Rosja napada na Ukrainę i wieści o Władimira Putina

Stany Zjednoczone i Rosja ustanowiły kanał komunikacyjny, w którym obie strony mogą powiadamiać się nawzajem o wszelkich potencjalnych operacjach, które mogą być w bliskiej odległości, aby uniknąć ewentualnych błędnych obliczeń w pobliżu Ukrainy.

„Departament Obrony ustanowił niedawno linię dekonfliktową z rosyjskim Ministerstwem Obrony 1 marca w celu zapobiegania błędnym obliczeniom, incydentom wojskowym i eskalacji” – powiedział w oświadczeniu wysoki rangą urzędnik USA. „Stany Zjednoczone zachowują szereg kanałów do omawiania krytycznych kwestii bezpieczeństwa z Rosjanami w sytuacjach awaryjnych lub kryzysowych”.

Linia komunikacyjna to w zasadzie wymiana numerów telefonów między obiema stronami w celu szybkiego dostępu. Strona amerykańska zostanie wyparta z centrum operacyjnego amerykańskiego dowództwa europejskiego w Stuttgarcie w Niemczech, podczas gdy strona rosyjska ma być koordynowana z Ministerstwa Obrony w Moskwie, powiedział drugi wysoki rangą urzędnik ds. obrony.

USA chciały kanału komunikacyjnego, ponieważ wojska amerykańskie i rosyjskie działają teraz na tak zwanej flance wschodniej w pobliżu przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi, gdzie siły rosyjskie inscenizują i atakują.

Drugi urzędnik nie wiedział, jakie wydarzenia konkretnie wywołałyby rozmowę telefoniczną po obu stronach, ale ogólną ideą jest zapewnienie, że „możemy zmniejszyć ryzyko błędnego obliczenia i potencjalnego nieporozumienia”, biorąc pod uwagę potencjalną bliskość sił. Nie było też od razu jasne, w jakim stopniu samoloty NATO zostaną objęte umową. Nie jest również jasne, czy uwzględniono okręty amerykańskie i rosyjskie.

Operacje powietrzne są szczególnie zaniepokojone ze względu na dużą prędkość i stosunkowo krótkie odległości, na których mogą wystąpić spotkania, biorąc pod uwagę, że rosyjskie samoloty operują w pobliżu obszarów, na których znajdują się wojska amerykańskie w Polsce, Rumunii i krajach bałtyckich.

Zawarcie porozumienia jest szczególnie godne uwagi, ponieważ do tej pory urzędnicy Pentagonu twierdzą, że od czasu inwazji nie mieli żadnej bezpośredniej komunikacji z rosyjskimi odpowiednikami.

Próbowano nawiązać połączenie komunikacyjne od końca zeszłego miesiąca. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał ostatnio z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu 18 lutego. Obaj rozmawiali także tydzień wcześniej. Przewodniczący Joint Chiefs gen. Mark Milley ostatnio rozmawiał z szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Valery Gerasimov w lutym 11.

READ  Trzy najważniejsze wiadomości dzisiejszego dnia: Bali zebrało 1,4 miliarda rupii z próbnego podatku turystycznego

Stany Zjednoczone mają konkretnie odrzucił strefę zakazu lotów nad Ukrainą, mówiąc, że postawiłoby pilotów amerykańskich w scenariuszu bojowym w celu wyegzekwowania takiego planu. Ale drzwi nie są zamknięte na potencjalny przyszły korytarz humanitarny, aby zagwarantować bezpieczny lot dostaw pomocy, hostele ustają, mówią urzędnicy.

Więcej tła: Od kilku lat istnieje protokół dekonfliktowy między siłami amerykańskimi i rosyjskimi w Syrii. W większości się to udało, chociaż amerykańscy urzędnicy kilkakrotnie skarżyli się, że Rosjanie nie uprzedzili z wystarczającym wyprzedzeniem swoich operacji. Stany Zjednoczone nie przekazują Rosji szczegółowych informacji, ale powiadomiły ją niedawno, kiedy amerykańskie samoloty będą operować na rozległym obszarze północno-wschodniej Syrii.

NBC News po raz pierwszy poinformowało o ustanowieniu kanału dekonfliktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *