MFW twierdzi, że gospodarki wschodzące muszą być przygotowane na środki oszczędnościowe ze strony banku centralnego

Uczestnik stoi obok logo MFW na dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Banku Światowego 2018, które odbyło się w Nusa Tua w Indonezji 12 października 2018 r. na Bali. REUTERS / Johannes P. Christo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 10 stycznia: Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że ​​gospodarki wschodzące powinny być przygotowane na wzrost stóp procentowych w USA, ponieważ działania Rezerwy Federalnej mogą zdestabilizować rynki finansowe, wywołać odpływ kapitału i deprecjację waluty za granicą.

W poniedziałkowym poście na blogu MFW spodziewa się kontynuacji silnego wzrostu w USA, a inflacja zmniejszy się w dalszej części roku. Globalny pożyczkodawca wkrótce opublikuje nowe globalne prognozy gospodarcze 25 stycznia.

Stwierdził, że stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej USA przez telegrafię może mieć niewielki wpływ na rynki wschodzące i zrównoważyć wpływ rosnących wydatków zagranicznych na finanse.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Jednak szeroko zakrojona inflacja płac w USA lub trwałe zakłócenia podaży mogą spowodować wzrost cen niż oczekiwano, a oczekiwania dotyczące szybszej inflacji mogą wywołać gwałtowny wzrost Rezerwy Federalnej USA.

MFW powiedział, że „gospodarki wschodzące muszą być przygotowane na potencjalną walkę z zawirowaniami gospodarczymi”, powołując się na szybsze niż oczekiwano podwyżki stóp procentowych banków centralnych i ryzyko nawrotu epidemii.

Prezes Fed w St. Louis, James Bullard, powiedział w tym tygodniu, że bank centralny może: Stopy procentowe wzrosną w marcu, Miesiące wcześniej niż wcześniej oczekiwano, jest teraz „w dobrej formie”, aby w razie potrzeby podjąć jeszcze bardziej drastyczne środki przeciwko inflacji.

„Gwałtowne podwyżki stóp Fed mogą zakłócić rynki finansowe i zaostrzyć warunki finansowe na całym świecie. Zmiany te zmniejszą popyt i handel w USA oraz doprowadzą do odpływu kapitału i deprecjacji walut na rynkach wschodzących” – napisał wysoki rangą urzędnik MFW w poście na blogu.

READ  Indonezja zwraca się do Holandii o wsparcie przeciwko polityce UE przeciwdziałającej wylesianiu

Rynki wschodzące z wyższym zadłużeniem publicznym i prywatnym, rezerwami walutowymi i niższymi saldami na rachunku bieżącym już doświadczyły dużych ruchów ich walut w stosunku do dolara amerykańskiego.

Fundusz stwierdził, że rynki wschodzące z silną presją inflacyjną lub słabymi firmami muszą działać szybko, aby ograniczyć deprecjację waluty i podnieść kluczowe stopy procentowe. Wezwał banki centralne do jasnego i konsekwentnego określania planów zaostrzenia polityki, a kraje o wysokim zadłużeniu w walutach obcych powinny zapobiegać ich ekspozycji tam, gdzie to możliwe.

Rządy mogą ogłosić plany zwiększenia zasobów podatkowych poprzez stopniowe zwiększanie dochodów podatkowych, modyfikację emerytur i dotacji lub inne środki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Andrei Shahalal; Edycja Święta Lincolna.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *