Walhi porównuje plany strategiczne Jokowi do planów Sentana Soeharto

Tempo.co, DjakartaJency Suhadi, dyrektor wykonawcza Indonezyjskiego Forum na rzecz Środowiska (Walhi), ujawniło fakt, że Narodowy Plan Strategiczny (PSN) dla wyspy Rembang nie obejmował analizy oddziaływania na środowisko (AMDAL) ani strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (KLHS), które powinny były zostać przeprowadzone przed zawarciem w czerwcu 2023 r. porozumienia pomiędzy PT MEG a Xinyi Group został zapieczętowany. .

PT Makmur Elok Graha (MEG) jest deweloperem projektu Rempang Eco City we współpracy z chińskim inwestorem Xinyi Group.

„PSN Rempang nie ma Amdal/KLHS, ten (projekt) ma duży wpływ na tę małą grupę wysp” – powiedział Zenzi w niedzielę 24 września 2023 r.

Plany strategiczne Jokowi uznał za absurdalne. „Jeśli nie ma kalkulacji (studia), jak można strategicznie ogłosić projekt?” – zapytał Zenzi.

Według niego decyzje polityczne rządu powinny opierać się na badaniach. Ale tak naprawdę w przypadku projektów Rempang i New Capital czy IKN takie badania można przeprowadzić później, aby uzasadnić lub legitymizować decyzje polityczne.

Zenzi oszacował, że zostali strategicznie zaproszeni do sprawowania władzy rządowej. „Jak PSN Jokowiego pak Plan Harto (Soharto) Sentana. To jak „posągi” zbudowane w celu straszenia ludzi, do których wysłano maksymalną liczbę funkcjonariuszy” – powiedział.

Zaczynają się ujawniać rzeczywiste skutki braku badań środowiskowych, na przykład bezprecedensowa powódź w Watas na Jawie Środkowej i IKN we wschodnim Kalimantanie.

Ponadto mieszkańcy Mandaliki, którzy nalegali na odrzucenie przeniesienia, nadal tkwią na swoich ziemiach bez wyjścia. Ich źródła czystej wody zostały zamknięte, a ich studnie z biegiem lat uległy zasoleniu.

Z tych powodów Walhi sprzeciwiał się narodowym planom strategicznym Jokowiego. „Odbierają prawa człowieka i zagrażają środowisku” – podsumował Zenzi.

Noor Ghazana Apriliani

Wybór nauczyciela: Rząd dolny wabi wysiedlonych mieszkańców Rembang czterema obietnicami

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *