Komisja US House China przeprowadziła pierwsze dochodzenie

(Wersja próbna rozpoczyna się o godzinie 19:00 czasu wschodniego. Odśwież stronę, jeśli powyższy film nie jest odtwarzany w tym czasie).

WASHINGTON – Nowo utworzona komisja Izby Reprezentantów do zbadania rywalizacji gospodarczej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami odbyła swoje pierwsze przesłuchanie we wtorek wieczorem, kończąc dzień manewrów na Kapitolu, których celem było pociągnięcie Pekinu do odpowiedzialności za niedawne przestępstwa związane z bezpieczeństwem narodowym.

Specjalna komisja ds. konkurencji strategicznej między Stanami Zjednoczonymi a Komunistyczną Partią Chin została utworzona w styczniu, wkrótce po tym, jak Republikanie przejęli większość w Izbie Reprezentantów. Jego inauguracyjne wydarzenie, zaplanowane na godzinę 19:00 ET, ma miejsce, gdy prawodawcy w Izbie Reprezentantów i Senacie ponownie skupiają się na Chinach po tym, jak Stany Zjednoczone zestrzeliły balon obserwacyjny KPCh na początku tego miesiąca.

Mike Gallagher (R-WI) (C), przewodniczący Komisji Specjalnej Izby Reprezentantów ds. Konkurencji Strategicznej między Stanami Zjednoczonymi a Komunistyczną Partią Chin, dołącza do kongresmenki Elise Stefanik (R-NY) (L) i Majority Whip Steve. Scalise (R-LA) przemawia podczas konferencji prasowej po spotkaniu GOP Caucus w biurach Republikańskiego Komitetu Narodowego na Kapitolu 28 lutego 2023 r. W Waszyngtonie.

Chip Somodevilla | Dobre zdjęcia

Przewodniczący komisji Mike Gallagher powiedział, że dochodzenie zostanie przeprowadzone Podkreślanie praw człowieka.

„Możemy to nazwać »meczem strategicznym«, ale to nie jest przyzwoity mecz tenisowy” — powie Gallagher z R-Wis. „To egzystencjalna walka o to, jak będzie wyglądało życie w XXI wieku – a stawką są najbardziej podstawowe wolności”.

Przykładem jest atak rządu USA na popularną platformę mediów społecznościowych TikTok. Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ogłosiła w poniedziałek plany uchwalenia przepisów, które dałyby prezydentowi uprawnienia do zakazania TikTok, chińskiej aplikacji w USA, która ma ponad miliard aktywnych użytkowników.

TikTok znajduje się na celowniku ustawodawców, odkąd były prezydent Donald Trump zaproponował wykorzystanie uprawnień wykonawczych w 2020 r., aby zakazać aplikacji ze względów bezpieczeństwa.

READ  Hainan przewodzi Lidze Uniwersytetów Tropikalnych

Po tym, jak armia USA zestrzeliła chiński balon szpiegowski, który miesiąc temu przeleciał nad Stanami Zjednoczonymi, administracja Bidena nałożyła sankcje na sześć chińskich agencji kosmicznych, które wspierają krajowy program balonów wojskowych.

Gallagher i Reprezentant Raja Krishnamurthy, D-Ill., najwyższy rangą członek komisji specjalnej, To jest ten balon „Naruszenie suwerenności USA” we wspólnym oświadczeniu.

Posunięcie administracji zaowocowało kilkoma ustawami mającymi na celu wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego USA przed Chinami. Siedem z 10 ustaw uchwalonych we wtorek przez Izbę Reprezentantów ds. Usług Finansowych było skierowanych do Chin lub ich sąsiada, Tajwanu. Chociaż muszą oczyścić całą Izbę i Senat, zanim staną się prawem, rozmiar i szybkość antychińskich rachunków, gdy przechodzą przez izbę niższą, wskazują na rosnącą przepaść między Waszyngtonem a Pekinem.

We wtorek sejmowa komisja przyjęła następujące projekty ustaw:

Senacka Komisja ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich przesłuchała we wtorek świadków na temat poprawy bezpieczeństwa narodowego USA poprzez sankcje i kontrolę eksportu.

„Chiński rząd jasno określił swoje intencje: zaawansowana technologia i dominacja w globalnych strategicznych łańcuchach dostaw” – powiedział Chen. Sherrod Brown, D-Ohio, przewodniczący komitetu, powiedział w oświadczeniu otwierającym. „Polityka łączenia cywilno-wojskowego Komunistycznej Partii Chin zaciera granicę między komercyjnym i wojskowym wykorzystaniem gotowych towarów a technologiami, które są z nimi związane”.

Gallagher powtórzy te oświadczenia podczas wtorkowej rozprawy.

„KPCh śmiała się z naszej niewinności, kiedy wykorzystała naszą dobrą wiarę” — powiedziałby Gallagher o poprzednim podejściu gospodarczym Ameryki — „ale era myślenia życzeniowego się skończyła. Komisja Specjalna nie pozwoli KPCh uśpić nas w samozadowoleniu. Albo zmusić nas do poddania się”.

Matthew Potinger, były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA; były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA HR McMaster; Yong Di, chiński prawnik zajmujący się prawami człowieka; i Scott Paul, prezes Alliance for American Manufacturing, mają zeznawać na rozprawie.

READ  Boris Johnson wrócił do Anglii, próbując dokonać szybkiego powrotu politycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *