- Indonezja szuka inwestycji z Wietnamu, aby rozwinąć swój sektor rybołówstwa, zwłaszcza hodowlę homarów, powiedział minister rybołówstwa tego kraju podczas wizyty w Hanoi.
- W zamian Indonezja mogłaby dostarczyć Wietnamowi 300 milionów larw homarów i zaprzestałaby przejmowania wietnamskich łodzi rybackich, które wkraczały na wody Indonezji, zamiast tego zwróciłaby je.
- W 2016 r. Dżakarta zakazała wywozu larw homarów, aby zapobiec nadmiernym odławianiom dzikich populacji w żyznych wodach kraju, jednak handel ludźmi jest nadal powszechny.
- Pomimo obaw dotyczących potencjalnego wpływu na krajowy przemysł akwakultury rząd planuje sfinalizować mandat dotyczący wznowienia eksportu, powołując się na korzyści gospodarcze i potencjał ograniczenia przemytu.
JAKARTA – Indonezja eksportuje larwy homarów bezpośrednio do Wietnamu w zamian za inwestycje w hodowlę homarów i ułatwianie wietnamskim łodziom nielegalnych połowów na jej wodach.
Djakarta Zakaz eksportu larw homara W 2016 r., aby zapobiec nadmiernym odławianiom dzikich populacji z bogatych wód kraju. Jednak podczas wizyty w Hanoi minister rybołówstwa Indonezji Shakti Wahu Trengono powiedziała, że zezwolą na eksport do Wietnamu. Wysoko rozwinięty przemysł akwakultury homarów.
„Wierzę, że Indonezja odegra w przyszłości ważną rolę w globalnym łańcuchu dostaw produktów z homara” – stwierdziła Sakthi w oświadczeniu. Opublikowany 12 stycznia.
Według Shakti wody Indonezji są w regionie wylęgarnią krabów, które mogą dostarczać złowionych na wolności larw. Jednakże w porównaniu z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej, takimi jak Wietnam, kraj ten pozostaje w tyle pod względem hodowli homarów z powodu niekorzystnej polityki rządu oraz braku wiedzy i umiejętności rolników. Ta ostatnia produkuje obecnie około 1600 ton metrycznych homara najwyższej jakości rocznie, a branża ta jest warta ponad 120 milionów dolarów. Według badania z 2019 r.
W skali globalnej akwakultura, czyli hodowla ryb, odnotowała wzrost produkcji o 527% w latach 1990–2018, przy czym Indonezja jest liderem na świecie. Prezydent Joko Widodo na początku swojej drugiej kadencji w 2019 r. polecił Ministerstwu Rybołówstwa zwiększenie produkcji akwakultury w kraju.
Przy innej okazji Shakti powiedziała, że Indonezja poszukuje inwestycji w Wietnamie w celu rozwoju indonezyjskiego sektora rybołówstwa, w szczególności hodowli homarów. W zamian, powiedział, Indonezja mogłaby dostarczyć Wietnamowi 300 milionów larw homarów, zaprzestać przejmowania wietnamskich łodzi rybackich, które wkraczają na wody Indonezji, i zamiast tego zwrócić je.
Łodzie pływające pod banderą wietnamską znajdują się na szczycie listy statków przyłapanych na wkraczaniu na wody Indonezji i prowadzeniu nielegalnych, nieuregulowanych i nieraportowanych połowów (NNN). Łodzie te zazwyczaj używają pojedynczych lub podwójnych włoków, które są masowe i wiadomo, że niszczą rafy koralowe; Holowanie w parach jest zakazane przez rząd Indonezji. Według ekspertów wietnamscy rybacy łowią zarówno ryby cenne pod względem handlowym, które bezpośrednio konkurują z lokalnymi rybakami, jak i gatunki, które mogą produkować mączkę rybną na potrzeby krajowego sektora akwakultury homarów.
Sakthi powiedział, że wysiłki Indonezji na rzecz współpracy z Wietnamem zwiększą dochody rządu z akwakultury homarów, jednocześnie ograniczając przemyt larw homarów odławianych na wolności. Powiedział, że nielegalny eksport rozprzestrzenia się częściowo z powodu słabych wysiłków w zakresie monitorowania.
Ministerstwo Rybołówstwa podało również w październiku 2023 r Tworzenie zamówienia Wywóz larw homara może zostać wznowiony pod pewnymi warunkami. Eksporterzy nawiązali współpracę z rolnikami zajmującymi się akwakulturą, aby zobowiązać się do zwrotu 2% swoich zbiorów do środowiska naturalnego. Te same wymagania zostały znacznie dodane w przypadku poprzednika Shakti, Ethi Prabowo. Zakaz eksportu został zniesiony w maju 2020 r. Eksperyment ten trwał jednak krótko i wkrótce się zakończył Został aresztowany i uwięziony Za przyjęcie łapówki w celu wydania pozwolenia na eksport.
Shakti powiedział na konferencji prasowej 10 stycznia w Dżakarcie, że spodziewa się, że dekret zostanie sfinalizowany i opublikowany do końca miesiąca.
„Powiedziałem Wietnamowi w języku dyplomatycznym, że jeśli będziemy partnerami, możemy zostać mistrzami w regionie” – powiedział Sakthi.
Jednak niektórzy eksperci ds. rybołówstwa są bardziej zaniepokojeni wznowieniem wywozu larw homara, co może raczej osłabić niż wzmocnić krajowy przemysł akwakultury i zagrozić trwałości dzikich populacji tego gatunku. Ostrzegają, że zezwolenie na wznowienie eksportu zdecydowanie zachęci rybaków do połowu i sprzedaży większej liczby larw, ponieważ duży popyt powoduje wzrost cen.
Północne wybrzeża indonezyjskich wysp Jawa i Lombok są głównymi ośrodkami połowów larw homarów w tym kraju. Według a. Lombok kraby piaskowe stanowią 90% rocznych połowów badanie. Kraby hoduje się w pływających klatkach i karmi małymi rybami do momentu zbioru sześć miesięcy później. W 2012 roku wartość branży wyceniono na 2 miliony dolarów.
Wskaźnik śmiertelności na etapie odchowu przekraczający 50%, szeroko odnotowywany w Wietnamie i Indonezji, stanowi główną przeszkodę w opłacalnej ekonomicznie akwakulturze homarów. Kraby to jedno z głównych połowów Indonezji, ale według krajowego organu nadzorującego przeciwdziałanie praniu pieniędzy, PPATK, nielegalny eksport larw i młodych homarów kosztował kraj 900 miliardów rupii (64 miliony dolarów) tylko w 2019 roku.
Bostońska Cola Starszy pisarz dla Indonezji w Mongabay. Znajdź go 𝕏 @bgokkon.
Zobacz powiązane relacje tego reportera:
Indonezja ponawia starania o wznowienie kontrowersyjnego eksportu larw homarów
Cytat:
Jones, CM, Le Anh, T. i Priyambodo, B. (2019). Rozwój akwakultury homarów w Wietnamie i Indonezji. W: E. Radhakrishnan, B. Phillipsa i G. W Achamveet (red.), Kraby: biologia, rybołówstwo i akwakultura. Springera, Singapur. doi:10.1007/978-981-32-9094-5_12
Informacja zwrotna: Skorzystaj z tego formularza Wyślij wiadomość do autora tego wpisu. Jeśli chcesz opublikować publiczny komentarz, możesz to zrobić na dole strony.