Od Nowego Jorku po Dżakartę grunty w wielu nadmorskich miastach toną szybciej niż podnosi się poziom mórz

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Wzrost poziomu morza Przewidywano już, że w miastach przybrzeżnych wystąpią nawet rosnące fale sztormowe jasny dzień Powódź podczas przypływu. Wyzwania te będą w dalszym ciągu narastać, w miarę jak globalne prognozy wskazują, że średni poziom morza podniesie się o co najmniej jedną stopę powyżej poziomu z 2000 roku. Do końca tego stulecia.

Jednak wiele miast boryka się z innym czynnikiem, który czyni je jeszcze bardziej podatnymi na podnoszący się poziom wody: Osiadanie gruntu.

Nasza trójka –Bei-Chin Wu, Meng (Matt) Wei I Stevena D'Handa– Naukowcy z Wydziału Oceanografii Uniwersytetu Rhode Island współpracują z US Geological Survey, aby zbadać wyzwania stojące przed miastami nadbrzeżnymi. Nasze ustalenia to pokazują Ziemia tonie Poziom wielu nadmorskich miast na całym świecie podnosi się szybciej niż poziom mórz.

Wykorzystując obrazy radarowe powierzchni Ziemi zebrane z orbitujących satelitów, zmierzyliśmy tempo osiadania w 99 nadmorskich miastach na całym świecie. Wskaźniki te różnią się znacznie w zależności od miasta i miasta, ale jeśli będą się utrzymywać, wiele obszarów metropolitalnych doświadczy powodzi znacznie wcześniej, niż prognozuje się w modelach wzrostu poziomu morza.

Miasta w Azji Południowej, Południowo-Wschodniej i Wschodniej odnotowują najszybsze tempo spadku.

IndonezjaNa przykład przeniesienie stolicy do Nusantary, 800 mil od Dżakarty, bo Dżakarta tonie w zastraszającym tempie z powodu wydobywania wód gruntowych.


Tajpej tonie. Źródło: Uniwersytet Rhode Island | Wiadomości z Tajwanu | RTI.

Inne obszary nie są odporne. Nasze badania przeprowadzone wspólnie z Tomem Parsonsem z US Geological Survey wykazały wiele z tych faktów Nowy JorkOpada od 1 do 4 centymetrów rocznie w wyniku połączenia: Regeneracja lodowców i wagę ponad 1 miliona budynków. W mieście, w którym przewiduje się, że poziom mórz wzrośnie od 8 do 30 cali do 2050 r., oznacza to spadek To jeszcze bardziej zwiększa jego wpływ Na sztormy przybrzeżne.

W Stanach Zjednoczonych większość miast na wybrzeżu Atlantyku ochładza się z powodu odradzania się lodowców. Nawet jeśli wskaźnik minus -1 milimetra rocznie jest niski, należy to policzyć. Inne miasta w USA, w tym Houston i Nowy Orlean, również odnotowują spadki, szczególnie wzdłuż Zatoki Meksykańskiej.

Rządy na całym świecie stoją przed wyzwaniem, jakie stanowią obszary przybrzeżne i rosnącym globalnym wyzwaniem polegającym na łagodzeniu ryzyka powodziowego.

W miarę ciągłego rozwoju naszych badań — na przykład dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego do poprawy naszych możliwości monitorowania — nalegamy, aby urbaniści, kierownicy ds. sytuacji kryzysowych i inni decydenci rozważyli skutki projektów, które realizują dzisiaj. Poziom mórz w przyszłości.

Dostarczone poprzez dialog


Artykuł ten został ponownie opublikowany Rozmowa Na licencji Creative Commons. Czytaj Oryginalny artykuł.Rozmowa

Cytat: W wielu nadmorskich miastach, od Nowego Jorku po Dżakartę, ląd tonie szybciej niż podnosi się poziom morza (2024, 25 stycznia). Źródło 25 stycznia 2024 z https://phys.org/news/2024-01-york-jakarta-coastal-cities -szybciej.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody, z wyjątkiem uzasadnionych manipulacji w celach osobistych studiów lub badań. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Prabowo-Kibran spotkał się z Jokowi za zamkniętymi drzwiami po ogłoszeniu go prezydentem i wyborze wiceprezydenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *