Liz Truss została mianowana kolejnym premierem Wielkiej Brytanii

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Truss pokonał byłego ministra finansów Sunaka jako nowego premiera
  • Boris Johnson oficjalnie ustąpi we wtorek
  • Nowy lider mierzy się z kosztami utrzymania, kryzysem cen energii

LONDYN, 5 września (Reuters) – Liz Truss została w poniedziałek mianowana kolejnym premierem Wielkiej Brytanii, wygrywając wyścig o przywództwo dla rządzącej Partii Konserwatywnej w czasie, gdy kraj stoi w obliczu kryzysu kosztów utrzymania, niepokojów przemysłowych i recesji.

Po tygodniach złego usposobienia i dzielącego przywództwa ministra spraw zagranicznych przeciwko byłemu ministrowi finansów Risziemu Sunakowi, Truss zdobył głos członków Partii Konserwatywnej 60 399 głosami do 81 326.

„Musimy pokazać, że osiągniemy sukces w ciągu najbliższych dwóch lat. Przedstawię odważny plan obniżenia podatków i rozwoju naszej gospodarki” – powiedział Truss po ogłoszeniu decyzji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Zajmę się kryzysem energetycznym, zajmę się rachunkami za energię, ale też zajmę się długoterminowymi problemami, jakie mamy z dostawami energii”.

Ogłoszenie skłania do przekazania Borisa Johnsona, który został zmuszony do ogłoszenia swojej rezygnacji w lipcu po miesiącach skandali, które widziały poparcie dla jego administracji.

We wtorek pojedzie do Szkocji, aby spotkać się z królową Elżbietą, aby oficjalnie złożyć rezygnację. Truss podąży za nim i zostanie poproszony przez króla o utworzenie rządu.

Truss, długoletni faworyt zastępujący Johnsona, będzie czwartym premierem konserwatystów od wyborów w 2015 roku. W tym okresie kraj przechodził od kryzysu do kryzysu i stoi obecnie w obliczu przedłużającej się recesji napędzanej przez inflację, która w lipcu osiągnęła 10,1%.

Truss, 47-letni sekretarz spraw zagranicznych Borisa Johnsona, zobowiązał się do szybkiego działania w celu rozwiązania problemu kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii, mówiąc, że w ciągu tygodnia opracuje plan rozwiązania problemu rosnących rachunków za energię i zabezpieczenia przyszłych dostaw paliwa.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Truss powiedział podczas swojej kampanii prezydenckiej, że sprzeciwi się konwencji, znosząc podwyżki podatków i obniżając inne podatki, co zdaniem niektórych ekonomistów podsyci inflację.

To, wraz z obietnicą Banku Anglii, że zrównoważy swoją walutę przy jednoczesnej ochronie jej niezależności, skłoniło niektórych inwestorów do porzucenia funta i obligacji rządowych.

Kwasi Kwarteng, powszechnie uważany za swojego ministra finansów, starał się w poniedziałek uspokoić rynki, mówiąc w artykule w gazecie Financial Times, że w ramach rozejmu nastąpi „pewne rozluźnienie fiskalne”, ale jego administracja podejmie działania. Sposób odpowiedzialności finansowej”. Czytaj więcej

Truss stoi przed długą, kosztowną i trudną listą rzeczy do zrobienia, która według prawodawców opozycji jest wynikiem 12 lat słabego rządu konserwatystów. Wielu wezwało do przedterminowych wyborów – coś, co Truss powiedział, że nie będzie dozwolone.

Starszy konserwatywny prawnik David Davies określił wyzwania, przed którymi stanął jako premier, jako „drugie najtrudniejsze zadanie powojennych premierów” po konserwatywnej Margaret Thatcher w 1979 roku.

„Naprawdę nie sądzę, żeby którykolwiek z kandydatów, żaden z nich, naprawdę wiedział, jak duże to będzie”, powiedział, dodając, że koszty mogą sięgać dziesiątek tysięcy funtów.

Truss zapowiedział, że powoła silny gabinet, eliminując to, co jego bliscy nazywali rządami „prezydenckimi”, i zmuszony do ciężkiej pracy, aby pozyskać niektórych prawodawców ze swojej partii, którzy popierali Sunaka. .

Rządowy think tank powiedział, że Truss miałby słabszy punkt wyjścia niż jego poprzednicy, ponieważ nie był najpopularniejszym wyborem wśród prawodawców swojej partii.

Najpierw zajmie się palącą kwestią rosnących cen energii. Średnie roczne rachunki za usługi komunalne wzrosną o 80% do 3549 funtów w październiku, wyprzedzając przewidywany poziom 6000 funtów w 2023 r., co negatywnie wpłynie na finanse osobiste.

Wielka Brytania pozostaje w tyle za innymi głównymi krajami europejskimi w popieraniu rachunków konsumenckich za energię, a prawodawcy opozycji obwiniają rząd „zombie”, niezdolny do działania, gdy konserwatyści organizują swój konkurs przywództwa. Czytaj więcej

READ  Protokół Fed zawierający szczegółowe omówienie ostatecznej fazy podwyżek stóp procentowych

W maju rząd ustanowił pakiet wsparcia w wysokości 15 miliardów funtów, aby pomóc rodzinom w rachunkach za energię w ramach programu wsparcia na utrzymanie w wysokości 37 miliardów funtów.

Włochy wydały w tym roku 52 miliardy euro (51,75 miliarda dolarów) na pomoc swoim mieszkańcom. We Francji wzrost rachunków za energię elektryczną został ograniczony do 4%, a Niemcy powiedziały w niedzielę, że zaoszczędzą co najmniej 65 miliardów euro, aby chronić konsumentów i firmy przed rosnącą inflacją.

(1 USD = 1,0049 euro)

(1 USD = 0,8715 funta)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Elizabeth Piper i Williama Schomberga; Montaż przez Frances Kerry, Emilię Sithole-Madaris Angus MacSwan i Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *