Czysta woda to jeden ze sposobów na produkcję mieszkańców wsi Maluku Lermatang

Wyspy Tanimbar, Maluku (ANTARA) – Grupa ludności pochodzącej z wioski Lermatang w dystrykcie Wysp Tanimbar w prowincji Maluku od ponad stulecia codziennie korzysta ze starożytnej studni, która zapewnia im czystą wodę.

Studnia, znana jako Vedutune Vembus Talam, była siłą napędową mieszkańców wioski od XIX wieku. Nic więc dziwnego, że ludzie określają ją jako zwykłą studnię.

Legenda głosi, że woda ze starożytnej studni ma właściwości lecznicze, które pomagają ludziom leczyć dolegliwości.

Miejscowi wierzą również, że kiedy czarnoksiężnik odwiedził wioskę Lermatang, woda się zagotowała.

Na znak szacunku mieszkańcy wrzucali znalezione w pobliżu małe kamienie do studni, którą uważali za świętą.

Mimo że studnia jest utrzymywana na wysokim poziomie, mieszkańcy wioski nadal borykają się z trudnościami w dotarciu do starego źródła wody.

Zabytkowa studnia znajduje się na zalesionym terenie, a mieszkańcy wioski muszą przejść 20 minut spacerem od swoich domów, aby do niej dotrzeć. Wyzwanie zwiększa fakt, że studnia jest nieprzejezdna.

Trudną trasę komplikuje ograniczona zdolność mieszkańców do zdobycia wody ze studni podczas jednej podróży. Osoby poszukujące wody zwykle korzystają z kanistrów, które mogą pomieścić od pięciu do 20 litrów wody.

Zaopatrzenie w wodę 90 procent z 1645 mieszkańców wsi było w dużym stopniu uzależnione od studni.

Sprawa komplikuje się podczas długotrwałych okresów suszy, gdy automatycznie wpływa to na ilość wody dostarczanej przez studnię o głębokości 15 metrów i szerokości 3 x 3 metry.

Jeden z mieszkańców wioski, Lins Rumihin (52 l.), w porze suchej musiał czekać około godziny, aby nabrać wody ze studni.

Tymczasem Mesak Taptare, 52-letni urzędnik wiejski, zauważył, że w porze suchej w kolejce po wodę ze studni Wedudune Vembas Talam może stać nawet 20 osób.

Trudności w uzyskaniu wody w porze suchej zmusiły niektórych mieszkańców wsi do spożywania wody z dowolnych źródeł, jakie udało im się znaleźć, co spowodowało przypadki biegunki.

READ  ONGC odwołuje przetarg na zagospodarowanie pola gazowego Daman - Dżammu Kaszmir Najnowsze wiadomości | turystyka

Pomoc rządowa

Mając świadomość trudności, z jakimi borykają się mieszkańcy wioski, Ministerstwo Spraw Społecznych podjęło inicjatywę udostępnienia we wsi stacji uzdatniania czystej wody, której działanie zainaugurował Minister Thiri Rizmaharini podczas swojej oficjalnej wizyty na Wyspach Tanimbar w środę (czerwiec 26).

Instalacja wodna była dla miejscowej ludności powiewem świeżego powietrza, gdyż wyeliminowała potrzebę polegania na starej, niedostępnej studni.

Dzięki pomocy rządu mieszkańcy wsi są w stanie codziennie oczyszczać sześć tysięcy litrów wody gruntowej na wodę pitną, wykorzystując wydajny system odwróconej osmozy.

Ministerstwo Spraw Społecznych przekazało także wsi parę zbiorników na wodę do przechowywania uzdatnionej wody.

Ministerstwo planuje instalację paneli słonecznych o łącznej mocy szczytowej ośmiu tysięcy watów, aby zapewnić nieprzerwaną pracę stacji uzdatniania wody w przypadku przerwy w dostawie prądu.

Melka Lime, lat 46, hodowczyni słodkich ziemniaków, przyznała, że ​​jest bardzo wdzięczna za pomoc udzieloną przez rząd federalny.

Już pierwszego dnia działania instalacji czystą wodę, którą wypiła, wykorzystywała do gotowania, prania ubrań i mycia naczyń.

„Woda jest w dobrym stanie. Spróbowałam i okazała się czystsza i smaczniejsza od wody dostarczanej ze studni” – opowiadała ANTARA, śmiejąc się wraz z mężem Yohanem (45 l.).

Instalacja stacji uzdatniania czystej wody przez Ministerstwo Spraw Społecznych może być postrzegana jako jeden z wysiłków rządu mających na celu wzmocnienie pozycji ludzi i pomoc im w produktywności.

Minister Rizmaharini powiedział, że jego zdaniem zdrowi ludzie są ważni, aby utorować drogę produktywnemu społeczeństwu.

W nocie tej poleca Ministrowi Spraw Społecznych podjęcie wysiłków w celu ustalenia przyczyny choroby, aby chronić mieszkańców, a tym samym umożliwić im większą produktywność.

Powiedzenie „Daj rybie wędkę” oddaje prawdziwą istotę tej sytuacji. Instalacja uzdatniania czystej wody nazywana jest wędką, która pomaga mieszkańcom wsi Lermatang łowić „ryby”.

READ  Do tego indonezyjskiego parku trudno się dostać, ale warto wybrać się na wycieczkę dla nurków i miłośników nurkowania z rurką.

Korzystając z instalacji, mieszkańcy nie muszą już borykać się z problemem uzyskania czystej wody poprzez dotarcie do starej studni lub pobór wody z niepewnych źródeł.

Powiązane wiadomości: Sumatra Południowa, Wietnam, protokół ustaleń w sprawie gospodarki czystą wodą
Powiązane wiadomości: Rząd ułatwia instalację stacji uzdatniania czystej wody w Bandon
Powiązane wiadomości: Indonezja przedstawia bilans wodny wysp na światowym forum na Bali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *