- Ze względu na globalne zapotrzebowanie na piasek używany w budownictwie społeczności przybrzeżne twierdzą, że pogłębianie plaż piaskiem przyspiesza szkody powodowane przez fale i wiatr.
- Na indonezyjską wyspę Seram przybycie firmy wydobywającej piasek zwiększyło popyt na materiał, ale mogło wprowadzić zagrożenia dla środowiska.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że każdego roku produkuje się około 50 milionów ton piasku, a odrębne badanie pokazuje, że w tym stuleciu „radykalnie przedefiniuje” on linie brzegowe świata.
Wyspa Seram, Indonezja – W styczniu ubiegłego roku Samatin Samalehu pędził plażą w wiosce Haya, zbierając ludzkie szczątki do plastikowej torby.
Rozpoczęła się ulewna ulewa, na plaży wzmógł się wiatr, a rano Samadin zebrał kości udowe, żebra i czaszkę. Dotarł na obszar przybrzeżny, zanim przypływ zmył kości w indonezyjskiej prowincji Maluki.
„Około 20 grobów mogło zostać uszkodzonych” – powiedział Indonezji Samadin Mongabe, dozorca cmentarza ogólnego w Dutuni. – Niektórych też brakuje.
Podobnie jak wiele społeczności przybrzeżnych w największym archipelagowym państwie świata, wioskę Haya czeka niepewna przyszłość z powodu erozji wybrzeża. W Haya połączone siły prądów, pływów, wiatru i sztormów cofnęły linię brzegową o około 20 metrów (66 stóp).
Badanie opublikowane w czasopiśmie Raporty naukowe W 2018 r Ustalono, że na całym świecie około 28 000 kilometrów kwadratowych (11 000 mil kwadratowych) ziemi uległo erozji w wyniku erozji wybrzeży, co stanowi obszar 10 razy większy od Hongkongu.
Dalej Badania w tym samym czasopiśmie Przewiduje się, że do 2020 r. straty spowodowane ekstremalnymi powodziami na wybrzeżach gwałtownie przyspieszą, a podnoszenie się poziomu morza „radykalnie przedefiniuje linię brzegową XXI wieku”.
Jednak mieszkańcy wioski Haya obawiają się, że stopniowe siły niszczące ich plażę są napędzane nowym zapotrzebowaniem na piasek.
Odwrót przybrzeżny
Ilość wydobywanego piasku na całym świecie potroiła się w tym stuleciu, ponieważ urbanizacja, rekultywacja gruntów i budowa infrastruktury zwiększają popyt na najczęściej używany towar na świecie po wodzie.
Program Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych Powiedziano w 2022 r Ilość piasku wydobytego na całym świecie w ciągu jednego roku wystarczyłaby do zbudowania ściany o wysokości i szerokości 27 m (89 stóp), która mogłaby otoczyć planetę.
W 2021 r. PT Warakonda Minerals Pratama, firma wydobywcza z Ambon, stolicy prowincji Maluki, rozpoczęła działalność w Haya. Ponieważ gleba laterytowa zawiera czerwonawe tlenki żelaza, operacja ta jest lokalnie znana jako wydobycie czerwonego piasku.
„Społeczność jest bardzo zaniepokojona, ponieważ wydobycie piasku doprowadziło do ogromnej erozji, która zagraża osadom” – powiedział Farid Samalehu, który od 2022 r. pełni obowiązki wodza wioski.
Po awansie na stanowisko władz lokalnych Farid pracował w Haya, badając działalność firmy.
„Ponieważ plaża uległa ogromnej erozji” – powiedział.
Przedsiębiorstwo spotkało się także z kontrolą władz wojewódzkich, które tymczasowo wstrzymały produkcję ze względu na brak zezwoleń na prowadzenie działalności.
„Byli zamknięci na trzy miesiące, ale firma została ponownie otwarta” – powiedział Farid.
Jako szef wydziału ochrony środowiska prowincji Rai odwiedził Souda Haya, aby zweryfikować fakty w terenie. Ustalił, że jest mało prawdopodobne, aby firma stała za rozproszeniem grobów na cmentarzu i że przyczyna zamieszania pojawiła się jeszcze przed przybyciem firmy. Ponadto, powiedział Roy, firma nie wydobywa ani nie wydobywa piasku w Haya — kupuje piasek, który miejscowi sami wydobywają, podobnie jak wytwórnia oleju palmowego kupuje owoce od drobnych rolników.
„Ta firma nie zabiera piasku z plaży, kupuje go jedynie od ludzi, którzy zabierają go z ich ziemi” – powiedział Roy, dodając, że ludzie od dawna wywożą piasek z plaży na potrzeby lokalnych budów.
„Wszyscy zabierali tam piasek z plaży i nikt tego nie zatrzymywał” – powiedział.
Dodał, że PT Warakonda Minerals Pratama zapewniła bardzo potrzebny dochód i wniosła około 100 milionów rupii (6300 dolarów) do dochodów państwa.
Głowa w piasek
Dla rybaków z grupy Haya, takich jak Rahman Ode, zarabianie na życie stało się większym wyzwaniem w miarę kurczenia się lokalnych zasobów rybnych, a presja inflacyjna zwiększa koszty – stwierdził.
„Znalezienie ryb było już trudne” – powiedział Rahman.
Jednak w ostatnich latach rybacy z Haya musieli płacić wyższe ceny paliwa, a jednocześnie musieli podróżować dalej w morze, aby spotkać ławice ryb. Ponadto niepotwierdzone informacje z wioski wskazują na zwiększone obawy związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, przy czym rybacy zgłaszają wzrost liczby dni, w których wysokie fale lub wiatr uniemożliwiają im żeglowanie.
Innym źródłem dochodów Hayi jest rolnictwo. Mieszkańcy uprawiają tu kukurydzę, maniok i słodkie ziemniaki, a także sprzedają kokosy, goździki i gałkę muszkatołową pobliskim łańcuchom dostaw. Jednakże środki produkcji, takie jak nawozy, stały się droższe, a ubiegłoroczna susza spowodowana zjawiskiem pogodowym El Nino spustoszyła wielu rolników.
Pogłębianie piasku z plaży Haya wpłynęło na lokalne namorzyny, rafy i wodorosty, powiedział Yusuf Sangatji, działacz organizacji społeczeństwa obywatelskiego Karang Nusantara Maluku. Bob Rachmat, szef okręgowej agencji łagodzenia skutków klęsk żywiołowych BPBD, powiedział, że wydobycie piasku stwarza ryzyko dla społeczności, zakłócając lokalną budowę geologiczną na obszarze już podatnym na aktywność tektoniczną.
Stany R. jest wykładowcą rybołówstwa na Uniwersytecie Pattimura w Ambon. Chiahinenia stwierdziła, że pogłębianie plaż w poszukiwaniu piasku nieuchronnie stwarza ryzyko dla ekosystemów przybrzeżnych. Pogłębianie piasku często zwiększa sedymentację, co zakłóca obieg składników odżywczych w wodzie i ogranicza przenikanie światła do słupa wody. Może to zagrozić żywotności lokalnego planktonu, kluczowego źródła pożywienia dla ryb.
„Trudno złowić dużego tuńczyka ze względu na koszty operacyjne, takie jak paliwo itd.” – powiedział Stani.
firmy DyrektorMuammar Kaddafi, Przegrany na początku tego roku ubiegał się o miejsce w Zgromadzeniu Okręgu Centralnych Maluków jako członek Partii Gerindra.
W ciągu tygodnia Samadin, dozorca cmentarza, napełnił dwie duże torby szczątkami przodków, którzy niegdyś mieszkali tu nad morzem. Zebrał je z coraz bliższej plaży, a następnie ułożył pod drzewem mango dla tymczasowej ochrony.
„To właśnie się wydarzyło, gdy rozpoczęła tu działalność firma wydobywająca piasek i zaczęliśmy doświadczać ogromnej erozji w Haya” – powiedział Samadin. „Większość tutejszych grobów została zniszczona i uszkodzona przez fale”.
Obraz banera: Farid Samalehu monitoruje plażę, która w dalszym ciągu ulega erozji. Zdjęcie Mszy Edisona
Ta historia została opisana i po raz pierwszy opublikowana przez indonezyjski zespół Mongabay Tutaj na nas Indonezyjska witryna 25 marca 2024 r.
Indonezyjczycy wykorzenieni przez przemysł wydobywczy wzywają do lepszej przyszłości w głosowaniu prezydenckim
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.