Indonezja wzywa G20 do pomocy w zakończeniu wojny na Ukrainie, gdy rosyjski Ławrow obserwuje

  • Rosyjski minister spraw zagranicznych wziął udział w szczycie G20 na Bali
  • Minister spraw zagranicznych Ukrainy ma wkrótce przemówić do zgromadzenia
  • Indonezja ostrzegła, że ​​ceny żywności mocno uderzą w kraje o niskich dochodach
  • Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss skróciła podróż na Bali

NUSA DUA, Indonezja, 8 lipca (Reuters) – Indonezja pomogła G20 zakończyć wojnę na Ukrainie w piątek, gdy ministrowie spraw zagranicznych grupy spotkali się na szczycie, na którym w tym samym pomieszczeniu znaleźli się najostrzejsi krytycy rosyjskiej inwazji. Jako najwyższy dyplomata Moskwy.

Podczas gdy spotkanie na indonezyjskiej wyspie Bali zostało zdominowane przez wojnę i jej wpływ na światową gospodarkę, najwyżsi urzędnicy z Zachodu i Japonii upierali się, że forum nie będzie „działać jak zwykle”.

Gdy minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow uścisnął dłoń ministrem spraw zagranicznych Indonezji Redno Marsudi na początku spotkania, słychać było okrzyki „kiedy zatrzymasz wojnę” i „dlaczego nie zatrzymasz wojny”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Retno powiedział wcześniej, że koledzy z G7 poinformowali go, że nie będzie mógł uczestniczyć w czwartkowym przyjęciu, na którym przebywał Ławrow.

„Naszym obowiązkiem jest szybkie zakończenie wojny i rozwiązanie naszych różnic przy stole negocjacyjnym, a nie na polu bitwy” – powiedział na początku rozmów w piątek.

Powołując się na różnorodność religijną Indonezji jako przykład na to, jak różne przekonania mogą być harmonijne, Retno wezwał G20 do „znalezienia drogi naprzód”, aby sprostać wyzwaniom na całym świecie. Powiedział, że skutki wojny, w tym wzrost cen energii i żywności, mocno uderzą w kraje o niskich dochodach.

Wysoki rangą urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych Indonezji powiedział Reuterowi, że nie oczekuje się żadnego oświadczenia z piątkowego spotkania.

„Przy obecności i udziale Rosji wątpię, aby na przykład na Ukrainie doszło do konsensusu” – powiedział przed szczytem wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA.

READ  Kluczowy wskaźnik inflacji wciąż rośnie, a wojna może to pogorszyć

Wkroczenie Rosji rzuciło w tym roku chmurę na przywództwo Indonezji w grupie 20 największych gospodarek, wywołując bojkot przez niektórych członków i opuszczenie spotkania na spotkaniu ministrów finansów w Waszyngtonie w kwietniu.

Pod koniec czwartku Rednow powiedział, że ważne jest, aby gospodarz „stworzył komfortową atmosferę dla wszystkich”, zauważając, że po raz pierwszy wszyscy główni gracze siedzieli w tym samym pokoju od inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Na piątkowym spotkaniu Ławrow zasiadł między przedstawicielami Arabii Saudyjskiej i Meksyku.

Ryzyko „nowej zimnej wojny”: ostrzegają Chiny

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział w czwartek, że ważne jest, aby uniknąć „przeszkód lub zakłóceń” w programie G20, zapewniając jednocześnie, że nie wydarzyło się nic, co mogłoby legitymizować „brutalizację” Ukrainy przez Rosję. Czytaj więcej

W czwartek minister spraw zagranicznych Indii S. Po omówieniu kwestii Ukrainy z Jaishankarem, chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział, że Pekin sprzeciwia się wszelkim działaniom obu stron, które mogłyby wywołać konflikt i stworzyć „nową zimną wojnę”.

Inwazja Rosji w ramach tzw. „specjalnej akcji wojskowej”, embarga na ukraińskie zboże i rosyjską ropę i gaz spowodowały poważne zakłócenia w gospodarce światowej, podsycając kryzysy żywnościowe i globalną inflację.

Piątkowy program obejmuje spotkanie za zamkniętymi drzwiami i rozmowy dwustronne z czołowymi dyplomatami z krajów G20, w tym z Chin, Indii, USA, Brazylii, Kanady, Japonii i RPA. Minister spraw zagranicznych Ukrainy ma przemawiać na spotkaniu.

Ławrow spotkał się w czwartek z chińskim wysłannikiem Wang Yi na Bali, podczas którego pochwalił Pekin, ale zaatakował „jawnie agresywny” Zachód.

Po raz pierwszy od trzech lat ministrowie spraw zagranicznych Chin i Australii będą prowadzić rozmowy na marginesie piątkowego spotkania, oznaczając odwilż w stosunkach w związku z roszczeniami o ingerencję z zagranicy i odwetowymi sankcjami handlowymi. Czytaj więcej

Na piątkowym spotkaniu nieobecna była brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss, którą reprezentował Tim Barrow, drugi stały podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Media sugerują, że Truss skróciła swoją podróż na Bali po rezygnacji brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Dodatkowe relacje Ryana Wu w Pekinie, Kirsty Needham w Sydney i UT Kahya Budiman w Nusa Dua; Napisane przez Kate Lamb; Edytowanie przez Martina Petty’ego, Eda Daviesa i Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *