Holandia deklaruje, że wyśle ​​pomoc patriotyczną na Ukrainę

WASHINGTON (AP) — premier Holandii Mark Rutte Powiedział we wtorek, że jego kraj planuje „połączyć” wysiłki USA i Niemiec w celu szkolenia i uzbrojenia Ukrainy w zaawansowane patriotyczne systemy bezpieczeństwa.

Rutte zidentyfikował intencje Holandii na początku spotkania w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem. Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że oświadczenie Rutte pojawiło się po tym, jak Ukraina poprosiła Holandię o zapewnienie „zdolności patriotycznej”.

„Istnieje chęć przyłączenia się do tego, co robisz z Niemcami w programie patriotycznym” – powiedział Rutte Bidenowi. „Myślę, że to ważne, abyśmy się przyłączyli”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim nocnym przemówieniu, że Holandia zgodziła się wysłać na Ukrainę patriotyczną baterię. „Teraz są więc trzy gwarantowane baterie. Ale to dopiero początek. Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które wzmocnią naszą obronę powietrzną” – powiedział Zełenski.

Rutte powiedział, że rozmawiał także z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem W swoich publicznych komentarzach na temat potencjalnej pomocy we wtorek był niejasny co do zaangażowania. Powiedział holenderskiemu nadawcy NOS, że jego rząd negocjuje dokładnie, co mógłby wnieść. Według Ministerstwa Obrony holenderska armia ma cztery jednostki patriotyczne, z których jedna nie jest w służbie.

„Chodzi o nie tylko trening, ale także sprzęt” – powiedział Rutte dla NOS. Dodał, że holenderskie wojsko „bada dokładnie, co mamy i jak możemy się upewnić, że dobrze współpracuje z systemami amerykańskimi i niemieckimi”.

Podczas forum na Uniwersytecie Georgetown powiedział, że wpis Ukrainy był uznaniem, że „wszyscy musimy zrobić więcej”. Krytyczna faza wojny.

Rutte mówił o potencjalnej pomocy, gdy ukraińskie wojska przybyły do ​​Fort Sill w Oklahomie, aby rozpocząć szkolenie w zakresie obsługi i konserwacji systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Patriot to wyrafinowany system rakiet ziemia-powietrze, który Zachód przekazał Ukrainie w celu przeciwdziałania rosyjskim nalotom.

READ  Najlepsze wyprzedaże z okazji Dnia Prezydenta 2022: oferty na laptopy, słuchawki i inne technologie

Rzecznik Pentagonu Sił Powietrznych bryg. Gen. Pat Ryder powiedział, że ćwiczenia potrwają kilka miesięcy i przeszkolą od 90 do 100 ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi systemu rakietowego Patriot.

Biden wykorzystał wtorkowe spotkanie do omówienia wysiłków USA na rzecz dalszego ograniczenia dostępu Chin do zaawansowanych półprzewodników poprzez ograniczenia eksportowe.

Administracja stara się, aby Holandia znalazła się na tej samej stronie, odkąd Departament Handlu USA ogłosił w październiku nowe ograniczenia eksportowe skierowane do Chin. Restrykcje mają na celu ograniczenie zdolności Chin do dostępu do zaawansowanych chipów komputerowych, budowania i utrzymywania superkomputerów oraz opracowywania zaawansowanych półprzewodników.

„Pracujemy razem nad tym, jak sprawić, by Indo-Pacyfik był wolny i otwarty, i oczywiście sprostać wyzwaniom Chin” – powiedział Biden na początku spotkania.

Przedstawiciele administracji argumentowali, że ograniczenia eksportowe są konieczne, ponieważ Chiny mogą wykorzystywać półprzewodniki do opracowywania zaawansowanych systemów wojskowych, w tym broni masowego rażenia; Łamanie praw człowieka; oraz poprawa szybkości i dokładności podejmowania decyzji wojskowych, planowania i logistyki.

ASML, firma technologiczna z siedzibą w Holandii, jest głównym producentem maszyn litograficznych, które projektują i wytwarzają półprzewodniki. Chiny są jednym z największych klientów ASML.

Dyrektor generalny Peter Wennink bagatelizował wpływ amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu wkrótce po tym, jak administracja wydała je zeszłej jesieni. W zeszłym roku ASML spodziewał się sprzedaży w całej firmie w 2022 roku na poziomie 21 miliardów euro.

Stany Zjednoczone negocjują z Japonią surowsze ograniczenia eksportowe, aby ograniczyć sprzedaż technologii produkcji półprzewodników do Chin. Wizyta Rudda ma miejsce po tym, jak Biden gościł japońskiego premiera Fumio Kishidę Do rozmów w zeszłym tygodniu.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu Stany Zjednoczone i Japonia stwierdziły: „Obie strony zgodziły się wzmocnić naszą wspólną przewagę w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego, w tym ochronę i promocję krytycznych i powstających technologii”.

READ  Widok: Za indonezyjską szkołą wspaniały widok na wybrzeże

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin wezwał w zeszłym tygodniu Japonię i Holandię do przeciwstawienia się presji USA.

„Mamy nadzieję, że zainteresowane kraje postąpią właściwie i będą współpracować, aby utrzymać wielostronny system handlowy i chronić stabilność globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw” – powiedział. „Pomoże to również chronić ich własne długoterminowe interesy”.

Biden okrzyknął Holandię jednym z „najsilniejszych” sojuszników Ameryki i udowodnił, że „bardzo, bardzo niezłomnie” wspiera Ukrainę od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji w lutym. Holandia przekazała w tym roku Ukrainie około 2,7 miliarda dolarów (2,5 miliarda euro). Pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt wojskowy, działania humanitarne i dyplomatyczne.

Zapewnienie przez Holandię patriotycznej pomocy Ukrainie – czy to systemów uzbrojenia, pocisków, czy szkolenia – byłoby ważnym posunięciem dla sojuszników z NATO.

Odbywające się obecnie w Oklahomie szkolenie sił ukraińskich koncentruje się na tym, jak utrzymać baterię, którą po szkoleniu USA wyślą na Ukrainę. Każdy system składa się z kilku elementów, w tym radaru fazowanego, stacji kontrolnej, komputerów i generatorów, i zwykle wymaga 90 żołnierzy do obsługi i konserwacji, chociaż według wojska potrzeba tylko trzech żołnierzy, aby go odpalić.

Ryder powiedział, że gdy Patriot pojawi się na polu bitwy, część bieżącej obsługi technicznej będzie wykonywana zdalnie.

Z kolei premier Holandii pochwalił Bidena za kierowanie międzynarodowymi wysiłkami na rzecz wsparcia Ukrainy.

„Gdyby Stany Zjednoczone nie przyspieszyły tak jak ty, jestem pewien, że historia oceni w 2022 roku” – powiedział Rutte.

___

Gorder pochodzi z Hagi w Holandii. Powiązani pisarze prasowi Lynn Perry, Tara Cobb i Colin Long przyczynili się do powstania raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *