Netanjahu ogłosił, że opóźni plany naprawy izraelskiego sądownictwa w związku z masowymi protestami

Jerozolima (CNN) Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że jego kontrowersyjne plany osłabienia sądownictwa zostaną opóźnione. Powszechne strajki i protesty doprowadził kraj do stagnacji.

Netanjahu powiedział, że odłoży drugie i trzecie głosowanie nad pozostałymi aktami prawnymi do czasu przerwy w Knesecie w kwietniu, aby „dać realną szansę na prawdziwą debatę”.

Netanjahu dodał, że jest „świadomy obaw” i „słucha ludzi”.

„Ze względu na odpowiedzialność wobec narodu zdecydowałem o przełożeniu głosowania, aby dać czas na debatę” – dodał.

Upierał się jednak, że restrukturyzacja jest konieczna i ponownie skrytykował odmowę szkolenia lub służby wojskowej w proteście przeciwko planowanym zmianom.

Powiedział, że decyzją naszego kraju jest odmowa.

Reagując na zapowiedź Netanjahu, Arnon Bar-David, szef związku zawodowego Histadrut, zapowiedział odwołanie planowanego strajku generalnego.

„Strajk generalny zakończy się od tego momentu” – powiedział Bar-David w rozmowie z kanałem 13 stowarzyszonym z CNN, choć ostrzegł Netanjahu przed przywróceniem prawa.

„Jeśli premier powróci do agresywnego ustawodawstwa, zobaczy, jak się z nim skonfrontujemy. Będzie strajk generalny, jeśli uchwali ustawę bez zgody”.

Wcześniej w poniedziałek skrajnie prawicowa partia Jewish Power ujawniła, że ​​umowa opóźniająca uchwalenie ustawy obejmowałaby utworzenie gwardii narodowej pod kontrolą lidera partii i ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben Gvira.

Były premier Ehud Barak powiedział CNN, że było to „szalone posunięcie Netanjahu” z powodu długiej przeszłości kryminalnej Bena Gvira, w tym skazania za podżeganie do rasizmu i wspieranie terroryzmu.

Przemawiając przed ogłoszeniem Netanjahu, wysoki urzędnik USA powiedział, że Biały Dom „bardzo jasno” zarówno publicznie, jak i prywatnie wyraził swoje obawy dotyczące planowanych zmian.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami, które dodatkowo podkreślają naszą wizję pojednania” – powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Reforma sądownictwa

Pierwotne propozycje wprowadziłyby najbardziej drastyczną zmianę w izraelskim systemie prawnym od czasu założenia kraju. Najważniejsze zmiany pozwoliłyby zwykłej większości w Knesecie na unieważnienie orzeczeń Sądu Najwyższego; Rząd Netanjahu dążył do zmiany sposobu wyboru sędziów i usunięcia niezależnych radców prawnych z ministerstw.

READ  Google wprowadza generatywną sztuczną inteligencję do Gmaila, Dokumentów, Arkuszy, Meet, Czatu i Prezentacji

Ale miesiące protestów przeciwko planom zwróciły uwagę całego świata i wstrząsnęły krajem. Kryzys polityczny pogłębił się w niedzielę, kiedy biuro Netanjahu ogłosiło w zeznaniu podatkowym, że minister obrony Yoav Gallant został zwolniony.

W ciągu następnych kilku godzin społeczeństwo izraelskie zamarło, gdy narastał gniew wywołany ustawą. Netanjahu został potępiony przez swoich przeciwników i byłych premierów Izraela.

„Nigdy nie byliśmy bliżej upadku. Nasze bezpieczeństwo narodowe jest zagrożone, nasza gospodarka się rozpada, nasze stosunki zagraniczne są na najniższym poziomie w historii i nie wiemy, co powiedzieć naszym dzieciom o ich przyszłości w tym kraju Zostaliśmy przetrzymywani jako zakładnicy przez hordę ekstremistów bez hamulców i bez granic” – powiedział w Knesecie były premier Yair Labit.

Kiedy w zeszłym tygodniu starał się przeforsować swoją ofertę, rząd Netanjahu uchwalił ustawę utrudniającą obalenie premierów, którą krytycy potępili jako taktykę samozachowawczą.

Ostatecznym głosowaniem 61 do 47 Kneset zatwierdził ustawę, która pozwoliłaby premierowi lub rządowi większością dwóch trzecich głosów uznać prezydenta za niekwalifikującego się. Głosowanie Rady Ministrów musi zostać zatwierdzone większością głosów w Parlamencie.

Netanjahu, pierwszy izraelski premier, który pojawił się w sądzie w charakterze oskarżonego, jest sądzony za oszustwo, nadużycie zaufania i przekupstwo. Zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *