Southwest Airlines obiecuje zwrot pieniędzy, ponieważ widzi „określony” wpływ finansowy

WASZYNGTON, 29 grudnia (Reuters) – Southwest Airlines (LUV.N) Po odwołaniu tysięcy lotów z powodu potężnej zimowej burzy zobowiązał się do zwrotu pasażerom i zwrotu kosztów podróżnych, takich jak hotele i wynajem samochodów.

„Z pewnością będzie to miało wpływ w czwartym kwartale” – powiedział dziennikarzom dyrektor handlowy Ryan Greene podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej. „Pracujemy… nad wszystkimi finansowymi elementami tego. Złożymy to wszystko razem i udostępnimy te informacje, kiedy będziemy gotowi”.

Niektórzy analitycy oszacowali, że krach zmniejszyłby do 9% zysków Southwest w czwartym kwartale.

Po skontaktowaniu się z kierownictwem firmy odmówiono oszacowania liczby pasażerów dotkniętych zakłóceniami od piątku.

Podczas gdy inne amerykańskie linie lotnicze stosunkowo szybko się odbiły, Southwest z siedzibą w Dallas wciąż dochodzi do siebie. Przewoźnik odwołał co najmniej 16 000 lotów w ubiegłym tygodniu, w tym około 60% wszystkich lotów zaplanowanych na czwartek, wynika z danych FlightAware do śledzenia lotów.

„Gdybyś musiał dokonać alternatywnych ustaleń dotyczących podróży, takich jak hotel, posiłki, wynajęte samochody, paliwo do wynajętego samochodu, kwalifikują się one do zwrotu kosztów” – powiedział Green, dodając, że zwrot kosztów może zająć kilka tygodni.

Oczekuje się, że liczba odwołań gwałtownie spadnie w piątek, a Southwest twierdzi, że „chce wrócić do normalności” przed weekendem noworocznym.

Dwa miesiące temu Southwest prognozował „mocne” zyski w czwartym kwartale i szacował wzrost dochodów operacyjnych o 13–17%.

Gorzka pogoda jest częścią problemu południowego zachodu. Jego przestarzała technologia nie potrafiła mapować załóg na loty, a system operacyjny typu punkt-punkt powodował zamieszanie w rozkładach lotów, przyznała firma i powiedzieli członkowie związku.

Rząd USA powiedział, że system odszraniania samolotu zawiódł i obiecał działania.

W czwartkowym liście do dyrektora generalnego Southwest, Boba Jordana, sekretarz transportu Pete Buttigieg ostrzegł, że firma może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za „kontrolowane opóźnienia i odwołania”, jeśli nie spełni swoich zobowiązań wobec klientów.

Firma jest chętna do zademonstrowania odwrócenia się od porażki, która spowodowała gwałtowny spadek kursu jej akcji. Akcje Southwest zamknęły się w czwartek o 3,7%, gdy Wall Street znacznie wzrosła, wyznaczając pierwszy dzień zysków od zeszłego piątku.

Jordan przeprosił za zakłócenia i powiedział, że proces relokacji personelu i samolotów po burzach był „procesem ręcznym”, który wymagał czasu i był wspomagany przez „armię ochotników” opłacanych pracowników w centrali firmy.

„To nie zmieni planu” modernizacji operacji samolotu, powiedział Jordan, dodając, że trwają ulepszenia technologiczne, ale jest to „duży i złożony proces”.

Związki zawodowe twierdzą, że wielokrotnie ostrzegały kierownictwo Southwest, że systemy techniczne samolotu wymagają pilnej modernizacji.

Według Lynn Montgomery, przewodniczącej komórki 556 Związku Pracowników Transportu Southwest Airlines, stewardessy od lat narzekają na awarie techniczne w linii lotniczej.

„Można było tego uniknąć na wiele sposobów”, powiedział Montgomery w czwartek w CNN, dodając, że mogło to obejmować obowiązki kierownictwa Southwest, aby zapewnić, że infrastruktura IT będzie mogła sprostać rozwojowi przewoźnika.

Komentarze powtórzyły komentarze Stowarzyszenia Pilotów Southwest Airlines, które stwierdziły, że pomimo tego, że związek nawoływał przez lata do ulepszeń, kierownictwo nie przyjęło środków, aby zaradzić uporczywym awariom systemu.

Dodano zmiany w oprogramowaniu do planowania zespołu i narzędziach komunikacyjnych, aby umożliwić przeniesionym załogom pozostawanie w kontakcie z organizacją.

Reportaż Toiny Siaku i Davida Shepherdsona w Waszyngtonie; Dodatkowe raporty: Ismail Shakil, Alexandra Alber i Guo Qi Qing Redakcja: Mark Porter, Frances Kerry, Sayantani Ghosh i Leslie Adler

READ  Boris Johnson wrócił do Anglii, próbując dokonać szybkiego powrotu politycznego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *