Jak Indonezja organizuje wybory – Benarnews

Dla Damianusa Luhata, długoletniego urzędnika wyborczego w indonezyjskiej prowincji Kalimantan Wschodni, głosowanie to nie tylko obowiązek obywatelski, ale przygoda wymagająca pokonywania bystrzy i skał oraz biwakowania przez noc.

Z okazji wyborów powszechnych odbywających się 14 lutego – jak to robi co pięć lat – on i inni pracownicy wyborczy w jego okręgu Long Bagan popłynęli długą łodzią, aby dostarczyć karty do głosowania i sprzęt do odległych wiosek nad rzeką Mahagam.

„Dotarcie do odległej wioski zajmuje osiem godzin. Ze względu na odległość często musimy rozbijać obóz nad rzeką” – powiedział w czwartek Benarnews.

Damianus przypomniał sobie wcześniejszy sezon wyborczy, kiedy jego łódź wyładowana akcesoriami wyborczymi wywróciła się podczas przeprawy przez bystrza przypominające wodospad. On i jego zespół zdołali ocalić materiały wyborcze, ale stracili część rzeczy osobistych.

Mam nadzieję, że tym razem wszystko pójdzie gładko” – powiedział.

Luhat jest jednym z milionów urzędników wyborczych przygotowujących się do przyszłotygodniowych wyborów powszechnych w Indonezji – największego i najbardziej złożonego jednodniowego głosowania na świecie.

Jest to ogromne i złożone, ponieważ uprawnieni do głosowania nie tylko głosują na Prezydenta i Wiceprezydenta, ale także na członków organów ustawodawczych krajowych i regionalnych.

Ponieważ prawie 205 milionów osób uprawnionych do głosowania, urzędnicy muszą utworzyć 800 000 lokali wyborczych na rozległym archipelagu.

Pracownicy przenoszą materiały wyborcze do magazynu logistycznego na wyspie Prauma w celu dystrybucji w porcie Tysiąca Wysp w porcie Marina Ankol w Dżakarcie, 9 lutego 2024 r. [Eko Siswono Toyudho/BenarNews]

Wybory prezydenckie to wyścig trójstronny pomiędzy ministrem obrony Prabowo Subianto, byłym gubernatorem Dżakarty i byłym gubernatorem Jawy Środkowej Anisem Baswedanem. Kanczar Pranovo.

O 580 mandatów w Izbie Reprezentantów będzie walczyć ogółem 9917 kandydatów z 18 partii krajowych – podała Generalna Komisja Wyborcza. O 20 000 mandatów na szczeblu regionalnym będzie walczyć około 250 000 kandydatów.

We wszystkich tych konkursach Komisja Wyborcza musi wydrukować karty do głosowania i rozwieźć je po całym kraju wraz z takimi przedmiotami, jak urny i koperty, listy kandydatów.

READ  Aktualizacje na żywo: co najmniej 151 zabitych w Itaewon Halloween Clash

Aby nieco skomplikować sytuację, nie wszystkie 1,2 miliarda kart do głosowania, które komisja musi wydrukować, są takie same. Różnią się one w zależności od liczby kandydatów i okręgów wyborczych.

Komisja pozyskała do pomocy wyborczej ponad 5,7 mln pracowników i wolontariuszy.

ID-vote-logistics-THREE.jpg
Pracownicy przygotowują karty do głosowania przed wyborami powszechnymi w Indonezji w przyszłym tygodniu w Banda Aceh w Indonezji, 7 stycznia 2024 r. [Chaideer Mahyuddin/AFP]

Logistyka tych wyborów jest zdumiewająca, biorąc pod uwagę, że odbywają się one na terenie kraju składającego się z ponad 18 000 wysp o zróżnicowanym położeniu geograficznym i infrastrukturze.

Weźmy przypadek Wysp Mendawai, grupy czterech wysp u wybrzeży Sumatry.

Aby dostać się do niektórych lokali wyborczych na tych wyspach, pracownicy wyborczy muszą godzinami podróżować pieszo przez obszary górzyste i zalesione, powiedziała Saudara Hollomon Burdate, szefowa regionalnej komisji wyborczej.

„Nasze obszary oddziela morze, a do niektórych obszarów jest bardzo trudno dotrzeć. Musimy także radzić sobie z rzekami i pogodą” – powiedział Benarnews.

Termin wyborów w lutym – co najmniej w porze monsunowej – zwiększył wyzwania.

W podokręgu Bagimana w środkowym Sulawesi czterech policjantów, żołnierz i kilku pracowników komisji wyborczych wyruszyło w czwartek w trzydniową podróż, aby dostarczyć materiały wyborcze do wioski niedostępnej dla żadnego pojazdu.

Musieli przemierzać leśne ścieżki, wspinać się po stromych zboczach i przedzierać się przez nieprzejezdne rzeki, a wszystko to w niepewnych warunkach pogodowych – powiedział jeden z policjantów, Freds Adolf Rombod.

„Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli stawić czoła żadnym problemom ani niebezpieczeństwom, takim jak ulewne deszcze czy dzikie zwierzęta” – powiedział Benar News.

ID-vote-logistics-pic-4.jpg
Freds Adolof Rombot (po lewej) i miejscowy odpoczynek po przeprawie przez rzekę w celu dostarczenia urny wyborczej i innego sprzętu do głosowania do odległej wioski Baloa Toda w Bagimana, podokręgu regencji Bangi w środkowym Sulawesi w Indonezji, 9 lutego, 2024. [Agus Tongkasi/BenarNews]

Złożoność wyborów stanowi wyzwanie dla wyborców, którzy muszą oddać wiele głosów na dużą liczbę kandydatów, o których niektórzy niewiele wiedzą.

Według Koirunnisy Agastiati, dyrektora wykonawczego Stowarzyszenia na rzecz Wyborów i Demokracji (Perludem), wybory w Indonezji należą do najbardziej skomplikowanych na świecie.

„Okręgi wyborcze są duże, system jest otwarty i proporcjonalny, elektorat jest liczny, a zróżnicowanie geograficzne duże” – Koirunnisa powiedziała Benarnews.

READ  Zysk netto w pierwszym kwartale zderzaka, ogromna strata w Rosji

Kandydaci rywalizują z rywalami z innych partii, a także z własnych okręgów wyborczych. Poparcie dla partii politycznej nie musi oznaczać głosowania na jej kandydata na prezydenta.

Zamieszanie doprowadziło do dużej liczby głosów nieważnych w wyborach w 2019 r., która wyniosła 11,12%, czyli 17,5 mln głosów oddanych na Izbę Reprezentantów, stwierdził Koirunnisa.. Liczba głosów nieważnych w Radzie Reprezentantów Terytorialnych, izbie parlamentarnej podobnej do Senatu w USA, była jeszcze większa i wyniosła 19%, czyli 29 mln głosów.

Powiedział, że społeczeństwo jest generalnie bardziej zainteresowane wyborami prezydenckimi, ponieważ media bardziej je promują.

„Wyborom legislacyjnym poświęca się mniej uwagi, a wyborcy mają ograniczone informacje na temat profili kandydatów” – powiedział.

ID-logistyka-pic-5.jpg
Pracownicy wyborczy sprawdzają urny wyborcze na wybory powszechne w 2024 r. w magazynie logistycznym Generalnej Komisji Wyborczej w Sembaga Puti w centrum Dżakarty, 9 lutego 2024 r. [Eko Siswono Toyudho/BenarNews]

Agung Budianto (37 l.) jest wyborcą w regencji Tasikmalaya w zachodniej Jawie.

„Nie wiem nawet, na kogo głosować, z wyjątkiem prezydenta i wiceprezydenta” – powiedział BenarNews.

Stwierdził, że nie otrzymał żadnych informacji na temat wyborów i kandydatów w jego okręgu wyborczym.

„Na banerach i billboardach jest zbyt wiele osób. Ale nie znam żadnego z nich. Zagłosuję losowo” – oznajmił.

Dla wyborcy po raz pierwszy Takshya Riskitah Putri Amani (17 l.) z Dżakarty plany kandydatów są niejasne, ponieważ materiały ich kampanii przedstawiają jedynie ich twarze i hasła.

Taksya stwierdziła, że ​​w obliczu wielu wyborów odbywających się jednocześnie czuła się przytłoczona różnorodnością kandydatów, na których musiała głosować.

„Obawiam się, że moja przyszłość zostanie zrujnowana, jeśli wybierzemy na przywódców niewłaściwych ludzi” – powiedział.

Nasruddin Latif w Dżakarcie i Taufan Bustan w Balu w Indonezji wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *