Kraje UE zatwierdzają nieoczekiwane opłaty za energię, powrót do limitu cen gazu

  • UE zatwierdza podatki od nieoczekiwanych zysków z energii
  • Limity cen gazu to kolejny krok dla krajów
  • Stany są podzielone w kwestii kontrolowania rosnących w górę cen

BRUKSELA, 30 września (Reuters) – Kraje Unii Europejskiej uzgodniły w piątek nałożenie podatków nadzwyczajnych na nadzwyczajne zyski firm energetycznych i rozpoczęły rozmowy na temat kolejnego kroku w celu rozwiązania europejskiego kryzysu energetycznego – ograniczenia cen gazu w całym bloku.

Ministrowie z 27 państw członkowskich UE spotkali się w piątek w Brukseli, gdzie zatwierdzili środki zaproponowane na początku tego miesiąca w celu ograniczenia wzrostu cen energii.

Pakiet obejmuje podatek od nadwyżek zysków firm paliw kopalnych w tym lub przyszłym roku, kolejny podatek od wysokich przychodów tanich producentów energii oraz 5% zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowych cen.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Po zawarciu umowy, kolejny krok UE rozpoczął negocjacje w piątek rano w celu powstrzymania kryzysu cenowego, a wiele krajów chce szerszego pułapu cen gazu, chociaż inne – zwłaszcza Niemcy – są temu przeciwne.

„Wszystkie te tymczasowe środki są bardzo dobre, ale aby znaleźć rozwiązanie, które pomoże naszym obywatelom w kryzysie energetycznym, musimy kontrolować ceny gazu” – powiedział podczas piątkowego spotkania chorwacki minister gospodarki Davor Filipovic.

Piętnaście krajów, w tym Francja, Włochy i Polska, poprosiło w tym tygodniu Brukselę o zaproponowanie limitu cenowego dla wszystkich hurtowych transakcji gazowych w celu ograniczenia inflacji.

Belgia, Grecja, Polska i Włochy stwierdziły w memorandum, które Reuters zobaczył w czwartek, przedstawiając swój plan, że pułap powinien być ustalony „na tyle wysoko i elastycznie, aby umożliwić Europie przyciągnięcie niezbędnych zasobów”.

Kraje odrzuciły twierdzenie Komisji, że szerszy pułap cenowy gazu wymagałby „znaczących zasobów finansowych” na sfinansowanie awaryjnych zakupów gazu, jeśli ceny rynkowe przekroczą limit UE.

READ  Wyłącznie: Microsoft nadal działa na urządzeniu do strumieniowania w chmurze Xbox o nazwie kodowej „Keystone”

Belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten powiedziała, że ​​potrzebne będą tylko 2 miliardy euro (1,96 miliarda dolarów), ponieważ większość europejskiego importu jest w ramach kontraktów długoterminowych lub dociera rurociągiem bez łatwych alternatywnych nabywców.

Będzie to część 140 miliardów euro, które spodziewa się podnieść w nieoczekiwanych podatkach od zysków od unijnych firm energetycznych.

Ale Niemcy, Austria, Holandia i inne kraje ostrzegają, że szerokie limity cen gazu utrudnią krajom kupowanie gazu, jeśli nie będą one w stanie konkurować z nabywcami na konkurencyjnych cenowo rynkach światowych.

Dyplomata z UE powiedział, że pomysł „zagraża bezpieczeństwu dostaw”, gdy Europa zbliża się do zimy z ograniczonymi dostawami energii po tym, jak Rosja odcięła dopływ gazu do Europy w odwecie za zachodnie sankcje przeciwko Moskwie za inwazję na Ukrainę.

Wątpliwości wzbudziła również Komisja Europejska, sugerując zamiast tego, by UE poszła naprzód z węższymi limitami cenowymi, skupiając się wyłącznie na gazie rosyjskim, a konkretnie na gazie wykorzystywanym do wytwarzania energii.

Szef polityki energetycznej UE, Kadri Simpson, powiedział, że „musimy wprowadzić pułap cenowy na cały rosyjski gaz”.

Bruksela zasugerowała ten pomysł na początku tego miesiąca, ale spotkała się ze sprzeciwem państw Europy Środkowo-Wschodniej, które obawiają się, że Moskwa zemści się na odcięcie pozostałego gazu, który nadal im wysyła.

Wprowadzając ogólnounijne środki, Bruksela ma nadzieję przezwyciężyć nierówne krajowe podejście rządów do kryzysu energetycznego, w ramach którego bogatsze kraje UE robią więcej niż kraje biedniejsze, aby zapewnić pieniądze niedomagającym firmom i konsumentom borykającym się z rachunkami.

READ  Pasażerowie tłoczyli się przy bramkach odlotów lotniska Halim w dniu Eid D+3

Niemcy, największa gospodarka europejska, wyznaczyły w czwartek pakiet 200 miliardów euro, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami energii, w tym z hamulcem cen gazu.

Luksemburski minister energetyki Claude Durms wezwał Brukselę do zmiany unijnych zasad pomocy państwa, aby zapobiec „szalonej” konkurencji wydatkowej między krajami.

„To jest kolejna granica, aby uzyskać większą jedność i powstrzymać te wewnętrzne walki” – powiedział Durmes.

(1 USD = 1,0182 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Kate Abnett i Gabrieli Pacińskiej; Dodatkowe raporty Philipa Blenkinsopa, Barta Meijera i Johna Chalmersa; Montaż przez Johna Harveya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *