Oczekuje się, że Pelosi odwiedzi urzędników Tajwan, Tajwan i USA

Oczekuje się, że zostanie na noc na Tajwanie, dodał tajwański urzędnik. Nie wiadomo, kiedy Pelosi wyląduje w Taipei.

Podczas regularnego briefingu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w poniedziałek Chiny ostrzegły przed „ogromnym wpływem politycznym” planowanej wizyty Pelosi w Chinach, które uważają za część swojego terytorium, i powtórzyły, że ich wojsko „nie będzie siedzieć bezczynnie”. Pekin czuje, że jego „suwerenność i integralność terytorialna” są zagrożone.

„Chiny stoją stanowczo i chcemy jeszcze raz powiedzieć Stanom Zjednoczonym, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nigdy nie będzie bezczynna. Chiny podejmą stanowczą reakcję i zdecydowane środki zaradcze w celu obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej” – powiedział rzecznik MSZ Zhao Lijian. Pelosi, który przewodniczy delegacji Kongresu do Tajpej, powiedział dziennikarzom, gdy zapytano go o konsekwencje.

„Co do kroków, jeśli odważy się iść, poczekajmy i zobaczymy” – dodał Zhao.

Chociaż chińska armia nie wspomniała o Tajwanie, Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej powiedziało w filmie opublikowanym w Internecie w poniedziałek, że „pogrzebie nadchodzących wrogów”. Wiadomość opublikowana na Weibo brzmiała: „Stój mocno i przygotuj się do dowództwa walki; pochowaj wszystkich nadchodzących wrogów”.

Koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, powiedział w poniedziałek, że administracja Bidena będzie wspierać Pelosi w jej podróży na Tajwan.

„Kiedy wyjeżdża za granicę, chcemy mieć pewność, że może bezpiecznie i bezpiecznie wyjechać, a my mamy zamiar to zapewnić. Nie ma usprawiedliwienia dla chińskiej retoryki. Nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań. Nie jest to niczym niezwykłym dla przywódców Kongresu, aby udać się na Tajwan”, Kirby powiedział CNN w „New Day” w Briana powiedział Gaylorowi.

„Nie powinniśmy być krajem – nie powinniśmy dać się zastraszyć tą retoryką ani potencjalnymi działaniami. To ważna podróż dla mówcy i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby go wesprzeć” – kontynuował Kirby.

READ  Talibowie nakazują organizacjom pozarządowym zakazanie pracy kobietom

Zapytany, czy Stany Zjednoczone były przygotowane na konfrontację z Chinami poprzez wizytę, Kirby powiedział: „Nie ma zmian w naszej polityce. Nie ma zmiany w naszym skupieniu się na próbach utrzymania wolnego, bezpiecznego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

Kwestia Tajwanu pozostaje bardzo kontrowersyjna. Prezydent Joe Biden i jego chiński odpowiednik Xi Jinping Długo dyskutowano Podczas dwugodzinnej, 17-minutowej rozmowy telefonicznej w czwartek wzrosło napięcie między Waszyngtonem a Pekinem.

„Kwestia Tajwanu jest bardzo ważną, zasadniczą kwestią w stosunkach chińsko-amerykańskich” – powiedział ambasador USA w Chinach Qin Gang na Aspen Security Forum w lipcu.

Chociaż Biden powiedział publicznie, że armia amerykańska nie uważa, że ​​​​jest to dobry czas, aby Pelosi pojechała na Tajwan, zatrzymał się przed bezpośrednim powiedzeniem jej, aby nie jechała, podały dwa źródła.

W ostatnich tygodniach urzędnicy administracji pracowali nad informacją mówcy Izby, w tym prezentacjami Pentagonu i innych urzędników administracji na demokratycznej, samorządnej wyspie liczącej 24 miliony ludzi. Ale Biden nie wierzy, że jest to miejsce, w którym mówi jej, żeby nie jechała, i unika publicznego komentowania swojej podróży od czasu swojego pierwszego oświadczenia z 21 lipca.

Biden powiedział w zeszłym miesiącu, że armia amerykańska sprzeciwiła się wizycie Pelosi na Tajwanie, ale od tego czasu odmówiła rozwinięcia ostrzeżeń. Biały Dom powiedział, że to zależy od mówcy, do którego podróżuje.

Jednak sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział, że ostatnio omawiał z Pelosim wizytę w Azji.

Kiedy Pelosi wyjeżdża za granicę, administracja zwraca szczególną uwagę na jej bezpieczeństwo, ponieważ znajduje się w linii sukcesji na prezydenta.

Urzędnicy administracji wyrazili zaniepokojenie, że podróż Pelosiego ma miejsce w szczególnie napiętym czasie, a Xi oczekuje na bezprecedensową trzecią kadencję na nadchodzącym kongresie Chińskiej Partii Komunistycznej. Oczekuje się, że chińscy urzędnicy partyjni położą podwaliny pod tę konferencję w nadchodzących tygodniach, wywierając presję na przywódców w Pekinie, aby wykazali się siłą.

READ  Międzynarodowy maraton w Dżakarcie: MRT wydłuża czas korzystania z transportu publicznego

Urzędnicy uważają, że chińscy przywódcy nie do końca rozumieją dynamikę polityczną Stanów Zjednoczonych, co prowadzi do nieporozumień co do znaczenia potencjalnej wizyty Pelosiego. Urzędnicy twierdzą, że Chiny mogły pomylić wizytę Pelosi z oficjalną wizytą administracji, ponieważ ona i Biden są Demokratami. Urzędnicy administracji obawiają się, że Chiny nie oddzielają za bardzo Pelosi od Bidena.

Pelosi od dawna jest krytykiem Komunistycznej Partii Chin. Spotkał się z dysydentami prodemokratycznymi i Dalajlamą, duchowym przywódcą Tybetańczyków na wygnaniu, który jest cierniem w boku chińskiego rządu. W 1991 roku Pelosi rozwinął czarno-biały sztandar na placu Tiananmen w Pekinie upamiętniający ofiary masakry z 1989 roku, który brzmiał „Tym, którzy zginęli za demokrację”. W ostatnich latach wyrażał poparcie dla protestów prodemokratycznych w Hongkongu.

Co musisz wiedzieć o ewentualnej wizycie Pelosi na Tajwanie?
Ambasada Chin w Stanach Zjednoczonych sprzeciwiła się jego spodziewanej podróży, która została zaplanowana na kwiecień, zanim Pelosi uzyskał pozytywny wynik. Covid-19Zaapelowali do członków Kongresu, aby nie rozmawiali z marszałkiem.

„Powiedziałbym, że chińska ambasada przekazała całą sprawę sądową, aby zniechęcić do podróży na Tajwan” – powiedział CNN przedstawiciel Rick Larson, waszyngtoński demokrata, który współprzewodniczy amerykańsko-chińskiej grupie zadaniowej Kongresu. „Nie sądzę, że to ich sprawa, aby mówić nam, co mamy robić. To jest moje przesłanie”.

Liu Pengyu, rzecznik ambasady chińskiej w Stanach Zjednoczonych, odpowiedział, że jego biuro utrzymuje „regularne kontakty” z członkami Kongresu, w tym z Larsonem.

„W kwestii Tajwanu wyraziliśmy nasze stanowisko głośno i wyraźnie” – powiedział Pengyu. „Ambasada dokłada wszelkich starań, aby wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie nie zaszkodziła pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz stabilności stosunków chińsko-amerykańskich”.

„Mamy nadzieję, że uda się uniknąć poważnych konsekwencji” – dodał. „Jest to we wspólnym interesie zarówno Chin, jak i Stanów Zjednoczonych”.

READ  Pocisk północnokoreański po raz pierwszy ląduje na wodach Korei Południowej

Wielu Demokratów i Republikanów w Kongresie stwierdziło, że Pelosi ma prawo podróżować na Tajwan.

„To, czy Tajwan pójdzie, czy nie, należy do przewodniczącego Pelosi, a nie żadnego innego kraju”, powiedział republikański republikanin stanu Illinois Darin LaHood, republikański przedstawiciel Larsena w grupie zadaniowej USA-Chiny. „W naszym demokratycznym systemie – działamy z odrębnymi, ale równymi gałęziami rządu”.

„Niewłaściwe jest, aby zagraniczne rządy, w tym rząd chiński, próbowały wpływać na zdolność lub prawo marszałka, członków Kongresu lub innych urzędników rządowych USA do podróżowania na Tajwan lub gdziekolwiek indziej na świecie” – dodał.

Inni członkowie wydawali się bardziej nieufni wobec dyplomatycznej podróży.

Kalifornijska Demokratka Judy Xu, pierwsza chińsko-amerykańska kobieta wybrana do Kongresu, powiedziała, że ​​„zawsze będzie wspierać Tajwan”.

Jednak zapytany, czy wizyta na Tajwanie teraz wyśle ​​złą wiadomość, Xu powiedział: „Można spojrzeć na to na dwa sposoby. Po pierwsze, stosunki są teraz bardzo napięte. Ale z drugiej strony można powiedzieć, kiedy Tajwan powinien się pokazać. siła i wsparcie.”

Zapytana, co myśli, powiedziała: „Zostawię to temu, kto podejmie decyzję”.

Ta historia została zaktualizowana w poniedziałek o dodatkowe szczegóły.

Nectar Gan z CNN, Yong Xiong, Hannah Ritchie, Chandelis Duster i Betsy Klein przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *