Indonezyjski wulkan Mount Ibu wybuchł, wyrzucając popiół na wysokość 5 kilometrów

Tempo.co, DjakartaCentrum Wulkanologii i Łagodzenia Katastrof Geologicznych (PVMBG) zarejestrowało aktywność erupcyjną, w wyniku której powstał słup popiołu pięć kilometrów nad szczytem góry Ibu, położonej na północny zachód od wyspy Halmahera w Północnych Malukach.

Do eksplozji doszło w poniedziałek 13 maja 2024 r. o godzinie 9:12 czasu lokalnego – powiedziała w Dżakarcie szefowa PVMBG Hendra Gunawan.

„Odgłosy i krzyki słychać było aż do punktu obserwacyjnego na górze Ibu” – zauważył.

Gunawan powiedział, że pióropusz popiołu wysoki na pięć kilometrów miał kolor od szarego do czarnego i z dużą intensywnością przechylał się na zachód.

Eksplozję zarejestrował sejsmograf o maksymalnej amplitudzie 28 milimetrów i czasie trwania wynoszącym pięć minut i sześć sekund. W momencie sporządzania raportu erupcja nadal trwała.

PVMBG wydaje zawiadomienie o obserwacji wulkanu dla lotnictwa (VONA), kod kolorystyczny używany do wczesnego ostrzegania o erupcjach wulkanów w celu zapewnienia bezpieczeństwa lotnictwa. Kod koloru VONA składa się z koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego.

„Kolor góry Ibu VONA został zmieniony z pomarańczowego na czerwony” – powiedział Gunawan.

Od 8 maja 2024 r. góra Ibu, położona na wysokości 1325 m n.p.m., znajduje się na poziomie alertu lub poziomie III.

PVMBG zwiększył swój status wulkanu typu strato ze względu na zwiększoną aktywność wulkaniczną i aktywność sejsmiczną.

PVMBG zaleca, aby ludzie mieszkający w pobliżu góry Ibu nie zbliżali się do góry w promieniu trzech kilometrów i na obszarze pięciu kilometrów w kierunku otworu krateru po północnej stronie aktywnego krateru.

W przypadku opadu popiołu osobom przebywającym na świeżym powietrzu zaleca się noszenie maski zakrywającej nos i usta oraz gogli chroniących oczy.

„Wszystkie strony powinny utrzymywać harmonijną atmosferę w społeczeństwie, nie rozpowszechniać fałszywych historii i nie kierować się sprawami, których źródło nie jest jasne. Społeczeństwo powinno zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami władz regionalnych” – podsumował Gunavan.

READ  Rozczarowanie po wyroku apelacyjnym w sprawie katastrofy piłkarskiej w Indonezji | Wiadomości sądowe

pomiędzy

Wybór nauczyciela: Lista 10 najbogatszych ludzi Indonezji według magazynu Forbes w roku 2024

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *