Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Jedyna rosyjska jednostka pojazdów wsparcia czołgów Terminator, która prawdopodobnie znajduje się w Donbasie: brytyjskie Ministerstwo Obrony

Brytyjskie Ministerstwo Obrony uważa, że ​​w Siewierodoniecku we wschodnim Donbasie na Ukrainie mogą stacjonować pojazdy wsparcia czołgów BMP-T Terminator, jedyna rosyjska firma operacyjna.

Ministerstwo poinformowało w tweecie, że użycie tych pojazdów było częścią ataku organizacji o nazwie Dowództwo Centralne (CGF), ponieważ zawiera tylko je. „CGF poniosło w przeszłości duże straty, gdy nie udało mu się przejść przez wschodni Kijów w pierwszej fazie inwazji” – napisano w najnowszym dziennym raporcie wywiadowczym ministerstwa.

„Obwód Siewierodoniecka jest jednym z bezpośrednich priorytetów taktycznych Rosji. Jednak przy maksymalnie dziesięciu stacjonujących terminatorach jest mało prawdopodobne, aby mieli znaczący wpływ na kampanię” – dodał.

– Natasza Durak

Ukraina odrzuca zawieszenie broni, ponieważ Rosja intensyfikuje działania na rzecz Donbasu

Ukraina odrzuciła zawieszenie broni lub ustępstwa wobec Moskwy, ponieważ Rosja zintensyfikowała ofensywę na wschodnim Donbasie i odcięła dostawy gazu do Finlandii.

Rosja prowadzi wielką ofensywę w Ługańsku, jednej z dwóch prowincji Donbasu, po zakończeniu kilkutygodniowych protestów byłych ukraińskich bojowników w strategicznym południowo-wschodnim mieście Mariupol.

Przed inwazją 24 lutego prorosyjscy separatyści kontrolowali już Ługańsk i sąsiednią prowincję doniecką, ale Moskwa chce zająć ostatnie terytorium w Donbasie należące do Ukrainy.

„Sytuacja w Donbasie jest bardzo trudna” – powiedział w swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński. Powiedział, że armia rosyjska próbowała zaatakować miasta Słowiańsk i Siwerodonieck, ale siły ukraińskie zablokowały ich natarcie.

Wcześniej Zełenski powiedział lokalnej telewizji, że choć walki były krwawe, to mogły zakończyć się tylko dzięki dyplomacji, a rosyjska okupacja Ukrainy była tymczasowa.

Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak odrzucił porozumienie o zawieszeniu broni i powiedział, że nie zaakceptuje żadnego porozumienia z Moskwą w sprawie opuszczenia terytorium Kijowa. Powiedział, że oferta ustępstw spowoduje niepowodzenie dla Ukrainy, ponieważ Rosja uderzy mocno po każdym załamaniu walk.

READ  Walka o sprawiedliwe, demokratyczne i konstytucyjne przekazanie władzy w Indonezji – PSI

„Wojna się nie skończy (po koncesjach).

„Oni rozpoczną nowy atak, jeszcze bardziej krwawy i na dużą skalę”.

Reuters

Biden tweetuje wideo z podpisania 40-miliardowego pakietu pomocy dla Ukrainy między wizytami w Korei Południowej

Prezydent Joe Biden Zamieścił na Twitterze wideo, na którym podpisuje prawo Dodatkowe 40 mld USD pomocy amerykańskiej dla Ukrainy W walce z Rosją.

Podczas swojej wizyty państwowej w Seulu w Korei Południowej złamał zachętę do pomocy, która została w tym tygodniu szeroko zaakceptowana przez Kongres.

„To prawo pozwoli obywatelom Ukrainy na dalsze wysyłanie pomocy dla bezpieczeństwa, ekonomicznej i humanitarnej, a oni będą nadal bronić demokracji i wolności” – napisało na Twitterze oficjalne konto Bidena na Twitterze.

Podczas swojej wizyty Biden podpisał ustawę Child Formula Accessibility Act, która ma złagodzić niedobór ogólnokrajowych formuł w Stanach Zjednoczonych.

Oba rachunki zostały wysłane do Korei Południowej przez urzędnika rządu USA w komercyjnym odrzutowcu, który już planował lot do Azji w celu wykonywania obowiązków związanych z pracą, powiedział NBC News urzędnik Białego Domu.

– Don Mangan

Trumpa nie ma na rosyjskiej liście zakazanych Amerykanów, w tym Bidena i Harrisa

Były prezydent Donald Trump rozmawia z kibicami podczas wiecu 1 maja 2022 r. na torze I-80 Speedway w Greenwood w stanie Nebraska. Trump popiera Charlesa Herbstera w wyborach na gubernatora Nebraski.

Scott Olson | Obrazy Getty

Rosja opublikowała listę w sobotę Prawie 1000 Amerykanów ma obecnie na stałe zakaz wjazdu do kraju. Mogłaby być odpowiedzią na sankcje nałożone na kraj po lutowej okupacji Ukrainy.

Na liście znajdują się prezydent Joe Biden, wiceprezes Kamala Harris, Mark Zuckerberg z Facebooka, Hillary Clinton i George Soros. Wymienia również 211 republikanów i 224 demokratów z Izby Reprezentantów i Senatu.

Istnieją również pewne istotne wady. Były prezydent Donald Trump i jego wiceprezydent Mike Pence nie zostali uwzględnieni. Na liście nie ma również byłego prezydenta Baracka Obamy.

READ  Indonezyjski Bawaslu bada zarzuty dotyczące kupowania głosów w Malezji

Rzecznik Trumpa nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Czytaj więcej Tutaj.

– Carmen Reinike

Przeczytaj poprzednią transmisję na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *