Indonezja odwołuje spotkanie z narodami Melanezji w sprawie praw Papui Zachodniej, twierdzi przedstawiciel – BenarNews

Indonezja odwołała w tym tygodniu regionalne spotkanie w sprawie sytuacji w zakresie praw człowieka w swoich papuaskich prowincjach ze względu na nieobecność przywódców Melanezji, powiedział we wtorek członek delegacji Papui-Nowej Gwinei.

Rozpatrzenie spotkania następuje po tym, jak w sierpniu Papuaski Ruch Niepodległościowy odrzucił jego wniosek o pełne członkostwo w Melanezyjskiej Grupie Spearhead. Do tej uznawanej przez ONZ organizacji należy rdzenny ruch niepodległościowy Kanak z Wysp Salomona, Papui Nowej Gwinei, Vanuatu, Fidżi i Nowej Kaledonii.

Indonezja jest członkiem stowarzyszonym grupy melanezyjskiej nalegał przeciw Aspiracje członkowskie ruchu wyzwoleńczego na co najmniej dekadę.

„Jestem rozczarowany, że spotkanie zostało odwołane przez rząd Indonezji w ostatniej chwili” – powiedział BenarNews gubernator Okręgu Stołecznego Narodowego Papui-Nowej Gwinei, Powes Parkop.

Przywódcy melanezyjskiej grupy przywódców zgodzili się na sierpniowym szczycie, aby stworzyć „przestrzeń” dla dialogu z Indonezją na temat sytuacji w zakresie praw człowieka w jej papuaskich prowincjach – często nazywanych Papuą Zachodnią – zamiast promować ruch niepodległościowy przy silnym wsparciu oddolnym. W krajach melanezyjskich.

Możliwe środki obejmują coroczny dialog parlamentarny między Indonezją a krajami melanezyjskimi.

Słabo uzbrojona bojówka papuaska – znana pod wspólną nazwą Armia Wyzwolenia Narodowego Papui Zachodniej – walczy od początku lat 60. XX wieku, kiedy Indonezja odebrała Holendrom zachodnią część wyspy Nowa Gwinea.

Papuasi, którzy różnią się kulturowo i etnicznie od reszty Indonezji, twierdzą, że odmawia się im prawa do decydowania o swojej przyszłości. Kontrola Indonezji została sformalizowana w 1969 r. dzięki sponsorowanemu przez ONZ referendum, w którym dopuszczono do głosowania ponad 1000 Papuasów.

Gubernator okręgu National Capital Bowes Barkop (po lewej) wita premiera Nowej Zelandii Chrisa Hipkinsa (po prawej) na międzynarodowym lotnisku w Port Moresby w dniu 21 maja 2023 r., przed szczytem współpracy Indie-Wyspy Pacyfiku w Papui Nowej Gwinei. [AFP]

Udokumentowane i rzekome zabójstwa oraz nadużycia indonezyjskiego wojska i policji od lat 60. XX w. do dnia dzisiejszego – bezkarność i eksploatacja zasobów naturalnych regionu oraz powszechne ubóstwo – podsyciły niechęć do indonezyjskiego reżimu.

READ  Powolna budowa i opóźnienia w zakupie gruntów utrudniają realizację nowego planu inwestycyjnego prezydenta Indonezji - BenarNews

Barkop powiedział, że prezydent Indonezji Joko Widodo wezwał przywódców Melanezji, aby „zajęli się kwestiami Papui Zachodniej i odbyli z nim historyczne spotkanie”. [find] Sposób na postęp we wzajemnym zrozumieniu.”

Miał jednak opuścić Papuę Nową Gwineę na zaplanowane na środę spotkanie na Bali wraz ze Szczytem Państw Wyspiarskich i Archipelagów, kiedy poinformowano go, że spotkanie zostało odwołane.

Barkop powiedział, że rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudim i jego odwołanie uzasadnił nieobecność przywódców melanezyjskich.

„Zaimponowałem jej, że pozwoliła mi wcześnie rozpocząć rozmowę z liderami MSG takimi jak ja… oni nie czekali, aż premierzy przeforsują ten program” – powiedział Barkop.

„Mam nadzieję, że to spotkanie odbędzie się wkrótce, abyśmy mogli poczynić postępy w rozwiązaniu długotrwałego problemu politycznego i praw człowieka w naszym regionie”.

Ministerstwo spraw zagranicznych Indonezji nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

000_1K6174.jpg
To zdjęcie ulotki zrobione 10 września 2019 r. i opublikowane przez Indonezyjski Pałac Prezydencki przedstawia prezydenta Joko Widodo (po prawej) spotykającego się z 61 przywódcami religijnymi i studenckimi Papuasów i Papuasów Zachodnich, przywódcami celnymi i społecznościami w Pałacu Królewskim w Dżakarcie. [AFP]

Melanezyjska grupa czołowa poniosła porażkę w sierpniu, kiedy grupy papuaskie pokojowo opowiadające się za niepodległością od Indonezji odrzuciły wniosek Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej o pełne członkostwo.

Oficjalny protokół z sierpniowego szczytu nie został upubliczniony, ale z kopii, którą zapoznał się BenarNews, wynika, że ​​przywódcy nie mogli osiągnąć konsensusu w sprawie członkostwa Papuasów Zachodnich, co oznacza, że ​​nie można go ratyfikować.

Powtórzyła utrzymujące się od dawna żądania międzynarodowe, aby Indonezja zezwoliła Komitetowi Praw Człowieka ONZ na wizytę w regionie Papui.

Premier Fidżi Stefan Rabuka Na początku tego roku publicznie wyraziła poparcie dla Papui Zachodniej i od dawna jest bastionem poparcia dla ruchu niepodległościowego Vanavatu.

Jednak Papua Nowa Gwinea, która dzieli z Indonezją granicę o długości 760 km (472 mil) i przyćmiewa ten kraj Azji Południowo-Wschodniej zarówno pod względem potęgi militarnej, jak i gospodarczej, uczyniła poprawę stosunków z Dżakartą priorytetem polityki zagranicznej.

READ  Belita Air oficjalnie uruchamia nowe trasy lotów Dżakarta-Kendari

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare, który wcześniej wspierał niepodległość Papuasu Zachodniego, powiedział na początku tego miesiąca, że ​​samostanowienie jest sprawą wewnętrzną indonezyjskich prowincji papuaskich.

„Polityka Melanezji jest bardzo płynna, a zmiana rządów może zaowocować inną rozmową na temat samostanowienia i praw człowieka w regionie” – powiedział BenarNews Hippolytus Wangi, badacz z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego.

„Jeśli rząd Indonezji nie zajmie się pierwotnymi przyczynami Papui Zachodniej, pojawi się kolejna szansa na wykorzystanie ULMWP”.

Charlie Bringi Honiara i Stephen Wright napisali reportaże z Wellington.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *