Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Komisarz UE mówi, że rosyjska inwazja wysyła „fale wstrząsu” na cały świat

Światowe ceny niektórych zbóż wzrosły od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, a oba kraje wnoszą znaczny procent światowych dostaw niektórych towarów, takich jak pszenica.

Vincent Mundy | Bloomberg | Obrazy Getty

„Wyraźnie widzimy konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która wywołuje wstrząsy na całym świecie, a prognoza globalnego wzrostu gospodarczego została znacznie obniżona. Handel dla Komisji Europejskiej powiedział CNBC w środę.

Przemawiając do CNBC na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, skupił się na kryzysie na Ukrainie w wyniku inwazji Rosji i globalnym upadku spowodowanym wojną. .

Inwazja skłoniła UE do walki o zmniejszenie swojej zależności od dostaw rosyjskiego gazu, chociaż Rosja nie nałożyła całkowitego zakazu UE na ropę i gaz.

„Musimy pilnie odejść od uzależnienia Rosji od paliw kopalnych” – powiedział Domprovsky.

Święty Elliott

Rosja oświadczyła, że ​​jest gotowa do budowy korytarzy dla statków wypływających z Ukrainy z żywnością

Statek towarowy z ukraińską kukurydzą płynie z Sornomorska w rejonie Odessy na południu Ukrainy do Niemiec.

Julia Sosula | Przyszłe wydanie | Obrazy Getty

Rosyjski urzędnik powiedział, że Moskwa jest gotowa zapewnić drogę humanitarną dla statków przewożących żywność z Ukrainy w zamian za zniesienie niektórych ograniczeń.

„Zawsze jesteśmy gotowi do rozmów ze wszystkimi, którzy pracują na rzecz pokoju, pokojowego rozwiązania wszystkich problemów” – powiedział w środę rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko rosyjskiej państwowej agencji prasowej Interfax.

„Wielokrotnie mówiliśmy o potrzebie kompleksowego podejścia do rozwiązania kryzysu żywnościowego”, powiedział, dodając, że „sankcje na rosyjski eksport i transakcje finansowe zostały zniesione”.

Rosja jest gotowa udzielić niezbędnej pomocy humanitarnej, powiedział Rudenko.

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oskarżyła Rosję o „uzbrajanie” żywności na Ukrainie poprzez blokowanie eksportu z tego kraju podstawowych towarów, takich jak pszenica i olej spożywczy. Światowe ceny żywności wzrosły w wyniku spadku eksportu. Rosja zaprzecza używaniu żywności do wywierania nacisku na sojuszników Ukrainy w celu złagodzenia sankcji.

W środowym oświadczeniu Andrews Tarsa, doradca wywiadu Denio w Europie Środkowo-Wschodniej, powiedział, że „nie ma łatwego sposobu na zatrzymanie eksportu żywności przez ukraińskie porty Morza Czarnego, a alternatywne szlaki eksportowe nad lądem i rzekami wymagają czasu i inwestycji. Bariery infrastrukturalne i biurokratyczne.

„Wojna znacznie zmniejszy produkcję i eksport żywności na Ukrainie w przyszłości” – powiedział Dursa.

Święty Elliott

Prezydent mówi, że Malawi zdaje sobie sprawę ze skutków wojny na Ukrainie

Prezes mówi, że przejście z rosyjskiego gazu będzie „bardzo bolesne” dla Niemiec

Dyrektor generalny Covestro, Marcus Steelman, powiedział CNBC na Światowym Forum Ekonomicznym, że wycofanie się Rosji z gazu będzie „niezwykle bolesne dla przemysłu” w Niemczech w perspektywie krótkoterminowej.

„Jest bardzo mała szansa na odszkodowanie [for that shift]Będzie to kosztować setki tysięcy miejsc pracy – wierzę w to osobiście – i naprawdę uszlachetnia niemieckie środowisko przemysłowe”.

Powiedział, że niemiecki przemysł powinien być wspierany przez transfer energii z rosyjskiego gazu, dodając, że „wszystko, co musimy zrobić, to przejść z pełną mocą na energię odnawialną” i rozwijać ten sektor w Niemczech.

Święty Elliott

Rosja ujawnia historyczną niewypłacalność zadłużenia z powodu zakazu dolarowego

Prezydent Rosji Władimir Putin będzie przewodniczył wideokonferencji 13 maja 2022 r. w Moskwie w Rosji z członkami Rady Bezpieczeństwa. Sputnik / Michael Metzel / Kremlin REUTERS przez Attention Editors — to zdjęcie zostało dostarczone przez osobę trzecią.

Michał Metzel | Sputnik | Przez Reuters

Ameryka dobiegła końca Ważne zwolnienie, które pozwoliło Moskwie na spłatę zadłużenia zagranicznego Dla inwestorów zagranicznych w dolarach amerykańskich za pośrednictwem banków amerykańskich i międzynarodowych, Rosja może zostać zmuszona do bankructwa.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu zezwalało na płatności dolarowe za każdym razem, pomagając spłacać dotychczasowy dług zagraniczny Rosji, redukując jednak zgromadzone rezerwy walutowe. OFAC poinformował o tym w biuletynie we wtorek Zwolnienie wygasa w środę o godzinie 12:01 czasu wschodniego.

Rosja ma termin obsługi zadłużenia w tym roku, a konkretnie 400 mln USD płatności odsetek należnych pod koniec czerwca.

Adam Solovsky, partner w międzynarodowej grupie branżowej firmy prawniczej Reid Smith, powiedział w piątek CNBC, że Moskwa może argumentować, że nie jest to zaległość, ponieważ niemożliwe jest dokonywanie płatności, nawet jeśli są one dostępne.

Solovsky powiedział, że sytuacja wkracza na „nieznane terytorium” i że Rosja i Stany Zjednoczone patrzą na okres „przeciągających się przypadków”.

Przeczytaj więcej tej historii Tutaj.

Brytyjski detalista Marks & Spencer opuszcza Rosję

Brytyjski sprzedawca Marks i Spencer Ogłosił, że opuszcza Rosję, ostatni z długiej linii firm, które to robią.

Sprzedawca żywności i odzieży przestał eksportować do Rosji w marcu i powiedział, że wycofa się w środę z opłatą w wysokości 31 milionów funtów (39 milionów dolarów).

W swojej najnowszej aktualizacji przychodów, M&S powiedział, że rozpocznie bieżący rok 2022-23 z niższą marżą zysku.

„Biznes jest teraz dobrze ugruntowany i ma zachęcający początek roku. Jednak biorąc pod uwagę rosnącą presję kosztową i niepewność konsumentów, nie spodziewamy się obecnie odejścia od tej niskiej marży zysku w latach 2022-23”, napisano.

Święty Elliott

Urzędnik mówi, że nie jest pewne, w jakim stopniu UE będzie zaangażowana w odbudowę Ukrainy

UE powinna wspierać Ukrainę w jej restrukturyzacji, powiedział CNBC wysoki urzędnik, ale w dużej mierze nie jest jasne, w jakim stopniu ten blok uderzy w rachunek za odbudowę Ukrainy.

„Powinno to być zobowiązanie europejskie, ponieważ Ukraina jest w Europie, chcą przystąpić do UE, uważamy ich za naszą rodzinę, więc Europa nie może powiedzieć, że „Odbudowa to sprawa innych światowych graczy” – powiedział Paulo Gentiloni, komisarz UE. dla ekonomii, środa, powiedział CNBC.

„Jak rozwiązać ten problem? To jest pytanie otwarte, ale na razie nie jest to pytanie. Na razie chodzi o wsparcie Ukrainy, bo powodzenie tego oporu jest kluczowe dla naszej przyszłości” – powiedział.

Inwazja Rosji na Ukrainę dominuje w programie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, a przywódcy polityczni i biznesowi ostrzegają, że wojna może już mieć długoterminowe konsekwencje dla globalnej dystrybucji żywności i stabilności geopolitycznej.

Święty Elliott

George W. Bush mówi, że cywilizacja może nie przetrwać wojny Putina na Ukrainie

Powiedział liberalny miliarder George Soros Inwazja Rosji na Ukrainę Można je prześledzić od początku III wojny światowej.

Podczas dorocznej kolacji na Światowym Forum Ekonomicznym we wtorek wieczorem, Soros powiedział, że bieg historii zmienił się dramatycznie od ostatniego wydarzenia w Davos w Szwajcarii.

„Rosja najechała Ukrainę. Wstrząsnęła Europą do głębi” – powiedział publiczności.

„Unia Europejska została powołana, aby temu zapobiec. Nawet gdyby walki miały się skończyć, sytuacja nie wróciłaby do normy, tak jak powinno być. W rzeczywistości rosyjska inwazja może być początkiem wojny światowej .

READ  Biden ma duży problem z olejem. Oto, co musisz wiedzieć o najnowszej decyzji OPEC+.

Przeczytaj całą historię tutaj: Soros mówi, że cywilizacja nie ucieknie przed wojną Putina na Ukrainie, ostrzega przed globalną depresją

– Matt Clinch

Żeleński mówi, że Rosja używa wszystkiego, co ma do walki z Donbasem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia na wspólnej konferencji prasowej, mówiąc, że atak Rosji na Ukrainę trwa w Kijowie 28 kwietnia 2022 r.

Walentyn Ogirenko | Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział, że Rosja wykorzystuje wszystkie swoje środki do walki o cztery miasta we wschodnim Donbasie.

„Sytuacja w Donbasie jest teraz bardzo trudna” – powiedział Zhelensky w swoim wieczornym przemówieniu do narodu. „Praktycznie cała armia rosyjska, ze wszystkim, co jej zostało, atakuje tam. Najeźdźcy chcą zniszczyć wszystko – Lyman, Bopasna, Siverodonieck, Slaviansk”.

Ukraińska armia Zełenskiego walczy, ale „ilość sprzętu i broni zajmie naszym ludziom czas i dużo wysiłku, aby przezwyciężyć swoje zalety”.

Powiedział Ukraińcom, że wielu w Rosji i na Zachodzie powinno być dumnych, że zatrzymali Rosję na trzy miesiące w wojnie, która, jak się spodziewano, potrwa trzy dni.

– Powiązana prasa

Przywódca NATO ostrzega Rosję, atak na sojusznika „wywołuje pełną reakcję wszystkich sojuszy”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przemawia na konferencji prasowej przed spotkaniem ministrów obrony koalicji 15 marca 2022 r. w siedzibie NATO w Brukseli.

Kenzo Tribouillard | AFP | Obrazy Getty

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że chociaż 30-osobowy sojusz wojskowy nie wysłał wojsk na Ukrainę, „atak Rosji na sojusznika z NATO wywołałby pełną reakcję całej koalicji”.

„To jest zapobieganie. Jego celem nie jest wywoływanie konfliktów, ale zapobieganie konfliktom i utrzymanie pokoju” – powiedział Stoltenberg Światowemu Forum Ekonomicznemu w Davos w Szwajcarii.

Stoltenberg powiedział, że NATO zwiększyło swoją obecność wojskową we wschodniej części sojuszu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego.

„Mamy teraz 40 000 żołnierzy pod dowództwem NATO. Mamy więcej zdolności morskich i powietrznych, zwłaszcza mając 100 000 żołnierzy we wschodniej części sojuszu w stanie wysokiej gotowości” – powiedział. Dodał: „To bardzo jasny przekaz dla Moskwy i nie pozwoli na pomyłki w obliczeniach lub nieporozumienie”.

– Amanda Macias

Przeczytaj poprzednią transmisję na żywo CNBC:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *