Rosyjskie pociski uderzają w port na Ukrainie; Cave mówi, że wciąż przygotowuje dostawy zboża

  • Ukraina twierdzi, że dwa pociski trafiły w część przepompowni zboża
  • Minister mówi, że Ukraina nadal przygotowuje się do eksportu zbóż
  • Moskwa, Kijów podpisały w piątek umowę na eksport zboża
  • Porozumienie miało na celu uniknięcie poważnego kryzysu żywnościowego

KIJÓW, 23 lipca (Reuters) – Rosyjskie rakiety uderzyły w sobotę w południowy port Odessy na Ukrainie, łamiąc podpisaną dzień wcześniej umowę o ograniczeniu eksportu zboża z portów Morza Czarnego i zmniejszeniu globalnych niedoborów żywności spowodowanych wojną, podało ukraińskie wojsko.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał strajk rażącym „barbarzyństwem”, że Moskwie nie można ufać w realizacji umowy. Jednak publiczna telewizja Saspilne zacytowała słowa ukraińskiego wojska, że ​​pociski nie spowodowały znaczących szkód i że trwają przygotowania do wznowienia eksportu zboża z portów Morza Czarnego.

Porozumienie, podpisane przez Moskwę i Kijów w piątek i wynegocjowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Turcję, zostało okrzyknięte przełomem po prawie pięciu miesiącach walk karnych od czasu inwazji Rosji na sąsiada. Zezwalając na eksport zboża z portów Morza Czarnego, w tym z Odesy, uważa się, że ma on kluczowe znaczenie dla ograniczenia rosnących światowych cen żywności.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Strajki w Odessie zostały zdecydowanie potępione przez ONZ, Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy i Włochy. W piątek urzędnicy ONZ powiedzieli, że mają nadzieję, że umowa wejdzie w życie w ciągu kilku tygodni. Czytaj więcej

Minister obrony Turcji powiedział, że rosyjscy urzędnicy powiedzieli Ankarze, że Moskwa „nie ma nic wspólnego” z atakiem na Odessę. Ani oświadczenia rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ani wieczorna odprawa wojskowa nie wspominały o ataku rakietowym w Odessie. Ministerstwo nie odpowiedziało na prośbę Reutera o komentarz.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że dwa rosyjskie pociski Kalibr uderzyły w część stacji wodnej w porcie, a dwa zostały zestrzelone przez siły obrony powietrznej. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat powiedział, że rakiety zostały wystrzelone z okrętów wojennych na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu.

READ  Swędzące oczy? Jak stwierdzić, czy Arcturus jest szczepem covidowym, czy alergią

Suspilne, powołując się na Południowe Dowództwo Wojskowe Ukrainy, powiedziało, że obszar przechowywania zboża w porcie nie został naruszony.

„Niestety były obrażenia. Infrastruktura portu została uszkodzona” – powiedział regionalny gubernator Odessy Maxim Marczenko.

Ale minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział na Facebooku: „Kontynuujemy przygotowania techniczne do eksportu produktów rolnych z naszych portów”.

Bezpieczna ścieżka

Strajk wydawał się naruszać warunki piątkowego porozumienia, które umożliwiłoby bezpieczny wjazd i wyjazd z ukraińskich portów.

„Jeśli ktoś na świecie powiedział wcześniej, że jakiś rodzaj dialogu, jakaś umowa z Rosją jest konieczna, spójrz, co się stanie” – powiedział Zełenski w nocnym filmie.

Poprzysiągł zrobić wszystko, co możliwe, aby systemy obrony powietrznej były w stanie zestrzelić pociski, takie jak te, które uderzyły w Odessę.

„Ten atak poddaje w wątpliwość wiarygodność rosyjskiego zaangażowania w wczorajsze porozumienie” – powiedział w oświadczeniu sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

„Rosja jest odpowiedzialna za pogłębienie światowego kryzysu żywnościowego i musi powstrzymać swoją agresję” – dodał.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres „jednoznacznie potępił” strajki, powiedział rzecznik, dodając, że pełne wdrożenie porozumienia jest niezbędne.

„Rosjanie powiedzieli nam, że nie mają nic wspólnego z tym atakiem… że taki incydent miał miejsce po wczorajszym porozumieniu, które nas bardzo niepokoi” – powiedział turecki minister obrony Huluzai Agar w oświadczeniu.

Ukraina wydobywa wody w pobliżu swoich portów w ramach obrony wojennej, ale zgodnie z umową piloci będą kierować statkami bezpiecznymi trasami. Czytaj więcej

Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), obsadzone przez członków czterech stron traktatu, będzie następnie monitorować statki płynące przez Morze Czarne do tureckiej cieśniny Bosfor i na rynki światowe. Wszystkie partie uzgodniły w piątek, że instytucje te nie będą atakowane.

READ  Ubisoft czołga się z powrotem na Steam po latach w Epic Games Store

„plucie w twarz”

„Rosyjski pocisk splunął w twarz (prezydenta Rosji) Władimira Putina, Guterresa i prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana” – powiedział na Facebooku rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko.

Moskwa zaprzeczyła odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, oskarżając zachodnie sankcje o ograniczenie eksportu żywności i nawozów oraz wydobycie przez Ukrainę podejścia do jej portów.

Blokada ukraińskich portów przez rosyjską flotę czarnomorską po inwazji Moskwy 24 lutego pozostawiła na mieliźnie dziesiątki tysięcy ton zboża i wiele statków.

To zaostrzyło globalne wąskie gardła w łańcuchu dostaw. Wraz z zachodnimi sankcjami wobec Rosji podsyciła inflację cen żywności i energii. Według Światowego Programu Żywnościowego, Rosja i Ukraina są głównymi światowymi dostawcami pszenicy, a światowy kryzys żywnościowy doprowadził do „poważnego głodu” około 47 milionów ludzi.

Urzędnicy ONZ powiedzieli, że umowa przywróci eksport zboża z trzech ponownie otwartych portów do przedwojennego poziomu 5 milionów ton miesięcznie. Czytaj więcej

Zełenski powiedział, że zboże o wartości około 10 miliardów dolarów będzie dostępne na sprzedaż, a około 20 milionów ton zeszłorocznych zbiorów zostanie wyeksportowanych.

W sobotę Departament Stanu USA potwierdził niedawne zabójstwo dwóch Amerykanów w Donbasie na Ukrainie, ale odmówił podania szczegółów.

13 rosyjskich pocisków uderzyło w wojskowe lotnisko i infrastrukturę kolejową w obwodzie kirowohradzkim na środkowej Ukrainie, zabijając trzy osoby, powiedział gubernator regionu.

Ukraiński urzędnik powiedział, że most w okupowanym przez Ukrainę regionie Morza Czarnego w Chersoniu był celem ataku na rosyjską trasę dostaw. Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​most został uderzony, ale nadal działa, powiedział zastępca szefa władz regionalnych utworzonych przez Rosję. Czytaj więcej

Zełenski powiedział późną sobotę, że siły ukraińskie „stopniowo” przemieszczają się do wschodniego regionu Chersonia zajętego przez Rosję na początku wojny.

Putin nazwał wojnę „specjalną operacją wojskową” i powiedział, że jej celem jest demilitaryzacja Ukrainy i wykorzenienie niebezpiecznych nacjonalistów. Kijów i Zachód nazywają to bezpodstawnym pretekstem do agresywnej grabieży ziemi.

Reportaż Natalii Sinets w Kijowie, Toma Balmfortha i Reuters Bureau w Londynie; Napisane przez Jakoba Kronholdta-Pedersena i Matta Spedelnika; Montaż przez Frances Kerry, Louise Heavens, Grant McCool i David Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *