Twitter Elona Muska blokuje kilku wybitnych dziennikarzy bez wyjaśnienia


Nowy Jork
CNN

Twitter w czwartkowy wieczór zablokował konta kilku znanych dziennikarzy z czołowych serwisów informacyjnych bez wyjaśnienia, co oznacza znaczącą próbę nowego właściciela Elona Muska, aby sprawować swoją jednostronną władzę nad platformą.

Konta Doniego O’Sullivana z CNN, Ryana Macka z The New York Times, Drew Harwella z The Washington Post i innych dziennikarzy, którzy agresywnie relacjonowali Muska w ostatnich tygodniach, zostały nagle trwale zawieszone. Konto postępowego niezależnego dziennikarza Aarona Rupera również zostało zablokowane.

Ani Musk, ani Twitter nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz w czwartek wieczorem. Scena nie wyjaśniła dokładnie, dlaczego dziennikarze zostali wyrzuceni ze sceny.

Zakazy wywołały wiele pytań o przyszłość miejsca, określanego mianem Cyfrowego Rynku. To poważnie podważyło zaangażowanie Muska w wolność słowa.

Musk wielokrotnie powtarzał, że chce zezwolić na wszelkie legalne rozmowy na scenie; W kwietniu, tego samego dnia, w którym ogłosił, że kupuje Twittera, napisał na Twitterze: „Mam nadzieję, że nawet moi najgorsi krytycy pozostaną na Twitterze, bo na tym polega wolność słowa”.

„Elon twierdzi, że jest orędownikiem wolności słowa i zakazuje dziennikarzom korzystania z ich prawa do wolności słowa. Myślę, że stawia to pod znakiem zapytania jego zaangażowanie” – powiedział Harwell w rozmowie z CNN. Rooper powiedział również „nic” z Twittera na temat zakazu.

Rzeczniczka CNN powiedziała, że ​​firma poprosiła Twittera o wyjaśnienie i że „ponownie oceni nasze relacje na podstawie tej odpowiedzi”.

„Prowokacyjne i nieuzasadnione zawieszenie kilku reporterów, w tym Tony’ego O’Sullivana z CNN, jest niepokojące, ale nie zaskakujące. Rosnąca niestabilność i zmienność Twittera powinna być niezwykle niepokojąca dla każdego, kto korzysta z Twittera” – powiedział rzecznik.

Rzecznik New York Times nazwał masowe zakazy „wątpliwymi i niefortunnymi”, dodając: „Ani Times, ani Ryan nie otrzymali wyjaśnienia, dlaczego tak się stało. Mamy nadzieję, że wszystkie konta dziennikarzy zostały przywrócone, a Twitter dostarczy zadowalające wyjaśnienie tego działania”.

READ  BRIN mówi, że rząd uruchomi krajowe zarządzanie talentami

Zawieszenia nastąpiły po tym, jak Twitter zawiesił w czwartek konto wschodzącego konkurenta Mastodona.

Konto Mastodon napisało wcześniej na Twitterze, że ludzie mogą śledzić @ElonJet, konto śledzące prywatny odrzutowiec Muska na swojej stronie, po tym, jak miliarder zablokował @ElonJet na Twitterze w środę.

Ten tweet mógł naruszyć zasady Twittera. W swoim dążeniu do usunięcia Twittera z @ElonJet, Musk wprowadził nowe zasady, które blokują konta śledzące lokalizację ludzi na żywo.

Musk zapobiegł połączeniu konta z takimi informacjami, tak jak zrobił to Mustone, łącząc konto ze swoją witryną.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Musk przywrócił poprzednie naruszenia zasad Twittera i przestał egzekwować zasady witryny zabraniające dezinformacji Covid-19.

Wielu dziennikarzy zbanowanych w czwartek obejmowało zakaz konta Mastodon i podkreślało sprzeczność w samozwańczej misji Muska polegającej na promowaniu wolności słowa.

„Wolność słowa oznacza, że ​​drugi najbogatszy człowiek na świecie grozi podjęciem kroków prawnych za udostępnienie publicznie dostępnych danych, które nie podobają się 20-letniemu studentowi” – ​​napisał Harwell na Twitterze, zanim jego konto zostało usunięte, odnosząc się do Jacka Sweeneya. Student college’u prowadzący @ElonJet.

O’Sullivan z CNN również opisał tę historię, przeprowadzając wywiad ze Sweeneyem i jej babcią na ten temat.

„Myślę, że jest to bardzo ważne ze względu na mrożący krew w żyłach efekt, jaki może to mieć na niezależnych dziennikarzy na całym świecie, zwłaszcza tych zajmujących się innymi firmami Elona Muska, takimi jak Tesla i SpaceX” – powiedział O’Sullivan w czwartek CNN po zawieszeniu jego konta.

Gdy pojawił się gniew z powodu zawieszenia konta, niektórzy użytkownicy Twittera zgłosili, że strona zaczęła przeszkadzać, gdy próbowali opublikować linki do własnych profili w alternatywnych sieciach społecznościowych, w tym Mastodon.

Doniesienia te zostały potwierdzone w czwartek wieczorem przez reportera CNN, któremu uniemożliwiono udostępnienie adresu URL profilu Mastodona i otrzymał automatyczny komunikat o błędzie informujący, że Twitter lub jego partnerzy zidentyfikowali witrynę jako „potencjalnie szkodliwą”.

READ  Indonezyjska influencerka fitness, lat 33, umiera z powodu złamania karku w wypadku ze sztangą, Asia News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *