Rząd szuka sposobów na odbudowę indonezyjskiego szpitala w Gazie

Dżakarta (Antara) – Minister koordynujący ds. politycznych, prawnych i bezpieczeństwa Hadi Janto powiedział, że rząd czyni wysiłki na rzecz odbudowy indonezyjskiego szpitala w Strefie Gazy.

„Rozmawialiśmy o tym i jest on wciąż na wczesnym etapie, więc w przyszłości możemy pozyskać nowy indonezyjski szpital w Gazie” – powiedział tu w czwartek (13 czerwca) minister.

Tjahjanto wyjaśnił, że Ministerstwo Koordynacji podjęło kilka kroków, w tym skontaktowało się z indonezyjską organizacją humanitarną Komitet Ratownictwa Medycznego (MER-C) w sprawie przebudowy indonezyjskiego szpitala w Gazie.

Nie był jednak w stanie określić, kiedy rozpocznie się rozwój, ponieważ będzie to zależeć od sytuacji konfliktowej w Gazie.

W poniedziałek (10 czerwca) minister rozmawiał z przewodniczącym Prezydium MER-C Sarbinim Abdulem Muradem na temat przebudowy indonezyjskiego szpitala w Strefie Gazy.

Hadi pochwalił wytrwałość organizacji w utrzymywaniu usług humanitarnych pomimo ciągłej, masowej izraelskiej okupacji Gazy.

Powtórzył także wsparcie rządu dla pomocy humanitarnej udzielanej narodowi palestyńskiemu przez MER-C.

Organizacja humanitarna potępiła Izrael za nękanie i ataki na szpitale w Strefie Gazy, co dotknęło także indonezyjski szpital zbudowany „dzięki hojności narodu indonezyjskiego”.

W swoim liście otwartym do dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa z grudnia 2023 r. wezwali Izrael do wykorzystywania szpitali jako baz wojskowych podczas okupacji Gazy.

Wezwali także Światową Organizację Zdrowia do interwencji i opowiadania się za ochroną wszystkich szpitali w Gazie przed wykorzystaniem przez Izrael do celów wojskowych.

„Uważamy, że szpitale, zwłaszcza w czasie konfliktu, muszą stanowić chronione bezpieczne strefy nawet w czasie wojny, aby mogły wypełnić swój szlachetny obowiązek polegający na leczeniu ofiar wojny i ratowaniu życia” – zauważyła MER-C w swoim liście otwartym.

Powiązane wiadomości: Statek marynarki wojennej wraca do Indonezji po wyładowaniu pomocy dla Palestyńczyków
Powiązane wiadomości: Gaza: Indonezja potępia izraelski atak na indonezyjski szpital
POWIĄZANE WIADOMOŚCI: Marynarka wojenna maluje na biało statek szpitalny płynący do Gazy

READ  Urząd celny odpowiada na problem z odnowionym iPadem Phim Wonga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *