Gubernator Florydy podpisuje ustawę ograniczającą nauczanie osób LGBTQ w szkołach

28 marca (Reuters) – Gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał w poniedziałek popieraną przez Republikanów ustawę, która zakazuje wielu młodym studentom nauczania w klasach orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, wywołując szybką krytykę ze strony firm, Demokratów i grup poparcia.

Ustawa, nazywana przez przeciwników ustawą „nie mów gejów”, wywołała kontrowersje w całym kraju i zwróciła na siebie uwagę podczas niedzielnej transmisji telewizyjnej rozdania Oskarów w obliczu coraz bardziej stronniczej debaty na temat tego, czego szkoły powinny uczyć dzieci o rasie i płci.

Formalnie nazwany ustawą „Prawa rodzicielskie w edukacji”, środek stanu Floryda zabrania nauczania w klasach na temat orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej dzieciom w przedszkolu, trzeciej klasie lub w wieku około 5-9 lat w szkołach publicznych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zakazuje również takiego nauczania, które „nie jest odpowiednie dla wieku lub rozwoju” dla uczniów z innych klas.

Zgodnie z prawem, które wejdzie w życie 1 lipca, rodzice będą mogli pozwać okręgi szkolne, które ich zdaniem naruszają.

„Będziemy nadal uznawać, że w stanie Floryda rodzice odgrywają fundamentalną rolę w edukacji, opiece zdrowotnej i dobrym samopoczuciu swoich dzieci” – powiedział DeSantis dziennikarzom w poniedziałek. „Nie obchodzi mnie, co mówią wielkie korporacje, oto stoję. Nie wycofuję się”.

DeSantis, który w tym roku ubiega się o reelekcję i jest powszechnie uważany za kandydata na prezydenta w 2024 roku, dołączył do innych republikanów w całym kraju, wzywając rodziców do większej kontroli nad tym, czego małe dzieci uczą się w szkole.

Republikański gubernator podpisał ustawę w szkole czarterowej w Spring Hill, na północ od Tampy, otoczonej przez małe dzieci w wieku szkolnym i rodziców, którzy podzielili się osobistymi historiami, które według nich pokazały, że nowe prawo jest potrzebne.

READ  Odbyły się targi współpracy gospodarczej i handlowej „Dwa kraje, bliźniacze parki” Chiny-Indonezja

Studenci z całej Florydy oprotestowali ten środek, a prezydent Joe Biden wcześniej nazwał to „nienawistnym”.

Gospodarze ceremonii rozdania Oscarów odnieśli się do ustawy, podczas gdy zdobywczyni najlepszej aktorki Jessica Chastain w swoim przemówieniu potępiła „dyskryminujące i bigoteryjne” ustawodawstwo, które opanowuje kraj.

Po tym, jak DeSantis podpisał ustawę w poniedziałek, Walt Disney Co (DIS.N) rzecznik powiedział, że ustawa „nigdy nie powinna zostać uchwalona i nigdy nie powinna zostać podpisana jako prawo. Naszym celem jako firmy jest, aby to prawo zostało powtórzone przez ustawodawcę lub obalone w sądzie”.

Walt Disney World w Orlando na Florydzie to największy park rozrywki firmy. Jej rozległe przedsiębiorstwa obejmują również studia filmowe, sieci telewizyjne i kablowe, usługi przesyłania strumieniowego, linie wycieczkowe i produkty detaliczne.

Grupa praw obywatelskich Lambda Legal zapowiedziała, że ​​zakwestionuje prawo w sądzie. „Nasi młodzi ludzie nie są politycznymi pionkami”, powiedział w oświadczeniu dyrektor naczelny Kevin Jennings.

Ustawodawstwo zostało skrytykowane za niejasność i złożoność niektórych jego języka. Na przykład mówi, że nawet dyskusja na temat tożsamości płciowej i orientacji seksualnej jest zabroniona „w określonych klasach lub w określony sposób”.

Stowarzyszenie Nauczycieli na Florydzie nazwało prawo „politycznym wyczynem” podatnym na wyzwania prawne.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Marii Caspani; Montaż przez Colleen Jenkins, Cynthię Osterman i Marka Portera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *