Netanjahu przeżył wotum nieufności wobec reformy sądownictwa

JEROZOLIMA — 27 marca: Izraelczycy gromadzą się przed Knesetem, niosąc izraelskie flagi i transparenty antyrządowe, aby zaprotestować przeciwko planowi izraelskiego rządu dotyczącego wprowadzenia reformy sądownictwa.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Dobre zdjęcia

Rząd izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu przetrwał głosowanie nad wotum nieufności w parlamencie tego kraju, Knesecie, podczas największych protestów w historii Izraela.

Masowe protesty wstrząsnęły Izraelem, a największy w kraju związek zawodowy ogłosił w poniedziałek wielki strajk przeciwko wielomiesięcznym wysiłkom premiera Benjamina Netanjahu, by przeforsować szeroko pogardzane reformy sądownictwa, które według protestujących popchną kraj w kierunku autokracji.

„Zatrzymajcie ten proces sądowy, zanim będzie za późno” – powiedział Arnon Bar-David, szef izraelskiego związku zawodowego Histadrut, w transmitowanym przez telewizję przemówieniu do Netanjahu. Histadrut – który reprezentuje większość izraelskich związkowców z 800 000 członków – ogłosił „historyczny” strajk generalny, aby „powstrzymać tę rewolucję sądową, to szaleństwo”, powiedział Bar-David.

Minister obrony Itamar Ben Gvir powiedział w poniedziałek, że rząd musi kontynuować reformy.

„Reforma wymiaru sprawiedliwości nie może się zatrzymać i nie możemy poddać się anarchii” — powiedział na TwitterzeWedług Tłumacza Google.

Minister sprawiedliwości Yariv Levin zadeklarował swoje poparcie dla każdej decyzji podjętej przez Netanjahu w sprawie reformy sądownictwa w celu wsparcia rządzącej partii Likud.

„Sytuacja, w której każdy działa tak, jak mu się podoba, jest odpowiedzialna za doprowadzenie do natychmiastowego upadku rządu i upadku Likudu” ​​– powiedział Levin. „Wszyscy musimy pracować nad stabilizacją rządu i koalicji”.

Paraliż uderzeniowy

Loty z izraelskiego lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie zostały uziemione, pracownicy lotniska strajkują, a pracownicy dwóch największych portów Izraela, Hajfy i Aszdodu, przestali pracować. McDonald’s Israel powiedział, że zamknął swoje oddziały w ramach akcji strajkowej.

Leumi, największy bank w Izraelu, zamyka oddziały w ramach kampanii na rzecz reformy sądownictwa, poinformował Reuters.

Demonstracje odbyły się w całym Izraelu w ciągu ostatnich czterech miesięcy, podsycane gniewem z powodu kontrowersyjnych reform sądownictwa forsowanych przez rząd Netanjahu, najbardziej prawicowy w historii Izraela. Planowana przebudowa znacznie osłabiłaby sądownictwo w kraju i utrudniłaby odsunięcie od władzy Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera Izraela.

Proponowane reformy dawałyby Sądowi Najwyższemu kontrolę wykonawczą nad powoływaniem sędziów, a także prawo rządu do uchylania orzeczeń sądów większością parlamentarną.

Poniedziałkowe demonstracje nabrały nowego rozmachu i miały być największe od czasu, gdy Netanjahu zwolnił swojego ministra obrony Yoava Gallanta za wypowiadanie się przeciwko planowanym środkom. Lokalne wiadomości podały, że w całym kraju protestowało 600 000 ludzi.

„600 000 ludzi protestuje. Około 6,5% populacji Izraela protestuje dziś wieczorem, a wielu ludzi obudziło się, gdy usłyszeli, że Bibi Gallant został zwolniony” – powiedziała Monica Marks, profesor polityki Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Nowojorskim w Abu Dhabi. Napisał na Twitterze. „Kiedy ostatnio w jakimkolwiek kraju protestowało 6+%? Prawdziwe pytanie”.

Netanjahu nazwał protesty próbą „stworzenia anarchii” i wywołania kolejnych wyborów. Głęboko podzielony Izrael przeprowadził pięć przedterminowych wyborów od kwietnia 2019 roku.

Były premier Izraela Yair Lapid powiedział w poniedziałek prawodawcom: „Nigdy nie byliśmy bliżej secesji”.

„To, co wydarzyło się tutaj w ciągu ostatnich 24 godzin, to szaleństwo, straciło kontrolę i kierunek. To dowód, że ten rząd stracił hamulce” – powiedział, wzywając Netanjahu do wycofania ostrzału. Jego minister obrony.

„To zagrożenie dla państwa Izrael, zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela. Nasz dom jest w niebezpieczeństwie” – dodał Lapid.

Wcześniej w poniedziałek prezydent Isaac Herzog – którego status jest w dużej mierze ceremonialny i apolityczny – Wszedł na Twittera Należy wezwać administrację do ingerowania w jej kontrolę sądową.

„W imię jedności narodu izraelskiego, w imię odpowiedzialności, wzywam was do natychmiastowego przerwania procesu legislacyjnego” – powiedział w tłumaczeniu Google.

„Apeluję do wszystkich przywódców koalicji i opozycji, aby ponad wszystko stawiali obywateli kraju i bez dalszej zwłoki działali z odpowiedzialnością i odwagą. Opamiętajcie się teraz! To nie jest moment na politykę. To jest moment na przywództwo i odpowiedzialność.”

W niedzielę biuro Netanjahu Ogłosił dymisję Minister obrony Yves Gallant, który sprzeciwił się wnioskowi, nasilił protesty.

„Wszyscy musimy stanowczo przeciwstawić się zaprzeczeniom”, Netanjahu Powiedział na Twitterze W momencie ogłoszenia bez bezpośredniego wymieniania dzielnego.

READ  Mały samolot stracił kontakt w Indonezji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *