Mapy batymetryczne pomagają gromadzić kluczowe dane związane z tsunami: BRIN

JAKARTA (ANTARA) – Naukowcy z Centrum Badań nad Katastrofami Geologicznymi Narodowej Agencji Badań i Innowacji (BRIN), Yusuf Surachman Djadihartja, twierdzą, że mapy batymetryczne mogą pomóc Indonezji w gromadzeniu ważnych danych do prognozowania katastrof tsunami.

„Batymetrię definiuje się jako pomiar i mapowanie topografii dna morskiego. Zaletą mapy batymetrycznej jest to, że można bezpośrednio ocenić odkształcenia po dużym podwodnym trzęsieniu ziemi, które powoduje tsunami” – zauważył w środę w oświadczeniu BRIN w Dżakarcie. .

Djajadihardja wyjaśnił, że Japonia wdrożyła metodę mapowania batymetrycznego, aby przewidzieć katastrofę tsunami, która nawiedziła ten kraj 11 marca 2011 r.

„Japonia była w stanie natychmiast zidentyfikować przyczynę tsunami i dzień po katastrofie ogłosiła przesunięcie się o 50 metrów na podstawie wstępnych danych porównawczych” – powiedział.

Dla kontrastu, podczas katastrofy tsunami, która nawiedziła Aceh w 2004 r., Indonezja nie była w stanie prześledzić rozprzestrzeniania się tsunami, ponieważ nie posiadała wstępnych danych, zauważył Djajadihardja.

Ponadto skutki tsunami były tak rozległe, że nie tylko ląd, ale także powierzchnia dna oceanu została dotknięta ruchami błota wywołanymi katastrofą.

„Perspektywa posiadania danych przed i po katastrofie pokazuje znaczenie batymetrii jako bazy informacji umożliwiającej przewidywanie, czy katastrofa nastąpi” – podkreślił.

Djajadihardja podkreślił znaczenie map batymetrycznych dla celów ochrony obszarów morskich, ponieważ ocean można zobaczyć jedynie okiem wyobraźni.

„Mapy batymetryczne pomagają Indonezji poznać szczegółowo jej wody, w tym głębokość morza, kształt dna morskiego i obecność różnych cech geologicznych, takich jak rafy koralowe, góry podwodne i rowy morskie” – wyjaśnił.

Zdaniem Djajadihardhy korzyści płynące z map batymetrycznych dotyczą nie tylko sektora morskiego, ale także różnych dziedzin, takich jak badania naukowe, rybołówstwo, przemysł, turystyka i zarządzanie klęskami żywiołowymi.

„Mapy batymetryczne to cenne zasoby, z których należy mądrze korzystać, aby poprawić dobrobyt społeczny i chronić oceany dla obecnych i przyszłych pokoleń” – zauważył.

READ  Pracownicy SpaceX zwolnieni za napisanie listu krytykującego Elona Muska | SpaceX

Djadihartja wyraził nadzieję, że mapy batymetryczne zostaną wkrótce wdrożone równomiernie w całej Indonezji, ponieważ optymalne wykorzystanie tego podejścia pomoże poprawić różne czynniki, takie jak bezpieczeństwo, zrównoważenie środowiskowe i dobrobyt społeczny.

Powiązane wiadomości: LIPIi przeprowadzi mapowanie batymetryczne na Oceanie Indyjskim
Powiązane wiadomości: Minister wzywa rząd W Sumatry do nadania priorytetu łagodzeniu skutków klęsk żywiołowych
POWIĄZANE WIADOMOŚCI: BRIN zmapuje usterkę, ryzyko katastrofy na wyspie Java

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *