu firmy. Cała prywatna praca na stacji kosmicznej Dla zamożnych klientów płacących w poniedziałek.

Na statku znajdują się astronauci NASA Gazelle Lindgren, Robert Hines i Jessica Watkins oraz włoska astronauta Samantha Cristoforetti lecąca w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Crew-4.

Co sprawia, że ​​ten samolot ma znaczenie historyczne?

Jessica Watkins była pierwszą czarnoskórą kobietą, która została w załodze stacji kosmicznej przez długi czas.

Chociaż tuzin czarnych Amerykanów – w tym cztery czarne kobiety – poleciało w kosmos od czasu, gdy Guion Bluford po raz pierwszy w kosmosie w 1983 r., żadna czarna kobieta nie ma możliwości długiego życia lub pracy w kosmosie. Pomógł stworzyć ponad 200 astronautów od 2000 roku.

„Myślę, że to zdecydowanie ważny kamień milowy dla nas obu [space] „Dla agencji i kraju” – powiedział Watkins na konferencji prasowej w zeszłym miesiącu.

Ma długą historię w NASA, gdzie rozpoczął karierę jako trener, a wcześniej pracował w NASA Ames Research Center w Mountain View w Kalifornii oraz Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. Ciekawość Mars Rover. Z wykształcenia geolog, badał powierzchnię Czerwonej Planety.
Zespół Watkinsa nazywa ją ”Chwytanie”.

Kto jeszcze jest zaangażowany w tę pracę?

Zespół biorący udział w tej misji był jednym z pierwszych, w którym kobiety na równi z mężczyznami.

Cristoforetti, która służyła na ISS przed 2014-2015, jest jedyną kobietą w zespole astronautów ESA. Ale Cristoforetti powiedział dziennikarzom w zeszłym miesiącu, że sytuacja „wkrótce się skończy”.

READ  Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło region Timor w Indonezji, ale nie ma ofiar śmiertelnych, zgłoszono rannych

„Zdecydowanie oczekujemy wspaniałych kobiet [ESA] Koledzy do końca tego roku – dodał.

Cristoforetti, weteran włoskich sił powietrznych, otrzymał skrzydła pilota myśliwców i dołączył do ESA w 2009 roku.

Kapsuła SpaceX Crew Dragon użyta do wystrzelenia misji rakietowej Falcon 9 Crew-4 została zauważona na wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie w sobotę, 23 kwietnia.

Hines ma 22-letnie doświadczenie w siłach powietrznych USA i jest to pierwszy lot w kosmos od czasu, gdy został wybrany do zespołu astronautów NASA w 2017 roku.

Dowódca misji, Lindgren, był certyfikowany w medycynie ratunkowej, a zanim sam został wybrany do lotu, pracował jako chirurg powietrzny na ziemi w NASA Johnson Space Center, wspierając innych astronautów. Lindgren urodził się na Tajwanie i większość dzieciństwa spędził w Anglii, zanim przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i uczęszczał do Akademii Sił Powietrznych USA.

Zespół czterech astronautów trenuje od kilku miesięcy. Watkins zauważył, że wybrali się na spływ kajakowy we wschodnim Waszyngtonie, „by spędzić trochę czasu na poznawaniu się i zrozumieniu, jak wszyscy funkcjonujemy… i co nas tyka, myślę, że byłoby to bardzo ważne”.

„Zachowujemy się dobrze. Ci goście są bardzo szczęśliwi, że mogą być w tym zespole” – dodał Lindgren.

Jak dostali się w kosmos?

Załoga podróżowała w kapsule SpaceX Crew Dragon Wejście do służby w 2020 rokuTeraz misję rozpoczął siedmioosobowy zespół.

Chociaż SpaceX zaprojektowało Crew Dragona do wielokrotnego użytku, trzy kapsuły są już w użyciu, a Crew-4 lata w zupełnie nowym statku kosmicznym, który nazwali „Freedom”.

The Crew Dragon został opracowany przez SpaceX w ramach umowy o wartości 2,6 miliarda dolarów z NASA w ramach „Commercial Crew Program”. Ideą projektu jest przeniesienie NASA do roli klienta – umożliwienie prywatnym firmom projektowania, budowy i testowania nowego statku kosmicznego do obsługi astronautów NASA, przy jednoczesnym przyznaniu przedsiębiorstwu własności nad pojazdem.

Ponieważ SpaceX kontroluje pojazd, może sprzedawać siedzenia komu tylko chce, więc firma niedawno zakończyła wszystkie prywatne prace i wcześniejszą misję turystyki kosmicznej, rozpoczętą we wrześniu ubiegłego roku.

W NASA projekt uważany jest za sukces, a firma lotnicza stosuje ten sam system kontraktowania wielu pojazdów zaangażowanych w jej działania. Poznaj księżyc.

Co zrobią w kosmosie?

Teraz, gdy przybyli na ISS, załoga zostanie uwięziona z siedmioma astronautami już na ISS – w tym trzema astronautami NASA i jednym astronautą ESA oraz trzema rosyjskimi astronautami, którzy byli częścią misji SpaceX Crew-3.

READ  NASA odkrywa, jak brzmią Black Holes, wydaje Space „Remix”

Zanim astronauci Crew-3 wrócą do domu we własnej kapsule SpaceX Crew Dragon, astronauci Crew-3 będą mieli około pięciu dni na przekazanie astronautom Crew-4 w celu osiedlenia się.

Astronauci Crew-4 będą wykonywać wszystkie eksperymenty naukowe i konserwację stacji kosmicznych na swojej liście rzeczy do zrobienia.

„Testy obejmują badania nad starzeniem się układu odpornościowego, betonowych substytutów materii organicznej oraz skutków sercowo-przestrzennych podczas i po długotrwałej ekspozycji na mikrograwitację” – powiedział NASA. „To tylko niektóre z ponad 200 eksperymentów naukowych i demonstracji technologii, które miały miejsce podczas ich misji”.

Krótko po tym, jak SpaceX wystartowało z misją Crew-5, Crew-4 powróci z kosmosu we wrześniu.

Nadesłane przez CNN Megan Marbles.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *