fragmentacja światowego systemu finansowego; Kryzys w Birmie pogłębia się: ONZ

JAKARTA, 7 września (Reuters) – Szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Indonezji z udziałem Chin, Stanów Zjednoczonych i innych krajów, Rada ONZ Sekretarz generalny Antonio Guterres ostrzegł przed „poważnym załamaniem” systemów gospodarczych i finansowych. .

W szeroko zakrojonym przemówieniu, które dotyczyło napięć geopolitycznych, wielostronnego finansowania rozwoju i zmian klimatycznych, Guterres wezwał światowych przywódców do znalezienia pokojowych i włączających rozwiązań dla wyzwań stojących przed światem.

„Istnieje realne ryzyko poważnego załamania się światowych systemów gospodarczych i finansowych; fragmentacji w wyniku odmiennych strategii w zakresie technologii i sztucznej inteligencji oraz sprzecznych architektur bezpieczeństwa” – stwierdził.

Wezwał do wprowadzenia mechanizmu pomocy zadłużonym gospodarkom rozwijającym się, obejmującego zamrożenie płatności, dłuższe warunki pożyczek i niższe stopy procentowe.

Wyraził także swoje poparcie dla ponownego połączenia specjalnych praw ciągnienia o wartości 100 miliardów dolarów Międzynarodowego Funduszu za pośrednictwem wielostronnych banków rozwoju w celu zwiększenia płynności i wsparcia potrzeb gospodarek rozwijających się.

Bogate kraje zgodziły się na redystrybucję niewykorzystanych środków, międzynarodowej waluty rezerwowej, do biednych krajów w 2021 roku.

Na szczycie w Paryżu w czerwcu tego roku światowi przywódcy opowiadali się za zwiększaniem ryzyka kapitału, aby zachęcić do udzielania kredytów wielostronnym bankom rozwoju, takim jak Bank Światowy.

Prezes Banku Światowego Ajay Banga nakreślił na szczycie „zestaw narzędzi”, obejmujący moratorium na spłatę długów, zapewniający krajom elastyczność w przekierowywaniu środków na operacje nadzwyczajne, oferujący nowe rodzaje ubezpieczeń pomagających projektom rozwojowym i pomagający rządom w budowaniu systemów przedkryzysowych.

Guterres wyraził także „głęboko zaniepokojony” „pogarszającą się sytuacją polityczną, humanitarną i w zakresie praw człowieka” w Birmie, kraju oblężonym wojną od wojskowego zamachu stanu w 2021 r.

READ  Rząd zabiega o dotacje transportowe dla producentów żywności C Kalimantan

„Ponawiam mój pilny apel do władz wojskowych Birmy, aby wysłuchały aspiracji narodu birmańskiego, uwolniły wszystkich więźniów politycznych i otworzyły drzwi do powrotu do rządów demokratycznych” – powiedział.

W środowym oświadczeniu przewodniczący ASEAN Indonezja stwierdził, że przywódcy regionalni wyrazili „poważne zaniepokojenie” brakiem znaczących postępów w realizacji pięciopunktowego planu pokojowego dla Birmy.

W czwartek przywódcy ASEAN mają przeprowadzić rozmowy z Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Raport Stanleya Vidianto; Redakcja: Kanupriya Kapoor i Robert Birzel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *