Raport o PKB: Gospodarka USA wzrosła w pierwszym kwartale o 1,1%.

Wyższe stopy procentowe uderzyły w amerykańską gospodarkę na początku 2023 r., ale wydaje się, że konsumenci, którzy wydają darmowe pieniądze, przynajmniej na razie trzymają je na dystans.

Produkt krajowy brutto, skorygowany o inflację, wzrósł w pierwszym kwartale o 1,1 procent w ujęciu rocznym. — poinformował Departament Handlu Czwartek. To spadek w porównaniu ze stopą procentową 2,6 w ostatnich trzech miesiącach 2022 r., chociaż stanowiło to trzeci z rzędu kwartał wzrostu po spadku produkcji w pierwszej połowie ubiegłego roku.

Liczby są wstępne i będą korygowane co najmniej dwukrotnie, gdy dostępne będą pełne dane.

Wzrost w pierwszym kwartale został zahamowany przez słabość inwestycji mieszkaniowych i biznesowych, na które duży wpływ mają stopy procentowe. Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o prawie pięć punktów procentowych od początku ubiegłego roku, starając się ograniczyć inflację.

Konsumenci okazali się jednak odporni zarówno na rosnące ceny, jak i wyższe koszty finansowania zewnętrznego. Wydatki skorygowane o inflację wzrosły w pierwszym kwartale o 3,7 procent rocznie, w porównaniu z 1 procentem w poprzednim okresie. Konsumentów wspiera silny rynek pracy i rosnące płace, które pomogły zrekompensować wyższe ceny.

Jednak wydatki spadły w tym kwartale, a prognostycy ostrzegają, że mogą one ulec dalszemu osłabieniu w związku z obawami przed zwolnieniami, upadkiem banków i możliwą recesją.

„Wydatki konsumentów wciąż rosną, ale nie wiem, jak długo to potrwa” – powiedział Ben Herson, ekonomista w S&P Global Market Intelligence. „Zaufanie jest słabe i coraz słabsze. Musisz się zastanowić, czy wkrótce nie stanie się to przeszkodą w wydawaniu pieniędzy?”

Stopniowe spowolnienie zostanie przyjęte z zadowoleniem przez decydentów banku centralnego, którzy będą próbowali schłodzić gospodarkę na tyle, aby obniżyć inflację, ale może to doprowadzić do powszechnych zwolnień i bezrobocia.

„To nie jest swobodny upadek” – powiedziała Dana Peterson, główny ekonomista w Conference Board, grupie handlowej. „To kontrolowane zejście, a Fed próbuje to osiągnąć za pomocą wyższych stóp procentowych”.

READ  KPU: Prabowo-Kibran prowadzi w Dżakarcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *