Niewyjaśniony wyciek z uwięzionego statku kosmicznego Sojuz anulował rosyjską misję kosmiczną ISS

14 grudnia (Reuters) – Rutynowy lot kosmiczny dwóch rosyjskich astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) został zatrzymany, gdy miał wystartować po tym, jak kontrolerzy lotów zauważyli wyciek płynu z nieistniejącego statku kosmicznego Sojuz, pokazała transmisja internetowa NASA.

Rozprysk czegoś, co wyglądało jak strumień cieczy przypominającej płatek śniegu, wydobywający się z tyłu kapsuły Sojuz MS-22 w transmisji wideo na żywo z NASA, został opisany przez komentatora NASA jako wyciek chłodziwa.

Spośród siedmiu członków obecnej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – trzech rosyjskich astronautów, trzech amerykańskich astronautów NASA i jednego japońskiego astronauty – NASA powiedziała, że ​​nie grozi im żadne niebezpieczeństwo.

Do wypadku doszło, gdy dwóch astronautów, dowódca załogi Siergiej Prokofiew i inżynier pokładowy Dmitrij Petlin, byli ubrani w kombinezony i przygotowywali się do planowanego spaceru kosmicznego w celu przeniesienia grzejnika z jednego modułu do drugiego w rosyjskiej części ISS.

Urzędnik rosyjskich operacji kontroli misji pod Moskwą przekazał Prokopjewowi i Petelinowi przez radio, że ich misja kosmiczna została odwołana, podczas gdy inżynierowie pracowali nad ustaleniem natury i pochodzenia wycieku.

Rob Navias, komentator NASA podczas transmisji na żywo z NASA Johnson Space Center w Houston, powiedział, że wyciek zatrzymał spacer kosmiczny, który rozpoczął się około 19:45 czasu wschodniego (0145 GMT w czwartek).

Statek Sojuz, który przywiózł Prokofiewa, Bedlina i amerykańskiego astronautę Franka Rubio na ISS, przybył na stację kosmiczną we wrześniu i jest zadokowany po zwróconej w stronę Ziemi stronie orbitującego obserwatorium, powiedział Navias.

Planowany na środę spacer kosmiczny został kiedyś przełożony na koniec listopada, ponieważ pompy chłodzące w skafandrach astronautów działały nieprawidłowo, powiedział Navias.

Według NASA tegoroczny spacer kosmiczny będzie 12. na ISS i 257. w historii 22-letniej platformy do prac montażowych, konserwacyjnych i modernizacyjnych.

READ  The Stones Hotel - Legion Bali świętował swoje 11-lecie w wielkim stylu, organizując zmysłową podróż wzrokiem i dźwiękiem.

Navias powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, jakie konsekwencje może mieć wyciek dla integralności statku kosmicznego i czy spowoduje to jakiekolwiek trudności dla załogi w powrocie na Ziemię po zakończeniu misji.

Na stacji kosmicznej stacjonuje pięć innych statków kosmicznych — dwie kapsuły SpaceX (smok załogi i smok ładunku), kosmiczny samolot transportowy Northrop Grumman Cygnus i dwa rosyjskie statki zaopatrzeniowe Progress 81 i Progress 82.

ISS, o długości boiska do futbolu amerykańskiego i krążąca około 250 mil nad Ziemią, jest nieprzerwanie od 2000 roku okupowana przez amerykańsko-rosyjskie partnerstwo, które obejmuje Kanadę, Japonię i 11 krajów europejskich.

Raporty Steve’a Cormana w Los Angeles; Dodatkowe raporty autorstwa Joeya Rowletta z Waszyngtonu. Montaż przez Gerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *