Minister: Budżet stolicy Prabowa Nusantara, program darmowej żywności zabezpieczony na kolejne 5 lat

Tempo.co, Djakarta – Indonezyjski minister koordynujący ds. gospodarki morskiej i inwestycji Luhut Binsar Bandjaitan powiedział, że budżet projektu stolicy Nusantara (IKN) i bezpłatne, pożywne posiłki w Prabowie są bezpieczne nawet przez następne pięć lat.

„W wyniku stworzonego modelu gospodarczego widzę, że przez następne pięć lat nie będzie żadnych problemów finansowych” – powiedział Luhut w piątek podczas inauguracji bilansu zasobów morskich w Denpasar na Bali w Indonezji. 5 lipca 2024 r.

Według niego, opierając się na badaniach ekonomicznych Ministerstwa Koordynującego Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, przy założeniu deficytu budżetowego na poziomie 2,5 proc., rząd może przeznaczyć jeszcze do 612 bln rupii rocznie.

Powiedział, że budżet można przeznaczyć na program bezpłatnej żywności, rozwój IKN, dokończenie prac związanych z budową płatnych dróg na Sumatrze itp.

„Nadal możemy uzyskać 612 bilionów rupii rocznie, nadal możemy wykorzystać budżet na dokończenie płatnej drogi Sumatra i przeznaczyć go na bezpłatną żywność i programy IKN. „Więc nie ma się czym martwić” – powiedział Luhut.

Aby wesprzeć budżet, należy podjąć szereg inicjatyw, w tym zapewnienie ulepszeń technologii rządowej, zwiększenie płatności podatków i dopilnowanie, aby nikt nie płacił podatków.

Chociaż decyzja spoczywa w rękach nowo wybranego Prezydenta Prabowa Subianto, Luhut jest przekonany, że zarówno IKN, jak i program pożywnych lunchów mogą zostać w pełni wdrożone.

„Nie chcę myśleć, że zostanie to pozostawione później, gdy Prabowo Subianto obejmie urząd, ale uważam, że program darmowej żywności to dobry program” – powiedział.

Uważaj na przeterminowane pożyczki

Przy innej okazji dyrektor programowa Instytutu Rozwoju i Ekonomii Finansów (Indef) Isha Makfiruha Rachpini w debacie publicznej w czwartek 4 lipca 2024 r. wyraziła potrzebę monitorowania terminów zapadalności długu publicznego. Program rządowy

Na podstawie danych Ministerstwa Finansów na dzień 30 kwietnia 2024 r. dług publiczny wymagalny w 2025 r. wyniósł 800,33 bln Rp.

READ  Phillies blank Padres w NLCS Game 1, rewelacyjny Zack Wheeler, potwór Kyle Schwarber za homerem

Część zadłużenia przypadającego na 2025 r. ma formę obligacji rządowych (SBN) na poziomie 88,28 proc. i pożyczek na poziomie 11,72 proc.

Kwota ta jest prawie dwukrotnie większa w porównaniu z długiem, który w 2024 r. osiągnął 424,29 bln rupii.

„To naprawdę wspaniały program rządowy, który wymaga świadomości, wdrożenia finansowania projektowego i zapadalności zadłużenia” – stwierdził w dyskusji internetowej.

Na podstawie danych z naszego APBN na kwiecień 2024 r. opublikowanych przez Ministerstwo Finansów w maju, portfel długów na dzień 30 kwietnia 2024 r. osiągnął poziom 8338 bln Rp.

Poziom zadłużenia wynosi mniej niż 38,64 procent produktu krajowego brutto (PKB) lub 60 procent PKB zgodnie z ustawą nr 17 z 2003 r. o finansach państwa.

Część dłużna składa się z obligacji rządowych o wartości 87,94%, czyli 7,333 bln rupii, oraz pożyczek o oprocentowaniu 12,06%, czyli 1005 bln rupii.

Większość długu publicznego ma charakter krajowy, a jego odsetek sięga 71,18%.

IKN i bezpłatne posiłki pochłoną budżet państwa

W wydaniu Tempo Magazine z 7 lipca 2024 r. napisano o budowie IKN i programie bezpłatnej żywności, który kosztował fortunę. Według ministra finansów Shri Mulyaniego w pierwszych czterech miesiącach 2024 r. budżet państwa IKN (APBN) osiągnął 5,5 biliona rupii, czyli 13,7 procent ustalonego pułapu.

W 2024 r. rząd przekaże IKN 40 bilionów rupii. Jednak w ujęciu całościowym budżet państwa przeznaczony na projekty IKN sięgnął 72,5 biliona rupii.

Tymczasem Ministerstwo Robót Publicznych i Mieszkalnictwa Publicznego poinformowało, że łączne środki wykorzystane na rzecz IKN pod jego władzą do 31 maja 2024 r. wyniosły 79,8 biliona Rp.

Minister Robót Publicznych i Mieszkalnictwa Publicznego (PUPR) Basuki Hadimuljono powiedział, że środki zostały wykorzystane na 104 pakiety prac, z których 25 zostało ukończonych. „Odpowiada to 41,3 procent całkowitego pakietu prac” – powiedział jakiś czas temu Basuki.

READ  W oczekiwaniu na szczyt ASEAN Dżakarta wdraża kształcenie na odległość

Program Pożywnych Posiłków, wcześniej znany jako Program Darmowych Obiadów, również wymaga większego budżetu. W budżecie państwa na rok 2025 (RAPBN) rząd przygotował 71 bilionów rupii na realizację projektu.

Celem Prabowa jest zapewnienie bezpłatnej żywności i mleka 82,9 milionom dzieci, od przedszkolaków po uczniów szkół średnich i kobietom w ciąży.

pomiędzy | Tempo

Wybór redaktora: Debata prezydencka: Prabowo Subianto twierdzi, że program bezpłatnej żywności wyeliminuje skrajne ubóstwo

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *