Jokowi jest przekonany, że uda mu się odizolować lotnisko Ewer w Asmat w Papui

JAKARTA (Antara) – prezydent Indonezji Joko Widodo (Jokowi) wyraził nadzieję, że lotnisko Ewer w dystrykcie Asmat w południowej prowincji Papua otworzy kwarantannę i przyspieszy przepływ osób i towarów w okolicy.

„Łączność między regionami, czy to powiatem, prowincją czy wyspą, jest bardzo ważna. Lepsza łączność przyspieszy przepływ ludzi i towarów. Otworzy też izolację” – powiedział Ewer podczas ceremonii otwarcia terminalu lotniska. Został on wyemitowany w czwartek na kanale YouTube Sekretariatu Prezydenta.

Zaznaczył, że do tej pory lotnisko Ewer obsługiwało loty dwa razy w tygodniu z Timiki, cztery razy w tygodniu z Kamur i cztery razy w tygodniu z Meraka.

Prezydent jest podekscytowany, że lotnisko Ewer otworzy turystykę w Asmut i będzie miało efekt mnożnikowy dla gospodarki w Południowej Papui.

Z tej samej okazji budowa i rozwój infrastruktury transportowej w dystrykcie Asmat świadczy o zaangażowaniu rządu w sprawiedliwy rozwój całej Indonezji, zwłaszcza w Papui Południowej, powiedział minister transportu Budi Karya Sumati.

Powiedział, że rząd zbudował także terminal pasażerski na lotnisku Ewar o minimalistycznej architekturze z ornamentami i wnętrzami inspirowanymi kulturą Azmat.

„Podobnie jak zbudowanie miniaturowej łodzi Asmat, jest to nie tylko środek transportu, ale filozofia życia i śmierci dla plemienia Asmat” – wyjaśnił Sumathi.

Powiedział, że lotnisko Ewer zostało zbudowane w latach 2018-2022 i będzie kosztować łącznie 287 miliardów rupii z budżetu państwa.

Lotnisko Eiver ma pas startowy o wymiarach 1650 m x 30 m, który może pomieścić samoloty ATR 72-600. Tymczasem Sumathi zauważył, że terminal pasażerski o powierzchni 488 metrów kwadratowych może pomieścić do 14 000 pasażerów rocznie.

Powiązane wiadomości: Wznowienie usług lotniczych na lotnisku Amingaru w Ilace w Papui

Powiązane wiadomości: Lotnisko Napre Baru zostanie wyposażone w udogodnienia pomocnicze: Govt

Przetłumaczone przez: Indira Areef B, Resinda S
Redaktor: Thea Mudiyasari
Copyright © ANTARA 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *