Rosja atakuje Ukrainę: Aktualizacje na żywo

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił w piątek zestaw sankcji wobec Rosji, w tym nałożenie sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina, jego szefa sztabu oraz ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

„Kanada ogłasza nasz trzeci zestaw surowych, skoordynowanych sankcji” – powiedział Trudeau. „Po pierwsze, nałożymy sankcje na prezydenta Putina i jego kolegów architektów tej barbarzyńskiej wojny, jego szefa sztabu i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa”.

„Ponadto potwierdzam poparcie Kanady dla usunięcia Rosji z systemu płatności SWIFT, kluczowej części globalnego systemu bankowego” – dodał.

Bez rosyjskich banków SZYBKIWedług Trudeau, sieć o wysokim poziomie bezpieczeństwa, która łączy tysiące instytucji finansowych na całym świecie, „utrudniłaby prezydentowi Putinowi sfinansowanie jego brutalności”.

„Kanada ogłasza również, że nałożymy dodatkowe sankcje na Białoruś i jej przywódców za podżeganie do inwazji prezydenta Putina na wolny i suwerenny naród” – powiedział.

Według Trudeau sankcje te będą wymierzone w 57 osób i stanowią dodatek do „dziesiątek istniejących silnych sankcji już wymierzonych przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki za powtarzające się, systematyczne łamanie praw człowieka i dziesięciolecia ucisku własnego narodu”.

Wszystko to nastąpiło po ataku Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się w czwartek i rozprzestrzenił się na cały kraj. Siły rosyjskie zaatakowały z lądu, morza i powietrza, a obecnie walczą o kontrola stolicy Ukrainy, Kijowa.

READ  Indonezyjscy kandydaci na prezydenta rejestrują się na przyszłoroczne wybory przy wiwatujących zwolennikach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *