Akcje spadają, ropa gwałtownie przekracza 110 USD, gdy rosyjskie sankcje łamią

Broker reaguje podczas handlu na swoim terminalu komputerowym w firmie maklerskiej w Bombaju w Indiach, 1 lutego 2020 r. REUTERS / Francis Mascarenhas

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • MSCI Azja ex-Japonia -0,56%, Nikkei -1,68%
  • Euro Stoxx, kontrakty terminowe na DAX wskazują na obniżenie otwarcia
  • Ropa Brent wzrasta powyżej 110 USD, najwyższa od początku lipca 2014 r.
  • Biden ogłasza zakaz rosyjskich lotów w amerykańskiej przestrzeni powietrznej
  • Rentowności w USA odbiły od minimów od ośmiu tygodni

SZANGHAJ, 2 marca (Reuters) – Akcje azjatyckie znalazły się w środę ponownie pod presją, a cena ropy przekroczyła 110 USD za baryłkę, ponieważ inwestorzy martwili się wpływem agresywnych sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę.

Europejskie giełdy były nastawione na słabe otwarcie po wtorkowym dłubieniu, przy czym kontrakty terminowe na Euro Stoxx 50 spadły o 0,13%, a niemieckie kontrakty terminowe na DAX o 0,17% niższe we wczesnych transakcjach. Kontrakty terminowe na FTSE wzrosły o 0,34%.

W ostatnim zaostrzeniu restrykcji wobec Moskwy Stany Zjednoczone zakazały rosyjskim lotom z wykorzystaniem amerykańskiej przestrzeni powietrznej, po podobnych posunięciach Unii Europejskiej i Kanady.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prezydent USA Joe Biden ogłosił zakaz w swoim przemówieniu o stanie państwa we wtorek, w którym powiedział również, że prezydent Rosji Władimir Putin „zapłaci ciągle wysoką cenę” za inwazję na Ukrainę. Czytaj więcej

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS)spadł o 0,56% z chińskim blue-chipem CSI300 (.CSI300) indeks niższy o 1,12%.

japoński Nikkei (.N225) spadła o 1,68%.

W Australii benchmark ASX 200 (.AXJO) indeks wzrósł o 0,28% pomimo nastroju odejścia od ryzyka gdzie indziej, ponieważ rosnące ceny surowców podniosły akcje górników.

READ  Ministerstwo Transportu planuje remont 2 portów w Riau i na Wyspach Riau

„Konflikt rosyjsko-ukraiński prawdopodobnie nadal będzie dominował na rynkach w dającej się przewidzieć przyszłości. Wczorajsze ogłoszenie, że Rosja nie będzie płacić zagranicznym posiadaczom kuponów od zadłużenia rządowego, powinno pchnąć inwestorów dalej w bezpieczne schronienie” – napisali analitycy ING.

„Poparcie dla rozpoczęcia procesu członkostwa Ukrainy w UE pokazuje jedność poparcia dla Ukrainy z Europy Zachodniej, ale raczej nie pomoże uspokoić napięć”.

We wtorek S&P 500 (.SPX) i Nasdaq Composite (.IXIC) Indeksy zamknęły się o 1,6% niżej, podczas gdy Dow Jones Industrial Average (.DJI) spadł o prawie 1,8%.

Globalne sankcje wobec Rosji skłoniły szereg dużych firm do ogłoszenia zawieszenia lub wyjścia z działalności w tym kraju.

Exxon Mobil (XOM.N) powiedział we wtorek, że opuści działalność w Rosji, w tym pola wydobywcze, po podobnych decyzjach brytyjskich gigantów naftowych BP PLC i Shell oraz norweskiego Equinor ASA. (EQNR.OL) Czytaj więcej

Ogłoszenie Exxona pojawia się, gdy cena ropy nadal rośnie. W środę globalny benchmark ropy Brent przekroczył 110 USD za baryłkę, wzrastając o ponad 5,8% do 111,09 USD, najwyższego poziomu od początku lipca 2014 r.

Ropa naftowa West Texas Intermediate w USA podskoczyła o prawie 6% do 109,30 USD, najwyższego poziomu od września 2013 r.

Wzrost nastąpił pomimo globalnego porozumienia w sprawie uwolnienia 60 milionów baryłek rezerw ropy naftowej, aby spróbować powstrzymać wzrost cen i narastać presję inflacyjną.

„Uważamy, że jest jeszcze miejsce na dalszy wzrost cen ropy”, powiedział Carlos Casanova, starszy ekonomista ds. Azji w UBP w Hongkongu. „Tak wiele z tego zależy od czynników politycznych i upewnienia się, że część dostaw pochodzących z Rosji zostanie zrównoważona (nie tylko) większą ilością ropy z łupków amerykańskich, ale także z Iranu”.

Na rynku walutowym dolar wzrósł o 1,88% wobec rubla do 107,01, po osiągnięciu rekordowego poziomu 117 dzień wcześniej.

READ  Rząd pozwala pracownikom rządowym na pracę z domu, aby ograniczyć liczbę powrotów do domu

Dolar był również mocniejszy w stosunku do jena, o 0,12% do 115,03, podczas gdy euro spadło do 1,1112 USD. Wobec koszyka walut innych głównych partnerów handlowych dolar umocnił się o 0,15% do 97,464.

Zwyżka dolara nastąpiła, gdy rentowność amerykańskich obligacji skarbowych odbiła się po tym, jak we wtorek spadła do najniższych poziomów od ośmiu tygodni. Zmieniające się perspektywy globalnego wzrostu spowodowały, że inwestorzy ograniczyli zakłady, że Rezerwa Federalna będzie agresywnie podnosić stopy procentowe w nadchodzących miesiącach.

Benchmiczna 10-letnia rentowność w USA wzrosła do 1,7309% z 1,711% pod koniec wtorku, a wrażliwa na politykę 2-letnia rentowność wzrosła do 1,3205% z 1,305%.

Rynki kontraktów terminowych funduszy federalnych wyceniają teraz tylko 5% szansy na podwyżkę o 50 punktów bazowych na marcowym posiedzeniu Fed, chociaż mniejsza podwyżka o 25 punktów bazowych jest postrzegana jako wirtualna pewność. FEDOBSERWUJ

W swoim przemówieniu we wtorek Biden wezwał firmy do produkcji większej liczby samochodów i półprzewodników w Stanach Zjednoczonych, aby Amerykanie byli mniej zależni od importu, jako sposobu na walkę z inflacją.

Złoto, które w zeszłym tygodniu osiągnęło najwyższy poziom od 18 miesięcy i we wtorek wzrosło o prawie 2% w związku z pogłębiającym się kryzysem na Ukrainie, w miarę umacniania się dolara straciło 0,57% do 1932,11 USD za uncję.

Bitcoin, który wzrósł o prawie 15,5% we wtorek po wzmocnieniu danych uwierzytelniających konflikt walutowy, był o 0,23% niższy i wyniósł 44 341,68 USD.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Andrew Galbraitha; Montaż przez Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *