Infekcje COVID w Chinach osiągnęły rekord, gdy perspektywy gospodarcze pogarszają się

PEKIN, 24 listopada (Reuters) – Chiny zgłosiły w czwartek więcej zakażeń COVID-19, ponieważ miasta w całym kraju wprowadziły lokalne blokady, masowe testy i inne ograniczenia, które podsyciły frustrację i zaciemniły perspektywy dla drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Ponowne pojawienie się infekcji, które nastąpiło prawie trzy lata po wybuchu epidemii w centralnym mieście Wuhan, podważa nadzieje inwestorów, że Chiny wkrótce złagodzą surową politykę „zero-covid”, pomimo niedawnych ukierunkowanych działań.

Ograniczenia wpłynęły na liczbę zablokowanych mieszkańców i produkcję fabryk, w tym największą na świecie fabrykę iPhone’ów, która została wstrząśnięta starciami między pracownikami a pracownikami ochrony w rzadkich nieporozumieniach.

„Ilu ludzi ma oszczędności, aby je utrzymać, jeśli sprawy się zatrzymają?” zapytał 40-letni Pekińczyk o nazwisku Wang, który jest menedżerem w zagranicznej firmie.

„Nawet jeśli masz pieniądze na codzienne siedzenie w domu, to nie jest prawdziwe życie”.

Ulice Chaeong, najbardziej zaludnionej dzielnicy stolicy, były w tym tygodniu coraz bardziej puste.

Sanlitun, ekskluzywna dzielnica handlowa, w czwartek była prawie cicha, gdyby nie szum e-rowerów od kierowców dostarczających posiłki do pracowników domowych.

Dom Maklerski Nomura obniżył swoją prognozę produktu krajowego brutto Chin na czwarty kwartał do 2,4% z 2,8%, a całoroczną prognozę wzrostu do 2,8% z 2,9%, znacznie poniżej oficjalnego celu Chin wynoszącego około 5,5%. % W tym roku.

„Uważamy, że ponowne otwarcie będzie długim procesem z jeszcze wyższymi kosztami” – napisał Nomura, obniżając prognozę wzrostu chińskiego PKB na przyszły rok do 4,0% z 4,3%.

Przywództwo Chin trzyma się podpisanej przez prezydenta Xi Jinpinga polityki zero-covid, mówiąc, że konieczne jest ratowanie życia i zapobieganie przeciążeniu systemu medycznego, nawet gdy znaczna część świata próbuje poradzić sobie z wirusem.

Uznając presję na gospodarkę, rząd powiedział, że Chiny wykorzystają terminowe cięcia rezerw gotówkowych banków i inne narzędzia polityki pieniężnej, aby zapewnić odpowiednią płynność, podały w środę państwowe media, dodając, że obniżka wskaźnika rezerw obowiązkowych (RRR) może nastąpić wkrótce. .

READ  Wybory prezydenckie we Francji: Macron stoi przed poważnym wyzwaniem ze strony Le Pen

Powszechne wyładowania

Środowa liczba 31 444 nowych lokalnych infekcji COVID-19 przekroczyła rekord ustanowiony 13 kwietnia, kiedy handlowe centrum Szanghaju zostało dotknięte blokadą obejmującą całe miasto 25 milionów mieszkańców, która potrwa dwa miesiące.

Tym razem jednak główne ogniska są rozległe, z największymi w południowym mieście Guangzhou i południowo-zachodnim Chongqing, chociaż codziennie zgłaszane są setki nowych infekcji w miastach takich jak Chengdu, Jinan, Lanzhou i Xi’an.

Chociaż oficjalne przypadki są niskie według światowych standardów, Chiny starają się wyeliminować każdy łańcuch infekcji.

Niedawno zaczął łagodzić niektóre przepisy dotyczące masowych testów i kwarantanny, aby uniknąć wszelkich środków, takich jak blokada całego miasta w Szanghaju w tym roku.

Ostatnio miasta uciekają się do lokalnych i często niezapowiedzianych blokad. Wiele osób w Pekinie powiedziało, że niedawno otrzymało zawiadomienia o trzydniowym zamknięciu ich kompleksów mieszkalnych.

Północno-wschodnie miasto Harbin ogłosiło w czwartek blokadę w niektórych obszarach.

Wiele miast zwróciło się ku masowym testom, które Chiny mają nadzieję ograniczyć wraz ze wzrostem kosztów. Inne, w tym Pekin, Szanghaj i Sanya na kurorcie Hainan, odnotowały mniejszy ruch niedawnych przybyszów.

Nomura szacuje, że jedna piąta chińskiego PKB jest zablokowana, co stanowi większy udział niż brytyjska gospodarka.

„Można uniknąć całkowitych blokad w stylu szanghajskim, ale można je zastąpić częstymi częściowymi blokadami w rozwijających się miastach z powodu rosnącej liczby przypadków Covid” – napisali analitycy.

Zhengzhou, centralne miasto, jest domem dla dużej liczby pracowników Boxcon (2317.TW) Fabryka produkująca iPhone’y dla Apple Inc (AAPL.O) zorganizował protesty, zapowiadając pięć dni masowych testów w ośmiu dzielnicach, stając się najnowszym miastem, które wznowiło codzienne testy dla milionów mieszkańców.

reportaże z redakcji w Pekinie i Szanghaju; Przez Bernarda Orra; Montaż przez Tony’ego Munro i Clarence’a Fernandeza

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Kontrakty terminowe na akcje były płaskie, ponieważ inwestorzy rozważali kolejny ruch w polityce banku centralnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *