13 osób zginęło w ataku rakietowym Rosji w Zaporożu

  • Rosyjski atak rakietowy zabija 13 osób na południowo-wschodniej Ukrainie
  • Rosja twierdzi, że ruch kolejowy przez most będzie kontynuowany zgodnie z planem
  • Most przez Cieśninę Kerczeńską był niezbędny do zaopatrzenia wojsk rosyjskich
  • Okazała budowla jest symbolem aneksji Krymu przez Rosję

KIJÓW, 9 października (Reuters) – Co najmniej 13 osób zginęło, a 87 zostało rannych, w tym 10 dzieci, kiedy rosyjska rakieta uderzyła w mieszkania i inne budynki mieszkalne w południowo-wschodnim mieście Zaporoze na początku niedzieli, poinformowali ukraińscy urzędnicy.

W międzyczasie usługi kolejowe i częściowy ruch drogowy zostały wznowione dzień po tym, jak potężna bomba zniszczyła most łączący Rosję z Krymem, kluczowy szlak zaopatrzenia dla sił moskiewskich walczących na południu Ukrainy i punkt orientacyjny łączący półwysep.

Sobotnia eksplozja na moście nad Cieśniną Kerczeńską wywołała okrzyki ze strony ukraińskich urzędników, ale bez odpowiedzialności. Rosja nie od razu wzięła na siebie odpowiedzialność za wybuch, który zniszczył połowę jezdni mostu, a druga połowa nadal była przytwierdzona.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Niedzielna strzelanina przed świtem w Zaporożu była drugim tego rodzaju przeciwko miastu w ciągu trzech dni.

Rosyjskie samoloty wystrzeliły co najmniej 12 pocisków, niszcząc częściowo dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny, niwelując pięć innych budynków mieszkalnych i uszkadzając kilka innych, powiedział w państwowej telewizji Ołeksandr Starukh, gubernator obwodu zaporoskiego.

Co najmniej 13 osób zmarło, a 87 zostało rannych, z których 60 trafiło do szpitala, poinformowali regionalni urzędnicy. Wśród rannych było 10 dzieci.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił „absolutne zło” tego, co nazwał „barbarzyńcami i terrorystami” i obiecał, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Miasto Zaporoże, około 52 km (30 mil) od kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej, było w ostatnich tygodniach przedmiotem częstego ostrzału, w wyniku którego w czwartek zginęło 19 osób.

READ  Na Borneo odkryto rzadki gatunek palmy kwitnącej pod ziemią

Ratownicy i strażacy otoczyli dziewięciopiętrowy budynek i wykopali ocalałych i ofiary w tlącym się wraku masywnej centralnej części, która zawaliła się.

Samochody zostały zniszczone w wybuchach, a podarte metalowe ramy okienne, balkony i klimatyzatory zwisały z postrzępionej fasady budynku.

Duża część regionu Zaporoża, w tym elektrownia atomowa, znajduje się pod kontrolą Rosji od pierwszych dni rosyjskiej inwazji w lutym. Stolica regionu, Zaporoże, znajduje się pod kontrolą Ukrainy.

Cieśnina Kerczeńska

Rosyjski wicepremier Marat Khuznulin powiedział, że nurkowie rozpoczną pracę w niedzielę, aby zbadać uszkodzenia mostu krymskiego, a szczegółowe badanie drogi wodnej ma zostać zakończone do końca dnia, podały lokalne agencje informacyjne.

„Sytuacja jest do opanowania – jest nieprzyjemna, ale nie niebezpieczna” – powiedział dziennikarzom Siergiej Aksionow, rosyjski gubernator Krymu. „Oczywiście, emocje są wzburzone i istnieje zdrowe pragnienie zemsty”.

Pociągi towarowe i dalekobieżne pociągi pasażerskie przez most będą kursować w niedzielę zgodnie z rozkładem, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Transportu. Ograniczony ruch drogowy wznowiono w sobotę, 10 godzin po wybuchu.

„Do czasu wydania specjalnego zamówienia przez odcinek drogowy Mostu Krymskiego będą jeździć tylko samochody osobowe. Linia kolejowa będzie działać jak zwykle. Wszystkie rodzaje autobusów i pojazdów ciężkich będą przewożone promem” – napisał Aksionov w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. .

Nie jest jeszcze jasne, czy sobotnie bombardowanie było planowanym atakiem, ale zniszczenie tak głośnej struktury pojawia się w ciągu porażek na polu bitwy dla Rosji i może jeszcze bardziej przyćmić zapewnienia Kremla, że ​​konflikt był planowany.

Aksionov powiedział, że półwysep ma zapasy paliwa na miesiąc i żywności na ponad dwa miesiące. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że jego siły na południu Ukrainy mogą być już „w pełni zaopatrywane” drogami lądowymi i morskimi.

Rosja zaanektowała Krym od Ukrainy w 2014 r., a cztery lata później prezydent Władimir Putin otworzył z wielką pompą 19-kilometrowy (12 mil) most łączący region z jej siecią transportową.

READ  Wojownicy kontra... Celtics: Obejrzyj pięć finałów NBA, w tym Stephena Curry'ego, na obu końcach boiska

Kijów domaga się opuszczenia przez siły rosyjskie półwyspu czarnomorskiego, a także terytoriów ukraińskich, które zajęły w wyniku inwazji rozpoczętej przez Putina w lutym.

Most jest ważną arterią wojsk rosyjskich na południu Ukrainy i portu w Sewastopolu, gdzie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska.

Trzy osoby zginęły w wybuchu na początku soboty, poinformowali rosyjscy urzędnicy. Na górnym poziomie mostu zapaliło się siedem cystern z paliwem z 59-wagonowego pociągu zmierzającego na półwysep.

Rosyjska Centralna Agencja Antyterrorystyczna poinformowała w sobotę, że na drodze mostu eksplodowała ciężarówka. Stwierdzono, że dwa przęsła mostu drogowego częściowo się zawaliły, ale łuk łączący kanał żeglugowy między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim był nieuszkodzony.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raporty Maxa Hundera, Jonathana Landaya w Kijowie, Sergiy Chalyi w Zaporożu i biura Reuters; Jonathan Lande i Frances Kerry; Montaż przez Reisę Kasolowski i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *