Jury przyznaje 45,2 miliona dolarów odszkodowań karnych w procesie Alex Jones Sandy Hook

5 sierpnia (Reuters) – amerykański teoretyk spiskowy Alex Jones musi zapłacić rodzicom 6-letniego chłopca zabitego w masakrze w Sandy Hook w 2012 roku 45,2 miliona dolarów odszkodowania za karę – oprócz już przyznanych 4,1 miliona dolarów – za kłamstwo. Strzelanina była mistyfikacją, uznała w piątek teksańska ława przysięgłych.

Neal Heslin i Scarlett Lewis, skłóceni rodzice zabitego 6-letniego Jesse Lewisa, zeznali, że zwolennicy Jonesa przez lata nękali ich i grozili śmiercią w złudnej nadziei na śmierć ich syna 14 grudnia. 2012 Strzelanina w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut zabija 20 dzieci i sześciu pracowników.

Po dwutygodniowym procesie w sądzie stanowym w stolicy Teksasu, Austin, któremu przewodniczyła sędzia Maya Guerra Gamble, 12 przysięgłych wyznaczyło dzień odszkodowania za straty moralne. Właściwy webcast oparty jest na Infowars.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rodzice domagają się 145,9 miliona dolarów odszkodowań karnych i 150 milionów dolarów odszkodowań wyrównawczych. Odszkodowanie przyznawane jest na pokrycie cierpienia i strat powoda. Odszkodowania karne są przyznawane w celu ukarania działań pozwanego.

Jones, wybitna postać w amerykańskich kręgach prawicowych i zwolennik byłego prezydenta Donalda Trumpa, nazwał masakrę w Sandy Hook zainscenizowaną mistyfikacją wykorzystującą aktorów kryzysowych jako pretekst dla rządu USA do odebrania broni Amerykanom.

„Prosimy o przesłanie bardzo prostej wiadomości. Odszkodowanie za straty moralne.

Jones próbował zdystansować się od teorii spiskowych podczas swoich zeznań, przepraszając rodziców i przyznając, że Sandy Hook był „w 100% prawdziwy”.

Bandyta Sandy Hook Adam Lanza użył karabinu Remington Bushmaster podczas masakry, która zakończyła się dźwiękiem zbliżających się syren policyjnych.

Adwokat Jonesa, Federico Andino Reynal, poprosił przysięgłych o przyznanie 270 000 dolarów odszkodowania w oparciu o liczbę godzin poświęconych przez InfoWars na relacje z Sandy Hook.

READ  Wielomilionowy biznesmen, który został indonezyjskim ministrem

Adwokaci obu stron nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz po werdykcie.

„Naprawdę zły aktor”

Sędzia upomniał Jonesa podczas procesu za to, że nie powiedział prawdy podczas zeznań o jego bankructwie i niezastosowaniu się do próśb o dokumenty.

Adwokat Doug Mirrell, ekspert ds. zniesławienia, który nie jest zaangażowany w sprawę, zauważył, że kwestia prawdziwości Jonesa na stanowisku świadka mogła być czynnikiem w przyznaniu przez ławę przysięgłych odszkodowań za straty moralne, zauważając, że rzadkością jest przyznanie przez ławę przysięgłych znacznie więcej . Odszkodowania karne, a nie odszkodowawcze.

„Sędziowie przysięgli mogli znienawidzić kłamstwa i uznać, że pan Jones naprawdę był złym aktorem” – powiedział Reuterowi Mirell.

Ekonomista sądowy Bernard Betting zeznał w piątek w imieniu rodziców Lewisa, że ​​Jones „zarobił dużo pieniędzy”, „publikując trochę mowy nienawiści i fałszywe informacje”. Jones i Infoverse są wyceniane na 135-270 milionów dolarów, powiedział Bettingle.

Firma Jonesa, Free Speech Systems LLC, złożyła w zeszłym tygodniu wniosek o upadłość. Jones powiedział podczas poniedziałkowej transmisji, że firma pomoże w transmisji, gdy będzie się ona odwoływać. Zgłoszenie upadłości zawiesza podobny proces o zniesławienie ze strony rodziców Sandy Hook w Connecticut, gdzie, podobnie jak w Teksasie, była już pociągnięta do odpowiedzialności.

Podczas kłótni zamykających w środę adwokat rodziców, Kyle Farrer, wezwał ławę przysięgłych do zakończenia tego, co nazwał ich koszmarem, i pociągnięcia Jonesa do odpowiedzialności za czerpanie korzyści ze śmierci ich syna. Podczas swojej końcowej dyskusji Reynall przyznał, że Jones i Infowars donosili o Sandy Hook „nieodpowiedzialnie”, ale powiedział, że jego klient nie był odpowiedzialny za nękanie.

Powodowie twierdzili, że Jones podszedł do procesu w złej wierze, powołując się na transmisje, w których powiedział, że postępowanie przeciwko niemu było sfałszowane, a ława przysięgłych była wypełniona ludźmi, którzy „nie wiedzieli, na jakiej planecie się znajdują”.

READ  Teleskop sieciowy NASA pomyślnie zakończył wdrażanie w kosmosie

Mark Bankston, prawnik rodziców, ujawnił w środę, że zespół prawny Jonesa w ciągu ostatnich dwóch lat niewłaściwie udostępnił dane telefoniczne ich klientów, w tym wiadomości tekstowe. Jones powiedziała wcześniej, że przeszukała swój telefon w poszukiwaniu podobnych wiadomości i nie znalazła żadnej.

Po ogłoszeniu wyroku Gamble zganił adwokata Jonesa, Reynala, za to, że wiedział, co Jones ujawnił na stanowisku świadka.

„To ty wysłałeś mi e-mail 12 dni temu, mówiąc, że wiedziałeś” – powiedział sędzia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Jacka Quinna w Nowym Jorku; Dodatkowe raporty Jacqueline Thompson w Waszyngtonie; Montaż przez Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *