HSBC ratuje brytyjskie ramię dotkniętego kryzysem banku w Dolinie Krzemowej

  • Amerykańscy urzędnicy wspierają deponentów
  • Umowa z Wielką Brytanią kończy gorączkowy weekend rozmów
  • Brytyjski minister finansów: depozyty są bezpieczne

LONDYN, 13 marca (Reuters) – HSBC ( HSPAL Upadek banku z powodu kryzysu finansowego.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak władze USA podjęły działania w celu uzupełnienia depozytów i zapobieżenia rozprzestrzenianiu się zarazy spowodowanej nagłym upadkiem macierzystego banku Silicon Valley Bank (SIVB.O).

Transakcja, jeden z największych banków na świecie z aktywami o wartości 2,9 biliona dolarów, weźmie pod swoje skrzydła skazane na zagładę brytyjskie ramię pożyczkodawcy technologicznego, kończąc szalony weekend rozmów między rządem, organami regulacyjnymi i potencjalnymi nabywcami.

„HSBC jest największym bankiem w Europie, a klienci SVB w Wielkiej Brytanii muszą być pewni siły, bezpieczeństwa i bezpieczeństwa, jakie ze sobą niesie” – powiedział Jeremy Hunt, brytyjski minister finansów.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

„Staliśmy w obliczu sytuacji, w której moglibyśmy zobaczyć, jak niektóre z naszych najważniejszych instytucji – naszych najbardziej strategicznych instytucji – zostały zniszczone, a to byłoby bardzo niebezpieczne” – powiedział dziennikarzom Hunt.

Zapytany o rolę białego rycerza HSBC, Hunt powiedział, że priorytetem Ministerstwa Skarbu jest unikanie wykorzystywania pieniędzy brytyjskich podatników. Funt jest wart 1,21 dolara.

Bank of England powiedział, że zorganizował sprzedaż, aby wzmocnić zaufanie do systemu finansowego i złagodzić cios dla brytyjskich firm technologicznych.

Powiedział, że depozyty w banku są bezpieczne w wyniku sprzedaży, a szerszy system bankowy jest bezpieczny.

Akcje brytyjskiego blue chipa FTSE 100 spadły o 1% na początku handlu, spadając o 1,7% w piątek w wyniku zamieszania na światowym rynku wywołanym upadkiem SVB. Akcje HSBC spadły o 1,7%.

„Wygląda na to, że to dobry interes” – powiedział Richard Marwood, starszy menedżer funduszu w Royal London Asset Management i inwestor HSBC. „SVB nie ma płynności i zaufania deponentów – HSBC ma jedno i drugie”.

READ  Wykolejenie pociągu we Wschodniej Palestynie w stanie Ohio: transport zanieczyszczonych odpadów zostanie wznowiony w poniedziałek

SVB UK zostało wydzielone z amerykańskiej grupy, a HSBC powiedział, że aktywa i pasywa spółki macierzystej zostały wyłączone z transakcji.

„To przejęcie ma doskonały strategiczny sens dla naszej działalności w Wielkiej Brytanii” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny HSBC, Noel Quinn.

SVB UK ma około 5,5 miliarda funtów długu i około 6,7 miliarda funtów depozytów, powiedział HSBC, a przejęcie zostanie natychmiast zakończone.

Bank of England podał, że całkowity bilans SVB UK wyniósł około 8,8 miliarda funtów.

W przeciwieństwie do USA, Wielka Brytania nie ogłosiła szeroko zakrojonych działań w zakresie płynności dla systemu bankowego.

Dziesiątki brytyjskich spółek notowanych na giełdzie wydało w poniedziałek oświadczenia na temat ekspozycji na SVB UK, starając się uspokoić inwestorów, a w niektórych przypadkach ostrzec ich, po ogłoszeniu wiadomości o umowie ratunkowej.

Internetowa platforma detaliczna THG (THG.L), producent kart Moonpig (MOONM.L) i Naked Wines (WINW.L) wydały oświadczenia, w których stwierdziły, że nie zostały ujawnione ani nie oczekuje się, że zostaną naruszone. Diaceutics (DXRX.L) ostrzegł, że ucierpi na tym przepływ gotówki.

Inni również rozważali zakup banku. Londyński bank złożył w niedzielę formalną propozycję. Wierzyciel należący do SoftBanku, OakNorth Bank, również rozważa ofertę, powiedziała Reuterowi osoba zaznajomiona z rozmowami.

Według doniesień medialnych, poszukiwany jest również wspierany przez państwo pojazd inwestycyjny ADQ z Abu Zabi.

(1 USD = 0,8273 funta)

Dodatkowe raporty Sinead Cruise, Sarah Young i Kate Holden w Londynie oraz Yatarisa Shabong w Bangalore; Montaż przez Johna O’Donnella, Jasona Neely’ego i Catherine Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *