Los indonezyjskiej Nusantary znów stoi pod znakiem zapytania, Prabowo Widodo okrąża plan dziedzictwa

„Program bezpłatnej, pełnowartościowej żywności wymaga dużego budżetu. Ze względu na istniejące ograniczenia finansowe Prabowo będzie miało trudności z realizacją nowego projektu inwestycyjnego, a Prabowo bardzo chce kontynuować swoje wysiłki. [own] Projekt dziedzictwa.”

Arya Fernandez, szefowa wydziału ds. zmian politycznych i społecznych w Indonezyjskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), powiedziała, że ​​Prabowo może „wysłać wiadomość” dotyczącą jego priorytetów, a nie było to w programie poprzedniego rządu.

Wypowiedź Prabowa wywołała także wiele spekulacji w Internecie. Użytkownik @rayestu napisał na X 16 czerwca: „Nie wiem, czy to popularny pomysł, ale lepszy darmowy lunch niż przeniesienie stolicy. Jeśli pieniądze na budowę nowej stolicy. [used] Darmowy lunch, popieram to.

Prabowska partia Gerindra starała się rozwiać wątpliwości co do zaangażowania prezydenta-elekta w nową stolicę. Pełniący obowiązki przewodniczącego partii Sufmi Tasco Ahmed powiedział, że w artykule nie wspomniano o Prabowie Nusantarze ze względu na „ograniczoną przestrzeń”.

„Chociaż nie jest to spisane, nie oznacza to, że nie będziemy realizować nowego planu kapitałowego. Ponieważ jest to zapisane w prawie, jest wiążące i musi być kontynuowane” – powiedział we wtorek.

Budowa głównego obszaru rządowego Nusantary, nowej stolicy Indonezji, w Sepaku, w prowincji Kalimantan Wschodni, w marcu 2023 r. Foto: Reuters

Brak pieniędzy

Choć rozwój Nusantary został ugruntowany ustawą z 2022 r., która miała zapewnić ciągłość projektu po utracie władzy przez Widodo, analitycy twierdzą, że pod rządami Prabowa tempo postępu prawdopodobnie spadnie.

„Dlatego, choć Jokowi twierdzi, że jest wiele osób zainteresowanych projektem nowej stolicy, żaden zagraniczny inwestor nie zaangażował się jeszcze w ten projekt. To wyjaśnia wątpliwości inwestorów co do przyszłości projektu” – powiedział Mohammed z CORE, nawiązując do pseudonimu Widodo.

Projekt będący dziedzictwem Widodo, Nusantara, był hamowany przez brak inwestycji zagranicznych, a kraj polegał na świeżym kapitale, który by je uzupełniał.

Kiedy Widodo ogłaszał relokację stolicy w 2019 roku, mówił, że tylko 20 proc. początkowego budżetu projektu, wynoszącego 466 bln rupii (28,3 mld dolarów), pokryje skarb państwa, a reszta będzie pochodzić ze środków prywatnych, w tym zagranicznych. Inwestycja.

READ  Twitter zwalnia pracowników, ponieważ Musk obwinia aktywistów za „ogromny” spadek przychodów z reklam

Rząd stwierdził obecnie, że przekształcenie Nusantary w pełnoprawną stolicę będzie wymagało 501 bilionów rupii w ciągu następnych 25–30 lat.

Uczniowie jedzą posiłki podczas próbnego programu bezpłatnych lunchów dla uczniów gimnazjum w Tangerang na przedmieściach Dżakarty w Indonezji w lutym. Foto: Reuters

W okresie 12 miesięcy, począwszy od stycznia ubiegłego roku, łączne inwestycje Nusantary osiągnęły jedynie 47,5 biliona rupii, wszystkie w kraju. Do końca tego roku rząd planuje inwestycje o wartości 100 bilionów rupii.

Minister ds. inwestycji Bahlil Lahadalia powiedział podczas przesłuchania parlamentarnego 11 czerwca, że ​​zagraniczni inwestorzy zaczęli pytać, kiedy mogą rozpocząć inwestycje, „ale powiedzieliśmy, że mogą zacząć. [investing] Po 17 sierpnia infrastruktura w drugim pierścieniu [of the government core area] pragnienie [be completed] Do tego czasu”.

Tymczasem programy bezpłatnych obiadów w Prabowie, których celem jest zapewnienie pożywnych posiłków ponad 78 milionom studentów i 4,4 milionom kobiet w ciąży, będą wymagały rocznego budżetu w wysokości 450 bilionów rupii.

Z niedawnego raportu Bloomberga wynika, że ​​Prabowo planuje podnieść dług publiczny kraju do 50 procent PKB, ale jeden z jego starszych doradców, Thomas DiGivantono, szybko odrzucił ten raport, twierdząc, że Prabowo „nie wyznaczyło żadnego celu w zakresie zadłużenia”. Przestrzegaj ograniczeń prawnych dotyczących poziomów i wskaźników finansowych”.

„Myślę, że Prabowo i jego zespół ekonomiczny o tym wiedzą [new capital city and free meals programmes] Wdrożony jednocześnie, ogromnie drenuje budżet państwa i prowadzi do destabilizacji gospodarczej” – stwierdziła Arya z CSIS.

„Prabowo będzie musiało wybrać pomiędzy zapewnieniem większego zaufania opinii publicznej a utrzymaniem relacji z Jokowi”.

Widodo (po lewej) i Prabowo podczas lutowej imprezy w Dżakarcie. Foto: AFP

Napięcie z Jokowi

Jeśli Prabowo opuści Nusantę, „jego związek z Jokowi może się zepsuć, ale Jokowi też nie chce się kłócić z Prabowem” – powiedziała Arya.

Według Aryi Widodo ma jeszcze szansę zabezpieczyć projekt w pierwszym roku rządów Prabowa, przeznaczając część środków na budowę podstawowej infrastruktury w nowej stolicy w przyszłorocznym budżecie państwa.

Prabowo ma objąć urząd 20 października, ale administracja Widodo zajmie się przyszłorocznym budżetem państwa, co zostanie ogłoszone 16 sierpnia.

READ  Światowe Forum Wody: przystąpiło 9 477 delegatów, potwierdzono obecność 104 krajów

W związku z planami obchodów Dnia Niepodległości w Prabowie 17 sierpnia Widodo chciał rozwiać obawy inwestorów o przyszłość Nusantary, przenosząc się w przyszłym miesiącu do pracy w nowej stolicy.

We wrześniu w pierwszej fali transferów do nowej stolicy ma przenieść się 11 916 urzędników. Urzędnicy zajmujący się projektem oświadczyli na początku tego miesiąca, że ​​zagospodarowanie centralnego obszaru rządowego Nusantary jest „ukończone w 80 procentach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *