McConnell i McCarthy Jan. 6 Furia na Trumpa zniknie do lutego

W dniach po Jan. Podczas ataku na Kapitol, dwaj czołowi republikanie w Kongresie, przedstawiciel Kevin McCarthy i senator Mitch McConnell, powiedzieli współpracownikom, że uważają, iż prezydent Trump jest odpowiedzialny za wywołanie śmiertelnych zamieszek, i przyrzekli, że odepchną go od polityki.

Pan. McCarthy posunął się tak daleko, że powiedział, że popchnie pana Trump natychmiast zrezygnował: „Miałem to z tym facetem”, powiedział grupie republikańskich przywódców.

Ale w ciągu kilku tygodni obaj mężczyźni wycofali się z całej walki z panem. Trumpa, ponieważ bali się zemsty z jego strony i jego ruchu politycznego. Ich dążenie do działania szybko osłabło, gdy stało się jasne, że będzie to oznaczać trudne głosowanie, które postawiłoby ich w sprzeczności z większością kolegów.

„Nie udało mi się zostać liderem, głosując z pięcioma osobami na konferencji”, Pan. McConnell, przywódca republikanów Senatu, powiedział przyjacielowi.

Poufne wyrazy oburzenia od pana McCarthy i pan McConnell, o którym wcześniej nie informowano, ilustruje ogromną przepaść między tym, co prywatnie mówią przywódcy republikańscy o Mr. Trump i ich publiczny szacunek dla człowieka, którego wpływ na partię jest praktycznie niekwestionowany od pół dekady.

Szybki odwrót przywódców w styczniu 2021 r. oznaczał kapitulację w momencie nadzwyczajnej politycznej słabości pana. Trump – być może ostatnia i najlepsza szansa dla republikanów głównego nurtu na odzyskanie kontroli nad swoją partią od przywódcy, który podsycił powstanie przeciwko samej amerykańskiej demokracji.

To sprawozdanie z prywatnych dyskusji między przywódcami republikańskimi w dniach po styczniu. 6 atak jest adaptacją nowej książki „This Will Not Pass: Trump, Biden and the Battle for America’s Future”, która opiera się na setkach wywiadów z prawodawcami i urzędnikami oraz współczesnych zapisach kluczowych momentów kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

Pan. Biuro McConnella odmówiło komentarza. Mark Bednar, rzecznik prasowy pana McCarthy zaprzeczył, jakoby przywódca republikanów powiedział kolegom, że będzie naciskał na pana Trump odchodzi z urzędu. „McCarthy nigdy nie powiedział, że zadzwoni do Trumpa, aby powiedzieć, że powinien zrezygnować” – Mr. – powiedział Bednar.

Nikt nie uosabia surowego dostosowania się do pana Trump bardziej niż pan McCarthy, 57-letni Kalifornijczyk, który od dawna ma zamiar zostać mówcą Izby. Publicznie po Jan. 6, pan McCarthy wydał ostrożną naganę pana. Trump, mówiąc, że „ponosi odpowiedzialność” za tłum, który próbował powstrzymać Kongres przed oficjalnym poświadczeniem utraty prezydenta. Ale odmówił potępienia go w surowszym języku.

Prywatnie, panie McCarthy poszedł znacznie dalej.

Rozmowa telefoniczna z kilkoma innymi czołowymi republikanami z Izby Reprezentantów w styczniu. 8, panie McCarthy powiedział, że pan Zachowanie Trumpa w styczniu. 6 było „okropne i całkowicie błędne”. Zarzucił prezydentowi „podżeganie ludzi” do ataku na Kapitol, mówiąc, że pan. Uwagi Trumpa na wiecu w National Mall tego dnia „nie były zgodne z żadnym kształtem ani formą”.

Podczas tej rozmowy pan McCarthy zapytał o mechanizm powoływania się na 25. poprawkę – proces, dzięki któremu wiceprzewodniczący i członkowie gabinetu mogą usunąć prezydenta z urzędu – zanim stwierdził, że nie jest to realna opcja. Pan. McCarthy, który był jednym z tych, którzy sprzeciwiali się wynikom wyborów, był niepewny i niezdecydowany, martwiąc się, że demokraci dążą do oskarżenia pana. Trump „dolewałby więcej oliwy do ognia” dywizji w kraju.

READ  Ga. Sen. do zeznań wielkiej ławy przysięgłych. Lindsay Graham zaproponowała tymczasowe opóźnienie

Ale pan Determinacja McCarthy’ego wydawała się twardnieć, gdy powaga ataku – i potencjalny polityczny skutek dla jego partii – opadła. Dwóch członków Pana Gabinet Trumpa zrezygnował ze stanowisk po ataku, a kilku umiarkowanych republikańskich gubernatorów wezwało do dymisji prezydenta. Klipy wideo z zamieszek wciąż pojawiały się w Internecie, sprawiając, że surowa brutalność ataku była jeszcze bardziej żywa w świadomości opinii publicznej.

Dnia stycznia. 10, panie McCarthy ponownie rozmawiał z zespołem kierowniczym i tym razem miał na myśli plan.

Demokraci ciężko pracowali nad rezolucją w sprawie impeachmentu, panie. powiedział McCarthy, a oni będą mieli głosy, aby go przekazać. Teraz planował zadzwonić do pana Trump i powiedz mu, że nadszedł czas, aby odszedł.

„To, co zrobił, jest nie do przyjęcia. Nikt nie może tego bronić i nikt nie powinien tego bronić ”- powiedział grupie.

Pan. McCarthy powiedział, że powie panu Trump rezolucji o impeachmencie: „Myślę, że to minie i byłoby moim zaleceniem, żebyś złożył rezygnację”.

Przyznał, że jest mało prawdopodobne, by pan Trump poszedłby za tą sugestią.

Pan. McCarthy spędził cztery lata pana Prezydentura Trumpa jako jednego z najbardziej posłusznych zwolenników Białego Domu w Kongresie. Ponieważ pan Klęska Trumpa, panie McCarthy uspokoił skrajnie prawicowych członków Izby, z których niektórzy są blisko byłego prezydenta. Pan. McCarthy może potrzebować ich poparcia, aby zostać mówcą, głosowanie, które może nastąpić już w przyszłym roku, jeśli GOP przejmie Izbę w listopadzie.

Ale w krótkim oknie po szturmie na Kapitol, pan. McCarthy rozważał całkowite zerwanie z panem. Trump i jego najbardziej ekstremalni zwolennicy.

W tym samym stycz. 10 rozmowa, kiedy powiedział, że zadzwoni do pana Trump do rezygnacji, panie McCarthy powiedział innym przywódcom GOP, że chciałby, aby wielkie firmy technologiczne pozbawiły niektórych republikańskich prawodawców ich kont w mediach społecznościowych, tak jak zrobił to Twitter i Facebook z panem. Atut. Członkowie, tacy jak Lauren Boebert z Kolorado, zrobili tak wiele, by zawrzeć paranoję w związku z wyborami w 2020 r. i zamieszczali obraźliwe komentarze w Internecie na temat ataku na Kapitol.

„Nie możemy tego znieść” Mr. McCarthy powiedział, dodając: „Czy oni też nie mogą zabrać swoich kont na Twitterze?”

Pan. McCarthy „nigdy nie powiedział, że konkretni członkowie powinni zostać usunięci z Twittera”, Mr. – powiedział Bednar.

Inni przywódcy republikańscy w Izbie zgodzili się z panem. McCarthy, że zachowanie prezydenta zasługuje na szybką karę. Poseł Steve Scalise z Luizjany, drugi w rankingu Republikanin, powiedział podczas jednego z rozmów, że nadszedł czas, aby GOP rozważyła „dom republikański post-Trumpa”, podczas gdy przedstawiciel Tom Emmer z Minnesoty, szef komitetu kampanii Izby Reprezentantów partii , zasugerował ukaranie pana Atut.

Jednak żaden z mężczyzn nie kontynuował ich trudnej rozmowy w tych prywatnych rozmowach.

W kolejnych dniach pan McCarthy usłyszał od niektórych republikańskich prawodawców, którzy odradzali konfrontację z panem. Atut. W jednej z rozmów grupowych, przedstawiciel Bill Johnson z Ohio ostrzegł, że konserwatywni wyborcy w kraju „wpadają w balistykę” w odpowiedzi na krytykę pana. Trump, domagając się, aby Republikanie zamiast tego szkolili swoje donosy na Demokratów, takich jak Hillary Clinton i Hunter Biden.

READ  Kalistenika: Pomagam kobietom stać się silniejszymi, bardziej elastycznymi i bardziej świadomymi swojego ciała

„Mówię ci tylko, że to jest rodzaj rzeczy, z którymi mamy do czynienia, z naszą bazą”, Mr. powiedział Johnson.

Kiedy tylko 10 republikanów Izby Reprezentantów połączyło się z Demokratami, aby wesprzeć oskarżenie pana Trump w styczniu 13, wiadomość do pana McCarthy był jasny.

Pod koniec miesiąca dążył do zbliżenia z panem. Trump, odwiedza go w Mar-a-Lago i pozuje do zdjęcia. („Nie wiedziałem, że zrobią zdjęcie”, powiedział McCarthy, nieco przepraszająco, do jednego sfrustrowanego prawodawcy.)

Pan. McCarthy nigdy nie powtórzył swoich donosów na pana Trump, zamiast oferować torturowane twierdzenie, że prawdziwa odpowiedzialność za Jana. 6 leży z urzędnikami bezpieczeństwa i demokratycznymi liderami legislacyjnymi za nieodpowiednią obronę kompleksu Kapitolu.

W Senacie pan Odwrócenie McConnella było nie mniej odkrywcze. Późną nocą Jan. 6, pan McConnell przewidział, że powiąże, że jego partia wkrótce gwałtownie zerwie z panem. Trump i jego akolici; przywódca republikanów poprosił nawet reportera w Kapitolu o informacje o tym, czy rząd może rzeczywiście wprowadzić 25. poprawkę.

Kiedy to się nie zmaterializowało, panie. Myśli McConnella zwróciły się w stronę oskarżenia.

W poniedziałek sty. 11, panie McConnell spotkał się podczas lunchu w Kentucky z dwoma długoletnimi doradcami, Terrym Carmackiem i Scottem Jenningsem. Ucztowanie na Chick-fil-A w Mr. Biuro Jenningsa w Louisville, przywódca republikanów Senatu przewidział pana. Nieuchronny upadek polityczny Trumpa.

„Demokraci zajmą się dla nas sukinsynem” – Mr. McConnell powiedział, odnosząc się do zbliżającego się głosowania w sprawie impeachmentu w Izbie.

READ  Trump został wezwany do złożenia zeznań przed panelem o zamieszkach w Kapitolu w USA 6 stycznia

Kiedy Dom oskarżył pana Trump, skazanie go wymagałoby dwóch trzecich głosów Senatu. To wymagałoby głosów wszystkich 50 Demokratów i co najmniej 17 Republikanów w Senacie – to trudne zadanie, biorąc pod uwagę, że pan. Pierwszy proces Trumpa o impeachment w 2020 roku zakończył się, gdy tylko jeden senator republikański, Mitt Romney z Utah, głosował za skazaniem.

Ale pan McConnell znał matematykę Senatu tak dobrze, jak wszyscy, i powiedział swoim doradcom, że oczekuje solidnego, ponadpartyjnego głosowania za skazaniem. Po tym Kongres mógł wykluczyć pana Trump nigdy więcej nie piastuje urzędu publicznego.

Zachowanie prezydenta w dniu Jan. 6 był całkowicie poza bladą, panie. powiedział McConnell. „Jeśli to nie jest bezsporne, to nie wiem, co jest” – powiedział.

Przynajmniej prywatnie, panie. McConnell brzmiał, jakby mógł być jednym z republikanów, którzy głosowaliby za skazaniem. Kilku wysokich rangą republikanów, w tym John Thune z Południowej Dakoty i Rob Portman z Ohio, powiedziało powiernikom, że pan. McConnell przechylał się w ten sposób.

Chuck Schumer, przywódca Demokratów w Senacie, prywatnie powiedział przywódcom kilku liberalnych grup poparcia, że ​​jego zdaniem jego republikański odpowiednik był wystarczająco zły, by iść na wojnę z panem. Atut.

„Nie ufam mu i nie liczyłbym na to” Pan. Schumer powiedział o panu McConnella. „Ale nigdy nie wiesz.”

Pan. Schumer miał rację będąc sceptycznym: Kiedyś postępowanie przeciwko panu Trump przeniósł się z Izby do Senatu, panie. McConnell przyjął miarę republikańskich senatorów i doszedł do wniosku, że nie ma apetytu na otwartą walkę z człowiekiem, który pozostał – bardzo dla pana. Zaskoczenie McConnella – najpopularniejszego Republikanina w kraju.

Po panu Trump opuścił urząd, wśród senackich republikanów pojawił się nowy argument prawny, oferujący im wyjście z konfliktu, którego oczekiwało niewielu z nich: stwierdzili, że niewłaściwe jest wszczęcie impeachmentu przeciwko byłemu prezydentowi. Kiedy senator Rand Paul, kolega z Kentucky, zaproponował rezolucję przedstawiającą argumentację, pan. McConnell głosował za nim wraz z ogromną większością senackich republikanów. Wyjaśnił przyjacielowi, że nie doszedł do władzy, stając po stronie mniejszości.

W lutym pan McConnell głosował za przejęciem pana Trump, nawet gdy siedmiu innych republikanów z Senatu połączyło siły z Demokratami, aby zebrać największy w historii ponadpartyjny głos za skazaniem w prezydenckim procesie o impeachment. Nie chcąc być postrzeganym jako poddanie się panu Trump, panie McConnell udał się do Senatu po głosowaniu za wygłoszeniem palącej przemowy przeciwko byłemu prezydentowi.

Ale pan McConnell w większości milczał na temat pana. Trump po tym punkcie. Unika pytań dziennikarzy o byłego prezydenta i rzadko mówi o Janie. 6. W wywiadzie dla Fox News pod koniec lutego 2021 r. McConnell został zapytany, czy poprze pana Trump w 2024 roku, jeśli były prezydent ponownie zostanie kandydatem GOP na prezydenta.

Pan. McConnell odpowiedział: „Absolutnie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *