Śmiertelny wybuch w Indonezji stawia ambicje związane z metalem akumulatorowym w centrum uwagi przed głosowaniem prezydenckim

W ciągu ostatniej dekady ten kraj Azji Południowo-Wschodniej stał się gigantem w światowym przemyśle materiałów do akumulatorów dzięki miliardom dolarów chińskim inwestycjom i powstaniu zakładów przetwórczych, które przekształcają niskogatunkową rudę niklu w kluczowy surowiec do wytwarzania energii. Polityka ta, postrzegana jako krok w kierunku bardziej wyrafinowanej produkcji, stworzyła miejsca pracy i dochody z eksportu, ale zeszłotygodniowa tragedia była najgorszą z serii wypadków, które dotknęły dynamicznie rozwijający się przemysł.

„Ta kwestia może stanowić potencjalny punkt zapalny w wyborach prezydenckich” – powiedział Bhima Yudhishthira, dyrektor wykonawczy Centrum Studiów Ekonomicznych i Prawnych, zespołu doradców z siedzibą w Dżakarcie. „Jasne jest, że istnieją minimalne zabezpieczenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracowników”.

W przyszłym miesiącu około 200 milionów Indonezyjczyków wybierze nowego przywódcę. Wszystkie trzy nadal trwające kampanie wspierały politykę rządu tzw. oddolną. Jednak katastrofa Morowali wywołała krytykę kosztów.

„Nie powinniśmy szaleć w pogoni za inwestycjami, gdy ofiarami są nasi obywatele” – powiedział Mahfut MD, zastępca dyrektora byłego gubernatora Jawy Środkowej Kanjara Pranovo. powiedział reporterom 27 grudnia.

Erwin Aksa, wiceszef konkurencyjnej kampanii ministra obrony Prabowa Subianto, najstarszego syna Jokowi i kandydata na kandydata, powiedział lokalnej agencji informacyjnej Tempo, że pracownicy krajowi są preferowani nad obcokrajowcami i że firmy powinny zrezygnować z wymagań dotyczących znajomości języka mandaryńskiego.

Emilia Bassar powiedziała, że ​​PT Indonesia Morowali Industrial Park, który zarządza miejscem wybuchu, będzie w dalszym ciągu dążyć do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w swoich operacjach oraz przestrzegać odpowiednich polityk dla Indonezji i przemysłu niklowego. Park. Powiedział, że wdroży zalecenia policji, ministerstwa HRD i innych stron, aby poprawić standardy i zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości.

Menedżerowie wyższego szczebla w centrali Xingshan w Chinach odmówili komentarza.

Wybuch bomby

grudzień Wczesnym rankiem 24 stycznia podczas prac konserwacyjnych w zakładzie Singshana z pieca wyciekły pozostałości stopionej rudy, które zetknęły się z wysoce łatwopalnymi materiałami. Nastąpiła eksplozja i pożar.

READ  Wioska turystyczna dziedzictwa kulturowego Osing zasługuje na globalny rozwój: minister

Obiekt, który jeszcze dziesięć lat temu był miasteczkiem rybackim o powierzchni 3000 hektarów, zatrudnia więcej pracowników niż porównywalne zakłady w Chinach, co według osób zaznajomionych ze wstępnym dochodzeniem powoduje więcej ofiar. Nazwany w celu omówienia kluczowych kwestii. Twierdzą, że bariery językowe między pracownikami z Chin i Indonezji utrudniają im radzenie sobie w sytuacji kryzysowej.

Rzecznik policji regionalnej Central Sulawesi, Joko Wiinardono, powiedział, że funkcjonariusze przesłuchali ludzi na miejscu zdarzenia i podejrzewają, że w wypadku doszło do „pewnego stopnia zaniedbania”. Jego dochodzenie jest w toku – dodał.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 r. Agencja Pomocy Prawnej Makassar odnotowała co najmniej 16 zgonów w wypadkach w zakładach przetwórstwa niklu w Indonezji. W styczniu 2023 r. dwóch kolejnych pracowników zginęło podczas zamieszek związanych z płacami i warunkami w innym zakładzie w Sulawesi.

Grupy robotnicze obawiają się, że wszelkie dochodzenie w sprawie wybuchu w Morovali skupi się na działaniach pracowników, a nie na szerzej rozumianych błędach w zarządzaniu lub słabościach przepisów.

„Kary dotyczą nie tylko pracowników, ale także firmy” – powiedziała Alia Hakim, prawniczka w Walhi, indonezyjskiej grupie nadzorującej środowisko. „Rząd centralny powinien odgrywać rolę w zapewnianiu standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie w przemyśle niklowym”.

Kogo to obchodzi

Obawy mają konsekwencje poza wyspą Sulawesi. Indonezja Tesla Inc. oraz wiodący chiński producent samochodów BYD Co. Poszukuje inwestycji od firm takich jak Obecnie w odpowiedzi na obawy inwestorów przemysł motoryzacyjny w coraz większym stopniu koncentruje się na unikaniu wad środowiskowych, społecznych i zarządczych w łańcuchach dostaw.

Produkcja niklu w Indonezji została już zbadana ze względu na jej duże uzależnienie od energii opalanej węglem, będącej główną przyczyną globalnych emisji, oraz ze względu na usuwanie toksycznych odpadów powstałych w wyniku przetwarzania rud niskiej jakości.

Biorąc jednak pod uwagę zależność Indonezji od inwestycji zagranicznych, zwłaszcza z Chin, które mają przyspieszyć wzrost gospodarczy i stworzyć miejsca pracy, nie jest jasne, czy incydent z Morowali spowoduje trwałe zmiany w podejściu nowego rządu. Według oficjalnych danych chińskie inwestycje wzrosły z zaledwie 800 mln dolarów w 2014 r. do 8,2 mld dolarów w 2022 r. Indonezja jest kluczowym miejscem docelowym dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku.

READ  Iga Sviatech wygrywa French Open, Koko Kauf przoduje w finale kobiet

„Uczestnicy, którzy podnoszą kwestię poprawy oddolnego zarządzania, zwrócą uwagę wyborców” – powiedział Dominic Niki Fahrizal, analityk polityczny w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z siedzibą w Dżakarcie.

Obfitość Singhshana

Singshan przewodził naciskom Chin na indonezyjską produkcję metali w związku z wprowadzeniem przez Dżakartę zakazu eksportu rudy niklu. W zamian za inwestycje i wiedzę specjalistyczną firmy skorzystały z taniej siły roboczej i obfitości energii elektrycznej, a także być może z mniejszej kontroli kwestii ochrony środowiska i bezpieczeństwa.

Ze swojej strony Indonezja pragnie pomocy Pekinu, aby zapobiec kolejnej tragedii. Minister przemysłu Agus Gumiwang Kartasasmita zwrócił się do swojego chińskiego odpowiednika o przeprowadzenie oceny w celu poprawy zarządzania hutnictwem w tym kraju, podała agencja informacyjna Bisnis Indonesia.

Chociaż wypadki i ofiary śmiertelne nie są rzadkością w przemyśle metalowym, są one nieliczne, w tym w Chinach, po tym, jak wysiłki rządu mające na celu poprawę ochrony pracowników i środowiska w ciągu ostatniej dekady zaostrzyły standardy branżowe. Tam reakcja zwykle obejmuje powszechne przestoje, inspekcje i zmiany w zarządzaniu.

Z kolei osoby zaznajomione ze śledztwem twierdzą, że żadna inna placówka Singshana w parku Morrowali nie została zamknięta po 24 grudnia. Zakład jest największym na świecie zintegrowanym zakładem produkującym stal nierdzewną poza Chinami, o zdolności produkcyjnej wynoszącej 3 miliony ton.

Arnold Firdas, szef Urzędu ds. Sił Ludzkich i Transmigracji w prowincji Central Sulawesi, powiedział, że PT Indonesia Tsingshan Steel, jednostka Tsingshan obsługująca zakład w Morowali, nie złożyła w ostatnich miesiącach żadnych skarg dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

„Nadzór w branży produkcyjnej, szczególnie w ITSS, nie jest optymalny” – stwierdził. Ale problemy sięgają głębiej. Jego zespół także boryka się z problemami kadrowymi.

„Nie mamy ekspertów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy” – stwierdził. „Mamy tylko strażaka, elektryka, kotlarza i dwóch lub trzech nadzorców. Nie ma idealnego standardu, ale potrzebujemy przynajmniej 25 osób.

READ  Góra Anak Krakatau ponownie wybucha: PVMBG

(autorzy: Eko Listorini, Chandra Asmara i Norman Harsono)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *