Indonezja eksportuje larwy homara do Wietnamu w zamian za inwestycje

  • Indonezja szuka inwestycji z Wietnamu, aby rozwinąć swój sektor rybołówstwa, zwłaszcza hodowlę homarów, powiedział minister rybołówstwa tego kraju podczas wizyty w Hanoi.
  • W zamian Indonezja mogłaby dostarczyć Wietnamowi 300 milionów larw homarów i zaprzestałaby przejmowania wietnamskich łodzi rybackich, które wkraczały na wody Indonezji, zamiast tego zwróciłaby je.
  • W 2016 r. Dżakarta zakazała wywozu larw homarów, aby zapobiec nadmiernym odławianiom dzikich populacji w żyznych wodach kraju, jednak handel ludźmi jest nadal powszechny.
  • Pomimo obaw dotyczących potencjalnego wpływu na krajowy przemysł akwakultury rząd planuje sfinalizować mandat dotyczący wznowienia eksportu, powołując się na korzyści gospodarcze i potencjał ograniczenia przemytu.

JAKARTA – Indonezja eksportuje larwy homarów bezpośrednio do Wietnamu w zamian za inwestycje w hodowlę homarów i ułatwianie wietnamskim łodziom nielegalnych połowów na jej wodach.

Djakarta Zakaz eksportu larw homara W 2016 r., aby zapobiec nadmiernym odławianiom dzikich populacji z bogatych wód kraju. Jednak podczas wizyty w Hanoi minister rybołówstwa Indonezji Shakti Wahu Trengono powiedziała, że ​​zezwolą na eksport do Wietnamu. Wysoko rozwinięty przemysł akwakultury homarów.

„Wierzę, że Indonezja odegra w przyszłości ważną rolę w globalnym łańcuchu dostaw produktów z homara” – stwierdziła Sakthi w oświadczeniu. Opublikowany 12 stycznia.

Indonezyjska minister rybołówstwa Shakti Wahyu Trengono (po lewej stronie) i minister rolnictwa Wietnamu Lu Minh Hoan (po środku) podpisują 12 stycznia w Pałacu Prezydenckim w Hanoi umowę o wymianie o współpracy w zakresie rybołówstwa. Spraw i Rybołówstwa.

Według Shakti wody Indonezji są w regionie wylęgarnią krabów, które mogą dostarczać złowionych na wolności larw. Jednakże w porównaniu z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej, takimi jak Wietnam, kraj ten pozostaje w tyle pod względem hodowli homarów z powodu niekorzystnej polityki rządu oraz braku wiedzy i umiejętności rolników. Ta ostatnia produkuje obecnie około 1600 ton metrycznych homara najwyższej jakości rocznie, a branża ta jest warta ponad 120 milionów dolarów. Według badania z 2019 r.

W skali globalnej akwakultura, czyli hodowla ryb, odnotowała wzrost produkcji o 527% w latach 1990–2018, przy czym Indonezja jest liderem na świecie. Prezydent Joko Widodo na początku swojej drugiej kadencji w 2019 r. polecił Ministerstwu Rybołówstwa zwiększenie produkcji akwakultury w kraju.

READ  Indonezyjska góra Marabi ponownie wybucha, wyrzucając toksyczny popiół i dym

Przy innej okazji Shakti powiedziała, że ​​Indonezja poszukuje inwestycji w Wietnamie w celu rozwoju indonezyjskiego sektora rybołówstwa, w szczególności hodowli homarów. W zamian, powiedział, Indonezja mogłaby dostarczyć Wietnamowi 300 milionów larw homarów, zaprzestać przejmowania wietnamskich łodzi rybackich, które wkraczają na wody Indonezji, i zamiast tego zwrócić je.

Łodzie pływające pod banderą wietnamską znajdują się na szczycie listy statków przyłapanych na wkraczaniu na wody Indonezji i prowadzeniu nielegalnych, nieuregulowanych i nieraportowanych połowów (NNN). Łodzie te zazwyczaj używają pojedynczych lub podwójnych włoków, które są masowe i wiadomo, że niszczą rafy koralowe; Holowanie w parach jest zakazane przez rząd Indonezji. Według ekspertów wietnamscy rybacy łowią zarówno ryby cenne pod względem handlowym, które bezpośrednio konkurują z lokalnymi rybakami, jak i gatunki, które mogą produkować mączkę rybną na potrzeby krajowego sektora akwakultury homarów.

Larwa homara.  Zdjęcie: Fadul Rakman/Mangabai-Indonesia.
Larwa homara. Zdjęcie: Fadul Rakman/Mangabai Indonezja.

Sakthi powiedział, że wysiłki Indonezji na rzecz współpracy z Wietnamem zwiększą dochody rządu z akwakultury homarów, jednocześnie ograniczając przemyt larw homarów odławianych na wolności. Powiedział, że nielegalny eksport rozprzestrzenia się częściowo z powodu słabych wysiłków w zakresie monitorowania.

Ministerstwo Rybołówstwa podało również w październiku 2023 r Tworzenie zamówienia Wywóz larw homara może zostać wznowiony pod pewnymi warunkami. Eksporterzy nawiązali współpracę z rolnikami zajmującymi się akwakulturą, aby zobowiązać się do zwrotu 2% swoich zbiorów do środowiska naturalnego. Te same wymagania zostały znacznie dodane w przypadku poprzednika Shakti, Ethi Prabowo. Zakaz eksportu został zniesiony w maju 2020 r. Eksperyment ten trwał jednak krótko i wkrótce się zakończył Został aresztowany i uwięziony Za przyjęcie łapówki w celu wydania pozwolenia na eksport.

Shakti powiedział na konferencji prasowej 10 stycznia w Dżakarcie, że spodziewa się, że dekret zostanie sfinalizowany i opublikowany do końca miesiąca.

„Powiedziałem Wietnamowi w języku dyplomatycznym, że jeśli będziemy partnerami, możemy zostać mistrzami w regionie” – powiedział Sakthi.

READ  Gubernator Florydy Ron DeSantis karze studentów za noszenie masek w pobliżu niego na USF

Jednak niektórzy eksperci ds. rybołówstwa są bardziej zaniepokojeni wznowieniem wywozu larw homara, co może raczej osłabić niż wzmocnić krajowy przemysł akwakultury i zagrozić trwałości dzikich populacji tego gatunku. Ostrzegają, że zezwolenie na wznowienie eksportu zdecydowanie zachęci rybaków do połowu i sprzedaży większej liczby larw, ponieważ duży popyt powoduje wzrost cen.

Północne wybrzeża indonezyjskich wysp Jawa i Lombok są głównymi ośrodkami połowów larw homarów w tym kraju. Według a. Lombok kraby piaskowe stanowią 90% rocznych połowów badanie. Kraby hoduje się w pływających klatkach i karmi małymi rybami do momentu zbioru sześć miesięcy później. W 2012 roku wartość branży wyceniono na 2 miliony dolarów.

Wskaźnik śmiertelności na etapie odchowu przekraczający 50%, szeroko odnotowywany w Wietnamie i Indonezji, stanowi główną przeszkodę w opłacalnej ekonomicznie akwakulturze homarów. Kraby to jedno z głównych połowów Indonezji, ale według krajowego organu nadzorującego przeciwdziałanie praniu pieniędzy, PPATK, nielegalny eksport larw i młodych homarów kosztował kraj 900 miliardów rupii (64 miliony dolarów) tylko w 2019 roku.

Hodowca homarów w Lombok w Indonezji. Zdjęcie: Fadul Rakman/Mangabai Indonezja.

Bostońska Cola Starszy pisarz dla Indonezji w Mongabay. Znajdź go 𝕏 @bgokkon.

Zobacz powiązane relacje tego reportera:

Indonezja ponawia starania o wznowienie kontrowersyjnego eksportu larw homarów

Cytat:

Jones, CM, Le Anh, T. i Priyambodo, B. (2019). Rozwój akwakultury homarów w Wietnamie i Indonezji. W: E. Radhakrishnan, B. Phillipsa i G. W Achamveet (red.), Kraby: biologia, rybołówstwo i akwakultura. Springera, Singapur. doi:10.1007/978-981-32-9094-5_12

Informacja zwrotna: Skorzystaj z tego formularza Wyślij wiadomość do autora tego wpisu. Jeśli chcesz opublikować publiczny komentarz, możesz to zrobić na dole strony.

Ekosystemy przybrzeżne, ochrona środowiska, prawo ochrony środowiska, polityka ochrony środowiska, rybołówstwo, rybołówstwo, zarządzanie, nielegalne połowy, prawo, egzekwowanie prawa, morze, zwierzęta morskie, ochrona morza, ekosystemy morskie, oceany, przełowienie

Azja, Indonezja, Jawa, Azja Południowo-Wschodnia, Wietnam

READ  Celem Papui jest zmniejszenie wskaźnika analfabetyzmu o 5 procent do roku 2024

Wydrukować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *