Neurolodzy twierdzą, że używanie nagłówków przez Fettermana jest powszechne w leczeniu udaru mózgu

Podczas swojego pierwszego wywiadu przed kamerą od czasu udaru, kandydat do Senatu Demokratów, John Fetterman, potknął się o słowa i użył napisów zamkniętych, aby przeczytać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co skłoniło Republikanów do zadawania nowych pytań dotyczących jego zdrowia.

Jednak zwolennicy niepełnosprawności twierdzą, że odpowiedź wskazuje na brak zrozumienia na temat dostosowań, które często są dokonywane po poważnym zdarzeniu zdrowotnym, takim jak udar.

„Czasami słyszę rzeczy, które nie są do końca jasne”, Fetterman powiedział NBC News w wywiadzie, który wyemitowano we wtorek. „Więc używam tytułu, abym mógł zobaczyć, co masz na myśli przez tytuł”.

Chociaż neurolodzy twierdzą, że nie są w stanie podać konkretnej diagnozy stanu zdrowia Fettermana, napisy kodowane są powszechnym narzędziem dla osób z problemami z przetwarzaniem słuchowym lub słuchem, które nie mają nic wspólnego z ogólną inteligencją.

„To nie jest kwestia inteligencji, nie jest to kwestia poznawcza, ale niestety sposób, w jaki otrzymujemy informacje, wpływa na to, jak ludzie je postrzegają” – powiedziała Brooke Hatfield, współdyrektor American Speech-Language-Hearing Association. .

Zdrowie Fettermana stało się głównym problemem w jego wyścigu z kandydatem GOP Mehmetem Ozem w Pensylwanii. Republikanie próbowali wykorzystać wywiad do zdyskredytowania zdolności poznawczych Fettermana.

Narodowa Republikańska Klub Senatorski napisał na Twitterze, że Fetterman nie „Światło przenika” o jego zdrowiu. Konto Republikanów w Senacie Tweeted NBC poinformowało, że trudno było rozmawiać z Fettermanem bez napisów.

Problemy z przetwarzaniem dźwięków mogą wystąpić z wielu powodów. Słuch jest wyjątkowym zmysłem, ponieważ w przeciwieństwie do wzroku czy węchu, dźwięk jest przetwarzany, zanim dotrze do mózgu. Nawet jeśli ktoś nie ma ubytku słuchu lub niepełnosprawności intelektualnej, istnieje wiele obszarów, w których zrozumienie może być upośledzone, mówi Borna Bonakterpour, profesor neurologii na Northwestern University Feinberg School of Medicine.

READ  Patriots będą dążyć do podtrzymania nadziei na play-off przeciwko walczącym Cardinals

Jenna Beacom, 51-letnia głucha krytyk medialna mieszkająca w Columbus w stanie Ohio, powiedziała, że ​​była zaskoczona tym, jak dobrze Fetterman była w stanie śledzić wywiad, niezależnie od tego, czy polegała na napisach automatycznych, czy na napisach w czasie rzeczywistym. Czasami używa tego typu tytułów, ale powiedział, że często są one pełne błędów lub mają poważne niepowodzenia.

„Czysto mechaniczna kwestia wstecznych tytułów jest rozgrywana niesprawiedliwie i nieprecyzyjnie, przez co Fetterman wydaje się, że robi to powoli” – powiedział.

Begham powiedziała, że ​​spotyka się z podobną krytyką, gdy ktoś powoli odpowiada podczas mówienia. „Ponieważ wiem o tym, mam wiele sposobów na uciszenie ludzi, którzy słuchają” – powiedział.

Fetterman doznał udaru mózgu w maju, a specjaliści neuroaudiologii stwierdzili, że wierzy: Wykazuje objawy określonego rodzaju zaburzenia komunikacyjnego zwanego afazją, spowodowanego uszkodzeniem obszarów mózgu odpowiedzialnych za język. Według National Aphasia Association, afazja dotyka około 2 milionów Amerykanów i jest powszechna po udarze, ale może również wynikać z urazu głowy, guza mózgu lub infekcji uszkadzających mózg.

Co ważne, eksperci twierdzą, że afazja nie wpływa na inteligencję, podejmowanie decyzji, planowanie ani inne funkcje poznawcze w mózgu. Z czasem można go leczyć i ulepszać za pomocą terapii.

Darlene Williamson, prezes Narodowego Stowarzyszenia Afazji Fetterman uważa, że ​​wykazywał zachowania zgodne z afazją na podstawie wywiadu z NBC News. Pochwalił jej stosowanie zamkniętych tematów i powiedział, że jej stosowanie strategii wspomagających komunikację „pokazuje jej umiejętności”.

Afazja może wpływać na zdolność człowieka do przetwarzania języka wizualnie lub słuchowo, mówi Belaghi M., profesor nauk o mowie, języku i słuchu na Uniwersytecie Arizony. – powiedział Beeson.

Kiedy ludzie mają problem z wyborem odpowiedniego słowa do powiedzenia lub napisania, jest to forma ekspresyjnej afazji. Fetterman potknął się o słowo „empatia” w wywiadzie. (Poprawił się.) Potknięcie się o słowa może być oznaką łagodnej jawnej afazji, powiedział Beeson.

READ  Tyrese Maxey z Philadelphia 76ers znalazł się w centrum uwagi z 38 w meczu 1, wygrywając z Raptors

Kiedy ludzie mają problemy z tłumaczeniem dźwięku na słowo lub połączeniem słowa z jego znaczeniem, przetwarzaniem dźwięku od innych, nazywa się to afazją receptywną. To jest powód, dla którego ludzie potrzebują napisów kodowanych.

„Do kogoś, kto ma znaczną afazję, zapytaj: 'Czy mogę ci dać ołówek?’ Poszli i powiedzieli: „Ołówek… ołówek… Chcę wiedzieć, co to jest” – powiedziała. „Słyszeli to i poskładali to w całość, ale nie poskładali znaczenia. To poważna wada. Nie ma aż tak dużego upośledzenia.

Beeson powiedział, że Fetterman może mieć łagodne przypadki dwóch rodzajów afazji, Ale Fetterman nie widział żadnego zachowania, które skłoniłoby ją do przekonania, że ​​zmaga się ze znaczeniem słów, ponieważ był w stanie odpowiednio odpowiedzieć na pytania podczas wywiadu.

Osoba z łagodnymi problemami z przetwarzaniem słuchu może potrzebować więcej czasu na przetworzenie dźwięków i może mieć problemy z nadążaniem za długimi zdaniami, szybkimi mówcami lub wykładami – mówi Sarah Lands, logopeda w Magee Rehabilitation Hospital, część Jefferson Health. W Filadelfii. Powiedział, że osoba z poważniejszymi problemami z przetwarzaniem słuchowym może mieć trudności ze zrozumieniem jednego słowa na raz.

Hatfield powiedział, że istnieją ćwiczenia, które ludzie mogą wykonywać, aby poradzić sobie z problemami z przetwarzaniem słuchowym przez logopedów i specjalistów rehabilitacji.

Kiedy osoba po udarze ma problemy z przetwarzaniem słuchu, normalne ścieżki odbierające informacje językowe są przerywane, a sygnały mogą być zmuszone do omijania. Ale na szczęście mózg ma dużo nadmiarowości, co oznacza, że ​​zdrowe części mózgu mogą wspierać uszkodzoną część mózgu podczas gojenia, powiedział.

„Nadal docierasz tam, dokąd zmierzasz, ale dotarcie tam może zająć więcej czasu” – powiedział Hatfield. „Problem z mową polega na tym, że ludzie mogą mówić bardzo szybko, więc mózg musi przetwarzać wiele rzeczy naraz”.

READ  Jak długo Nintendo może opóźnić „Switch 2”, ponieważ sprzedaż sprzętu Switch jest niska?

Kiedy ludzie wzmacniają nowe połączenia i ścieżki w swoich mózgach poprzez terapię mowy i rehabilitację, mogą szybko zacząć kojarzyć dźwięk ze znaczeniem i lepiej rozumieć ludzi.

Inni, którzy rozmawiają z osobą z problemami z przetwarzaniem słuchu, mogą pomóc w zwiększeniu zrozumienia, dodając więcej kontekstu, gdy powtarzają, zwalniając, gdy mówią, usuwając hałas w tle lub dostarczając osobie wizualnych wskazówek kontekstowych, takich jak tytuły.

W przypadku powrotu do zdrowia po udarze ludzie mogą spodziewać się największej poprawy z objawami, takimi jak przetwarzanie słuchowe w pierwszym roku po udarze, powiedział Swati Kiran, dyrektor założyciel Centrum Odzyskiwania Mózgu na Uniwersytecie w Bostonie. Po tym, ludzie mogą nadal się poprawiać, ale wskaźniki powrotu do zdrowia mogą się spowolnić. W przypadku Fettermana, powiedział, minęło zaledwie pięć miesięcy od jego udaru, więc będzie dalej wracał do zdrowia dzięki rozumieniu mowy.

Zapisz się do newslettera Wellbeing+Being, który jest Twoim źródłem porad ekspertów i prostych wskazówek, które pomogą Ci żyć dobrze na co dzień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *