Parter prezydenta Indonezji na lotnisko w Nowej Stolicy

JAKARTA (Reuters) – Prezydent Indonezji Joko Widodo rozpoczął w środę budowę szeregu projektów w swojej planowanej nowej stolicy, Nusantara, od lotniska, punktu poboru opłat i szpitala po hotel.

Przy 40,6 biliona rupii (2,6 miliarda dolarów) zarezerwowanych w budżecie na 2024 rok, plan Widodo o wartości 32 miliardów dolarów, zakładający przeniesienie siedziby rządu z zatłoczonego miasta Dżakarta, z trudem przyciągnął prywatne inwestycje.

Jokowi, znany jako prezydent, podczas swojej wizyty w tym tygodniu w Nusantara, nowym placu budowy położonym pośród dżungli wyspy Borneo, uruchomi 10 projektów o wartości 12,5 biliona rupii (784 mln dolarów).

Oczekuje się, że lotnisko o powierzchni 347 hektarów (857 akrów) będzie w pełni operacyjne do grudnia 2024 r., a jego całkowity koszt wyniesie 4,2 biliona rupii (263 miliony dolarów) – oznajmił prezydent.

„Wierzę, że budowa tego lotniska zwiększy konkurencyjność i wzrost gospodarczy, a także przyspieszy rozwój nowej stolicy” – powiedział Jokowi podczas uroczystości otwarcia.

Celem rządu jest zbudowanie w drugiej połowie 2024 r. międzynarodowego szpitala przez indonezyjską sieć szpitali Mayabada.

Jokowi przeprowadził także kontrolę prac budowlanych na płatnej drodze o długości 57 km prowadzącej do węzła węglowego Balikpapan, która, jego zdaniem, będzie mogła zostać oddana do użytku od czerwca przyszłego roku, co skróci czas podróży.

„Po zakończeniu budowy płatnej drogi będziemy potrzebować tylko około 50 minut” – powiedział w porównaniu do wcześniejszej podróży trwającej dwie godziny.

Indonezyjski deweloper Pakwon Jati buduje hotele, apartamenty i centrum handlowe.

Konsorcjum indonezyjskich firm, takich jak firmy energetyczne Adaro i Parito Pacific, Astra International i firma zajmująca się nieruchomościami Akung Sedayu Group, zainwestowało w Nusantara około 20 bilionów rupii.

Nie jest jasne, jakie projekty sfinansuje inwestycja, poza hotelem, którego budowę konsorcjum rozpoczęło we wrześniu.

Prezydent powiedział, że w grudniu rozpocznie prace nad dziewięcioma projektami, ale nie podał żadnych szczegółów.

READ  Wiceprzewodniczący ds. dialogu z działaczami na rzecz praw człowieka w Papui

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *