Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północne Filipiny, zabijając 4 osoby i raniąc dziesiątki

MANILA, Filipiny (AP) — W środę osuwiska i zniszczone budynki na północnych Filipinach, w wyniku których zginęły co najmniej cztery osoby, a dziesiątki zostały ranne. W stolicy ewakuowano pacjentów szpitala, a spanikowanych ludzi wypędzono na zewnątrz.

Trzęsienie o sile 7 stopni miało miejsce w górzystym regionie prowincji Abra, a szef Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Renato Solidum opisał trzęsienie o północy jako poważne trzęsienie ziemi.

„Ziemia zatrzęsła się, jakbym była na huśtawce, i nagle zgasły światła. Wybiegliśmy z biura i usłyszałem krzyki, a niektórzy moi towarzysze płakali” – powiedział Michael Brilandes, oficer ochrony w mieście Abra w Laganglong, w pobliżu epicentrum.

„To było najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek czułem, i myślałem, że podłoga się otworzy” – powiedział Brillandes dla Associated Press przez telefon komórkowy.

Co najmniej cztery osoby zginęły w w większości zawalonych budynkach, podczas gdy jeden z mieszkańców wsi został trafiony, gdy na jego dom w Abrze spadły płyty cementowe, raniąc co najmniej 25 innych osób. Pracownik zginął, gdy w porośniętym truskawkami górskim miasteczku La Trinidad w prowincji Benguet zawalił się mały budynek w trakcie budowy.

Kilka domów i budynków miało popękane ściany, a niektóre zawaliły się w Abrze, gdzie prezydent Ferdinand Marcos Jr., który objął urząd miesiąc temu, planował podróżować w czwartek, aby spotkać się z ofiarami i lokalnymi urzędnikami.

Marcos Jr. był na konferencji prasowej w swoim biurze w kompleksie pałacu prezydenckiego nad rzeką Malacañang, kiedy żyrandole zaczęły się trząść i hałasować. „To było naprawdę mocne”, powiedział o trzęsącej się ziemi.

Czerwony Krzyż opublikował zdjęcie trzypiętrowego budynku niebezpiecznie przechylającego się na zasypaną gruzem drogę w Abrze. Nagranie nagrane przez spanikowanego świadka pokazywało fragmenty starej kamiennej wieży kościelnej odrywające się i spadające w chmurze kurzu na szczyt wzgórza.

Pacjenci, niektórzy na wózkach inwalidzkich i personel medyczny, zostali ewakuowani z co najmniej dwóch szpitali w Manili, około 300 kilometrów (200 mil) na południe od Laganglong, ale kazano im wrócić po tym, jak inżynierowie znaleźli tylko kilka małych pęknięć w ścianach.

READ  QNL dostarcza indonezyjskim bibliotekom 1000 wybranych pakietów czytelniczych

Po dalszych badaniach wielkość trzęsienia ziemi została obniżona z początkowej wielkości 7,3. Agencja powiedziała, że ​​trzęsienie zostało spowodowane ruchem na lokalnym uskoku na głębokości 17 kilometrów (10 mil), z oczekiwanymi uszkodzeniami i dużymi wstrząsami wtórnymi.

Filipiny leżą wzdłuż Pacyfiku „Pierścienia Ognia”, łuku uskoków wokół Oceanu Spokojnego, gdzie występuje większość trzęsień ziemi na świecie. Każdego roku nawiedza go około 20 cyklonów i burze tropikalne, co czyni go jednym z najbardziej podatnych na katastrofy krajów na świecie.

W 1990 roku północne Filipiny nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,7, w którym zginęło prawie 2000 osób.

__

Reporterzy Associated Press Joel Calupitan i Aaron Favila przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *