Błyskawiczne powodzie zakopują samochody i prowadzą turystów do Doliny Śmierci | Parki narodowe

Błyskawiczne powodzie w Parku Narodowym Doliny Śmierci zamknęły wszystkie drogi prowadzące do parku, zakopały samochody i pozostawiły w piątek około 1000 osób na mieliźnie.

Potop przyniósł do słynnego gorącego i suchego parku „cały rok deszczu w jeden poranek” Kalifornia pustynia. W rejonie Furnace Creek spadło co najmniej 4,3 cm deszczu; Średnie roczne opady w parku wynoszą 4,8 cm (1,9 cala).

Około 60 pojazdów zostało zakopanych w gruzach, pozostawiając około 500 odwiedzających i 500 pracowników parku opuszczonych, poinformowali urzędnicy parku. Nie było żadnych natychmiastowych doniesień o urazach, a Departament Transportu Kalifornii oszacował, że ponowne otwarcie drogi, która umożliwi odwiedzającym park ewakuację, zajmie od czterech do sześciu godzin.

To już druga duża powódź w parku w tym tygodniu. Niektóre drogi zostały zamknięte w poniedziałek z powodu błota i gruzu z gwałtownych powodzi, które mocno uderzyły w zachodnią Nevadę i północną Arizonę.

Deszcz zaczął się około 2 w nocy, powiedział fotograf przygodowy z Arizony, John Chirlin, który widział powódź, siedząc na klifie, próbując sfotografować błyskawice, gdy zbliżała się burza.

Filmy i zdjęcia zamieszczone przez Sirlin w mediach społecznościowych przedstawiały rwącą wodę, wyrwane palmy i samochody tkwiące w gruzach.

Park Narodowy Doliny Śmierci doświadczył dziś rano ogromnej powodzi. Około dwóch tuzinów pojazdów zostało uwięzionych w błocie i gruzach skalnych w Gospodzie w Dolinie Śmierci. Wyjście zajęło prawie 6 godzin. #Cawks #Czas burzy pic.twitter.com/3rDFUgY7ws

— John Sirlin (@SirlinJohn) 5 sierpnia 2022

„Jest bardziej ekstremalny niż wszystko, co tam widziałem” – powiedział Chirlin, który mieszka w Chandler w Arizonie i odwiedza park od 2016 roku. Jest wiodącym przewodnikiem po niesamowitych przygodach pogodowych i powiedział, że zaczął gonić burze w Minnesocie. i High Plains w latach 90.

„Nigdy nie widziałem tego w takim stopniu, jak całe drzewa i głazy spadające w dół. Hałas niektórych skał schodzących z góry był niewiarygodny” – powiedział w wywiadzie telefonicznym w piątek po południu.

„Było dużo wymycia na głębokości kilku stóp. Droga była pokryta skałami, może 3 lub 4 stopy”, powiedział.

Sarlin powiedział, że podróż z pobliskiej chaty w Dolinie Śmierci, około 56 kilometrów od parku, zajęła mu około 6 godzin.

„Co najmniej dwa tuziny samochodów zostało zmiażdżonych i zablokowanych” – powiedział, dodając, że nie widział nikogo rannego „ani ratownictwa przy wysokiej wodzie”.

Podczas piątkowej ulewy „powodzie wepchnęły kontenery ze śmietnikami do zaparkowanych samochodów, powodując, że samochody zderzyły się ze sobą. Ponadto kilka obiektów, w tym pokoje hotelowe i biura biznesowe, zostało zalanych” – napisano w oświadczeniu parku.

W oświadczeniu stwierdzono, że system wodociągowy, który dostarcza go mieszkańcom parku i biurom, również uległ awarii po zerwaniu naprawionej linii.

Według National Weather Service ostrzeżenie powodziowe obowiązuje do wieczora.

Associated Press dostarczyła raporty

READ  Ukraina krytykuje ofertę Moskwy dotyczącą ewakuacji ludności cywilnej do Rosji i na Białoruś jako „niemoralną”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.