Nowy rosyjski atak rakietowy wstrząsnął krajem i uderzył w sieć energetyczną

Zniszczenia infrastruktury w Kargi

Burmistrz Charkowa na Ukrainie Ihor Terekow powiedział, że infrastruktura krytyczna została odcięta po ostatnim rosyjskim ataku rakietowym.

„Dochodzi do ogromnego zniszczenia infrastruktury, przede wszystkim systemu energetycznego” – powiedział. Według Tłumacza Google jego postów na Telegramie.

„Proszę o cierpliwość wobec tego, co się teraz dzieje. Wiem, że w waszych domach nie ma światła, ogrzewania, wody… Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby szybko przywrócić to, co zrobił rosyjski okupant.

Inne doniesienia wskazują, że całe miasto Charków jest obecnie pozbawione prądu i wprowadzono ogólnokrajowe wyłączenie awaryjne.

-Matt Clinch

Cztery osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w ostrzale Chersoniu 15 grudnia

Według Jarosława Januszewycza, szefa regionalnej administracji wojskowej w Chersoniu, 15 grudnia siły rosyjskie ostrzeliwały region Chersoniu 30 razy, zabijając 4 osoby i raniąc 9. O jego wypowiedziach poinformowała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

Rosyjski ostrzał uderzył w osady, szlaki transportowe, placówki służby zdrowia i ośrodki pomocy humanitarnej, zauważył Januszewicz.

MSC nadal wysyła towary przez Morze Czarne

MSC, największa na świecie firma żeglugowa, poinformowała w czwartek, że będzie nadal przewozić towary przez Morze Czarne, unikając ukraińskich portów uważanych za bardziej niebezpieczne, takich jak Odessa.

Dyrektor generalny Soren Toft powiedział CNBC, że nadal będzie wysyłać żywność, pomoc humanitarną i środki medyczne do Rosji, „oczywiście z zastrzeżeniem sankcji”.

„Nie sądzę, aby moja praca była aktywna politycznie. „Jest 150 milionów Rosjan i nie sądzę, żebym chciał pozbawić ich podstawowych dóbr”.

– Karen Gilchrist

Ukraina twierdzi, że Rosja zamierza rozpocząć nową ofensywę

Według najwyższych urzędników ukraińskich Rosja może rozpocząć nową ofensywę na Ukrainie w styczniu.

Szef Sił Zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załuszny, prezydent Wołodymyr Zełenski i generał Ołeksandr Czirski wystąpili w opublikowanym w czwartek magazynie The Economist, szczegółowo opisując swoje prognozy na przyszły rok.

READ  NFL zatwierdza plan ewentualnej neutralnej gry o tytuł AFC

„Rosjanie przygotowują około 200 000 nowych żołnierzy” – powiedział gazecie Załuszny.

Czytaj więcej Tutaj.

-Matt Clinch

Co najmniej 3 miasta są atakowane

Associated Press donosi teraz, powołując się na ukraińskich urzędników, że eksplozje odnotowano w piątek rano w co najmniej trzech miastach na Ukrainie — w Kijowie, Krzywym Rogu na południu i w północno-wschodnim Charkowie.

„Wybuchy w Charkowie drugi dzień z rzędu. Infrastruktura została wcześniej dotknięta atakiem rakietowym. Mogą być problemy z elektrycznością… bądź ostrożny i schowaj się” – powiedział burmistrz Charkowa Ihor Terekow w tłumaczeniu Google za pośrednictwem Telegramu. .

-Matt Clinch

Wybuchy w Kijowie, mówi burmistrz

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że wybuchy nawiedziły stolicę w piątek rano po tym, jak w całym kraju rozległy się syreny nalotów.

„Wybuchy w dzielnicy Desnian stolicy. Wszystkie służby kierują się w tamte strony… zostańcie w schronach!” Kliczko powiedział, według Tłumacza Google jego postu na Telegramie.

„Kolejna eksplozja w Kijowie, rejon Dnipro”.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko stoi przed zniszczonym budynkiem po rosyjskich uderzeniach w Kijowie podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 29 kwietnia 2022 r.

Genya Savilov AFP | Dobre zdjęcia

Na Ukrainie wyją syreny alarmowe

Wczesnym rankiem w piątek spodziewano się nowej fali rosyjskich ataków, ponieważ Reuters poinformował o syrenach nalotów w miejscach takich jak stolica Kijów.

Kyrillo Tymoszenko, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta; powiedział za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram: „Nie ignoruj ​​​​ostrzeżeń o nalotach, pozostań w schronach”.

– Matt Clinch

USA rozszerzą szkolenie bojowe dla ukraińskich żołnierzy

Pentagon rozszerza wojskowe szkolenia bojowe dla sił ukraińskich, wykorzystując wolniejsze miesiące zimowe do szkolenia większych jednostek w zakresie bardziej złożonych umiejętności bojowych, poinformowali amerykańscy urzędnicy.

Stany Zjednoczone przeszkoliły już około 3100 ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i konserwacji niektórych rodzajów broni i innego sprzętu, w tym haubic, pojazdów opancerzonych i systemu rakiet artyleryjskich o dużej mobilności, znanego jako HIMARS. Jednak od miesięcy starsi dowódcy wojskowi debatowali nad rozszerzeniem tych ćwiczeń, powołując się na potrzebę poprawy zdolności ukraińskich jednostek na poziomie kompanii i batalionu do przemieszczania się i koordynowania ataków na polu bitwy.

READ  Recenzja Bidena obwinia decyzje Trumpa za niechlujne wycofanie się z Afganistanu podczas wysyłania raportów do Kongresu

Batalion może liczyć 800 żołnierzy; Kompania jest bardzo mała i składa się z kilkuset żołnierzy.

Jak informują urzędnicy, szkolenie odbędzie się na poligonie Grafenwoehr w Niemczech. Celem jest wykorzystanie miesięcy zimowych do poprawy zdolności sił ukraińskich, aby były lepiej przygotowane do stawienia czoła ewentualnemu wzrostowi rosyjskich ataków lub próbom poszerzenia zdobyczy terytorialnych Rosji.

– Associated Press

Dyplomaci twierdzą, że UE zatwierdziła nowe sankcje wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i premier Ukrainy Denis Schmihal na konferencji prasowej w związku z kontynuacją rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, 9 maja 2022 r. w Odessie na Ukrainie.

Ukraiński rządowy serwis informacyjny | agencji Reutera

Unia Europejska zatwierdziła nowe sankcje gospodarcze mające na celu zwiększenie presji na Rosję w związku z jej wojną na Ukrainie.

Paczka, której szczegółów nie ujawniono, dotarła po kilkudniowych obradach podczas spotkania ambasadorów 27-narodowej grupy.

Republika Czeska, sprawująca rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, zapowiedziała w piątek, że pakiet zostanie potwierdzony w drodze procedury pisemnej. Szczegóły zostaną opublikowane później w aktach prawnych okręgu wyborczego.

Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, w zeszłym tygodniu zaproponowała zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów prawie 200 rosyjskich urzędników i wojskowych w ramach nowej rundy środków.

Celem ostatnio proponowanych sankcji są ministrowie, prawodawcy, gubernatorzy regionów i partie polityczne.

– Associated Press

Z ukraińskich portów wypływają cztery statki w ramach Black Sea Grain Initiative

2 listopada 2022 roku masowiec Zante pod banderą Malty przetransportował 47 270 ton metrycznych nasion rzepaku z Ukrainy do Belgii wraz z fosforem w związku z wycofaniem się Rosji z czarnomorskiego porozumienia zbożowego. Indyk.

Chris McGrath | Dobre zdjęcia

Cztery statki przewożące pszenicę i olej roślinny opuściły ukraińskie porty – poinformował krajowy regulator eksportu produktów rolnych.

Statki zostały wysłane do Indii i Turcji.

The Inicjatywa zbożowa z Morza Czarnegoporozumienie osiągnięte w lipcu między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ ponownie otworzyło trzy kluczowe ukraińskie porty po tym, jak rosyjska blokada morska wstrzymała eksport na miesiące. Od wejścia w życie umowy z Ukrainy wyjechało ponad 13,9 mln ton zboża i innych towarów.

READ  Djokovic uwięziony na lotnisku, prezydent Serbii stara się o wejście do Australii

Umowa między sygnatariuszami wygasa za około trzy miesiące.

– Amandę Macias

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *