Para prezydent i wiceprezydent Indonezji, obecnie próbująca zdobyć serca i umysły większości Indonezyjczyków, staje przed wyzwaniem rozwiązania konfliktów między ludźmi a dziką przyrodą w kraju.
Konflikty między ludźmi a dziką przyrodą (HWC) wymagają od nich umiejętności znalezienia odpowiednich rozwiązań, ponieważ konflikty spowodowały straty ludzkie i materialne oraz śmierć wielu zagrożonych zwierząt na dotkniętych obszarach.
Zjawiska związane z HWC są ściśle powiązane ze zniszczonym stanem naturalnego siedliska dzikich zwierząt. Kwestia ta jest zatem bardzo istotna w kontekście debaty kandydatów na wiceprezydenta 21 stycznia 2024 r.
W drugiej rundzie dyskusji skupią się na zrównoważonym rozwoju, zasobach naturalnych, środowisku, energii, żywności, społecznościach i wioskach prawa zwyczajowego.
HWC często występują na obszarach takich jak prowincje Riau, Sumatra Północna i Aceh.
W Acehu Indonezyjskie Forum na rzecz Środowiska (WALHI) odnotowało 113 incydentów związanych z HWC w latach 2019–2023, w tym 33 z udziałem słoni sumatrzańskich.
Jak wynika z oświadczenia szefa oddziału Walhi-Ache Ahmada Shaliha opublikowanego na stronie internetowej grupy zajmującej się ochroną przyrody, cytowanego w niedzielę przez ANTARA, w wyniku starć zginęły 22 słonie sumatrzańskie.
Tymczasem badanie przeprowadzone przez Indirę Nurul Gomarię (2018) ujawniło, że konflikty między ludźmi a słoniami w Acehu są podsycane przez wylesianie, pomimo ważnej roli ssaków w ochronie lasu i jego ekosystemu.
W latach 2012–2017 Agencja Ochrony Zasobów Naturalnych Aceh (BKSDA) podała, że zginęło 68 słoni, zatem oczekuje się, że liczba zgonów słoni do lat 2019–2023 wzrośnie (Comaria, 2018).
Pięćdziesięciu pięciu z nich zmarło w wyniku HWC. Agencja zgłosiła również ofiary w ludziach w wyniku konfliktów człowiek-słoń.
Komaria ujawnił w swoim artykule naukowym opublikowanym przez Indonezyjski Instytut Zasobów Światowych (WRI) (2018) agencja odnotowała, że w latach 2012–2017 11 osób zostało rannych, a 8 zginęło.
Śmierć Bt
W tym roku strażnik z wioski Lyupu w podokręgu Keumbang w dystrykcie BT 26 listopada padł ofiarą zbuntowanego słonia, gdy próbował wypędzić stado dzikich słoni z pól uprawnych lokalnych mieszkańców.
Norman Bin Gut, który był hospitalizowany od dnia, w którym rozwścieczony ssak rzucił go na ziemię, gdy próbował wypędzić dzikie słonie z powrotem do wiejskiego lasu, zmarł 8 grudnia.
Stada dzikich słoni sumatrzańskich często widuje się wędrujące po obszarach mieszkalnych w wielu częściach Acehu.
Na przykład w grudniu 2023 r. stado 25 dzikich słoni zawędrowało na zaludniony obszar w dystrykcie Benar Meria.
Wraz z lokalnymi mieszkańcami członkowie Centralnego Komitetu Ochrony Flory i Fauny Aceh (TPFF) trzymali ich z dala od obszarów mieszkalnych. Zawieźli ich z powrotem do chronionego obszaru leśnego Jenangan.
Muzułmanin, koordynator TPFF Karang Amber-Bergang, powiedział, że chroniony obszar leśny należy do Sumatrzańskiego Korytarza Słoni, który obejmuje dystrykty Central Aceh, Benar Meria, Briun i Pt Jaya.
Dzikie słonie sumatrzańskie uszkodziły domy mieszkańców i sklepy z żywnością. W rezultacie ponieśli nie tylko straty materialne – mówi Muslim.
Ponadto wiele razy widzieli dzikie słonie wędrujące po ich obszarach mieszkalnych i żyli w strachu.
Muslim zauważył również, że konflikty między ludźmi a słoniami trwają od 2002 roku, ale w ciągu ostatnich dziesięciu lat sytuacja pogorszyła się z powodu szkód w siedliskach słoni sumatrzańskich.
Na przykład przyznanie prawa do gospodarstwa rolnego (HGU) wielu podmiotom w dystrykcie Bireuen w prowincji Aceh przyczyniło się do takich szkód. Z tego powodu dzikie słonie wędrują w poszukiwaniu pożywienia.
„Jestem rolnikiem zależnym od lasów, więc wiem, gdzie są korytarze dla słoni” – powiedział Muslim.
W związku z oddaniem przez Priun praw do upraw kilku stronom dystrykt utracił siedliska słoni. To skłania stada słoni do przenoszenia się do centralnych dystryktów Aceh i Penar Meria – stwierdził.
Aby zakończyć trwający konflikt człowiek-słoń, podkreślił znaczenie utworzenia niezbędnego obszaru ekologicznego lub dużego parku leśnego o powierzchni 10 tysięcy hektarów w centralnych dystryktach Aceh, Bener Meria i Bairuyan.
Powiązane wiadomości: Zapewnienie zrównoważonego rozwoju środowiska w budowie infrastruktury publicznej
Wylesianie i ucisk
Wylesianie faktycznie przyczyniło się do zniszczenia naturalnego siedliska dzikich słoni sumatrzańskich w Acehu.
Należy jednak również zająć się wieloma czynnikami zagrażającymi obecnej i przyszłej egzystencji dzikich słoni sumatrzańskich, takimi jak rosnąca populacja ludzka, zmiana klimatu i użytkowania gruntów, kłusownictwo na słonie i handel kością słoniową.
Badania przeprowadzone przez Mukekę, Ogutu, Kangę i Roskaft (2019) pokazują, w jaki sposób użytkowanie gruntów i zmiany klimatyczne przyczyniają się do HWC.
Argumentowali, że konflikty występują z większą intensywnością, gdy panuje dotkliwa susza i gdy ludzie, zwierzęta gospodarskie i dzikie zwierzęta dzielą podobny krajobraz.
Wreszcie, co nie mniej ważne, ciągłe zwalczanie przez policję w Acehu handlarzy kością słoniową jest niezbędne, aby zniechęcić innych do popełniania przestępstwa.
27 sierpnia 2021 r. policjanci w dystrykcie Aceh Jaya aresztowali 11 osób w związku z zabiciem pięciu słoni sumatrzańskich i handlem ich kłami w 2020 r.
Policja zidentyfikowała podejrzanych jako HD (39), LH (43), HI (46), SP (62), MR (32), ZB (25), MA (38), ST (49) i AM (61) ).widziałem
Dochodzenie policyjne ujawniło, że IF (46) i MN (68) pomogły im w sprzedaży kłów słoni po zabiciu pięciu słoni w wiosce Thuvi Priya w podokręgu Pasi Raya w 2020 r.
Obrońcy i obywatele Indonezji z niecierpliwością czekają na to, jak każda para prezydencka i wiceprezydentów rozwiąże problemy związane z HWC w Acehu i innych częściach kraju.
Powiązane wiadomości: TPFF pomaga trzymać stada słoni z dala od dzielnic mieszkalnych Aceh