Izrael i Liban osiągają historyczne porozumienie, rozwiązując trwający od dziesięcioleci spór morskiCNN

Izrael Liban i Liban osiągnęli historyczne porozumienie, powiedzieli we wtorek przywódcy każdej ze stron osobno, rozwiązując wieloletni spór o granicę morską dotyczący kluczowych pól naftowych i gazowych na Morzu Śródziemnym.

Stany Zjednoczone starają się wynegocjować porozumienie między swoimi sąsiadami na odcinku morza o powierzchni 860 kilometrów kwadratowych (332 mil kwadratowych), który jest przedmiotem sporu od lat.

Obejmuje on pole naftowo-gazowe Karish oraz obszar znany jako prospekt Qanaa, który zgodnie z umową ma znaleźć się odpowiednio na wodach izraelskich i libańskich. Izrael powiedział, że natychmiast rozpocznie eksport ropy i gazu z Karish do Europy.

„Ostateczna wersja oferty jest satysfakcjonująca dla Libanu i spełnia jego żądania oraz chroni prawa Libanu do tego naturalnego bogactwa” – powiedział libański prezydent Michel Aoun w oświadczeniu kilka godzin po otrzymaniu ostatecznej oferty Izraela za pośrednictwem amerykańskiego mediatora Amosa Hochsteina.

Aoun powiedział, że ma nadzieję, że podpisana umowa zostanie ogłoszona „tak szybko, jak to możliwe”.

Premier Izraela Yair Lapid powiedział: „To historyczne osiągnięcie, które wzmocni bezpieczeństwo Izraela, wstrzyknie miliardy do izraelskiej gospodarki i zapewni stabilność naszej północnej granicy”.

Lapid powiedział, że projekt umowy spełnia wszystkie zasady bezpieczeństwa i ekonomiczne określone przez Izrael.

Premier Izraela zwoła w środę gabinet obrony, po czym odbędzie się specjalne posiedzenie rządu – powiedział.

Libańscy urzędnicy powiedzieli, że porozumienie nie oznacza podpisania jakiegokolwiek „traktatu” z Izraelem i nie jest krokiem w kierunku normalizacji stosunków między dwoma krajami, które technicznie są w stanie wojny.

Wcześniej we wtorek libański negocjator i wiceprzewodniczący parlamentu Elias Bou Saab powiedział CNN: „Liban jest tego świadomy. [the deal] Uwzględnia wszystkie potrzeby Libanu i mamy nadzieję, że druga strona czuje to samo.

Tymczasem główny izraelski negocjator Eyal Hulata powiedział: „Wszystkie nasze żądania zostały spełnione, a zmiany, o które prosiliśmy, zostały naprawione. Zbliżamy się do historycznego porozumienia, które chroni interesy bezpieczeństwa Izraela.

READ  Przed wizytą prezydent spotkał się z indonezyjskim ministrem Ruto

We wtorek libański minister energetyki Walid Fayyad powiedział, że francuska firma energetyczna Total, która posiada kontrakt na badanie libańskich wód, „natychmiast” rozpocznie prace nad perspektywą w Kanaa.

Rozmowy nabrały tempa po tym, jak w czerwcu przyjechała londyńska firma poszukiwawcza Energean, aby w imieniu Izraela rozpocząć zagospodarowanie złoża Karish. Część pola znajduje się na terytorium Libanu, chociaż statek Energian znajduje się na południe od spornego obszaru.

Hezbollah, potężna, wspierana przez Iran libańska milicja szyicka, zagroziła gazociągowi Energian, jeśli rozpoczną produkcję gazu przed zawarciem umowy.

We wtorek Hezbollah odmówił komentarza, gdy skontaktował się z nim CNN, ale wspierana przez Iran grupa zbrojna wcześniej powiedziała, że ​​będzie przestrzegać wszelkich umów podpisanych przez rząd libański.

Historyczne porozumienie nie wpłynie na granice lądowe, ale złagodzi napięcia w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki w obu krajach.

Tymczasowy premier Libanu Najib Mikati powiedział w czwartek, że porozumienie „uniknie pewnej wojny w regionie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *